Azt gondolom ideje van egy ilyen bejegyzésnek, hiszen nem telik el nap, hogy ne kapjak egy-két, néha három mailt, ami erről érdeklődik. Talán azért nem született eddig meg, mert biztos vagyok benne, hogy nem mindenki osztja majd a véleményemet, de most úgy gondolom, hogy az építő jellegű hozzászólások is segíthetnek majd a bizonytalanoknak.
Általában konkrét márkát várnak tőlem válaszként, de ezt igyekszem elkerülni. Egyrészt, mert nem ismerhetem az összes gépet, alig van három-négy típus, amivel dolgoztam. Másrészt ami nekem bevált, tetszik, nem biztos, hogy másnak is tetszeni fog. A második gépemmel így jártam, jó szívvel ajánlották, olyantól kértem tanácsot, akinek a véleményére sokat adtam. Meg is vettük az általa javasolt gépet, de soha nem sikerült megszeretnem, ráadásul már három hetes korában eresztette az olajat, pár hónap után letört a kis pöcök, ami rögzíti a gépet, majd újabb pár hét után úgy rágyógyultak a lapátok a tüskére, hogy semmivel, de még harapófogóval sem sikerült leszedni. Azóta is a kamra mélyén pihen.
Három szempont van,ami alapján elindulhatunk a típus keresésben:
- Mekkora kenyérre van szükségünk...
- Álló vagy fekvő kenyér legyen, azaz egy vagy két lapátos gépet akarunk..
- Mennyit szánunk rá..
Az 1. kérdésre egyszerű a válasz, a család nagyságától függ természetesen. Vannak a normál méretű gépek, amik általában 500 és 6-700 g lisztből sütnek kenyeret. Ezek egy átlagos család számára tökéletesek. Vannak gépek, amik egészen kicsi kenyeret sütnek, ha jól emlékszem 300-350 g liszttel dolgoznak. Ez egy-két fő számára megfelelő. A nagycsaládok számára viszont az XXL méretű gépek valamelyike lesz az ideális. Ezek akár másfél kilós kenyeret is tudnak sütni.
2. Álló vagy fekvő kenyér. A két lapátos gép egyetlen előnye szerintem, hogy fekvő kenyeret süt, a szeletek normál méretűek, nem olyan magasak, mint az álló üstnél. Szerény véleményem szerint az összes előnyük ki is merül ennyiben. Két lapát, dupla hiba lehetőség. Elég, ha az egyik lapátnál ereszteni kezdi az olajat, máris cserére szorul. Az egy lapátos gépek rögzítése nem okoz gondot, egyszerűen el kell fordítani az üstöt és a helyére kerül. A két lapátos gépek rögzítése más. Az üst két végénél egy-egy kis pöcök (nem találok rá jobb szót) rögzíti a gépet, ami eleinte olyan szoros, hogy csak határozott, erőteljes nyomással ugrik az üst a helyére. Kaptam már telefon hívást emiatt, féletek lenyomni az üstöt. Később ezek a kis pöckök lazulnak, az üst könnyedén a helyére tehető, majd még később már dagasztás közben mozog az üst, nem rögzítenek rendesen, hamarosan aztán el is törik valamelyik. 200 forintos kis alkatrész ugyan, amit én is ki tudtam cserélni, de hetekbe telt, mire megrendeltem és megérkezett. Ráadásul, amikor már nem rögzít rendesen, a tengely is veszélyben van.
3. Talán a legfontosabb kérdés, hogy mennyit szánunk rá. Sokan azt mondják, és nem is olyan régen, még én is ezt a véleményt osztottam, hogy nem kell drága gépet venni, az olcsó gépek is tudnak jó kenyeret sütni. Ez kétségtelenül így is van, nekem az első, tízezer forintos gépem nagyon finom kenyeret süt, ropogós héjjal, laza bélzettel és gyönyörűen dagaszt. A második, huszonezres gépemben sült kenyér héját is meg lehetett enni, de soha nem volt olyan ropogós.
Áruk szerint három csoportra szoktam osztani a gépeket. Vannak az olcsó, tízezer forint körüli gépek, amik mint már említettem süthetnek nagyon jó kenyeret, sőt. De! Ehhez trükközni kell velük. Azaz lapátokat kivenni, tésztát középre igazítani, kémlelő ablakokat letakarni, stb.. Pont azt a funkciót nem töltik be, amire vesszük őket, hozzávalókat bekészít, kész kenyeret kivesz. A másik nagy hátrányuk, hogy rendkívül gyorsan tönkremegy az üstjük. Általában fél-egy évnél többet nem bírnak, a tésztán megjelenő olaj foltok jelzik, hogy gond van. Az első üstöt általában még ki lehet cserélni garanciában, a másodikat már venni kell hozzá, ami 3-5 ezer forintos költséget jelent. Ha a tüske kicsit is más méretű, akkor lapát is kell hozzá új, megint 2-3 ezer forint, szinte egy új gép ára. Maga a gép bírja a strapát egyébként. Az enyém már elmúlt 5 éves, és a negyedik vagy ötödik üst van benne. Az ilyen olcsó gépek egyébként egymás klónjai, szinte mind ugyanazokkal a programokkal, időkkel dolgozik. Azt tapasztalom, ezek a gépek végzik leggyakrabban a szekrény mélyén.
Vannak a huszonezer forintos gépek, amik már lényegesen jobb minőségűek, az üstök vastagabb bevonattal vannak ellátva, tartósabbak. Ezek között a gépek között érdemes igazán körültekintően szétnézni, mert ugyanazért az árért nagyon nagy minőségi eltéréssel lehet gépet kapni. Van amelyik alig jobb mint az olcsó, csak két lapátos kivitel és vannak egészen jó gépek közöttük. Sokat jelez, ha a garancia időt megnézzük, amelyik felvállal 2-3 évet, azok megbízhatóbbak többnyire. Ezek között már van olyan, ami rendelkezik saját program összeállítási lehetőséggel, vagy akár bagett sütésre is képes. Viszont ezekkel is trükközni kell még egy kicsit a jó kenyérhez. Azaz lapátokat kivenni dagasztás végén, ablakokat letakarni, stb.. de lényegesen megbízhatóbb gépek.
És vannak vagy van a drága gép, aminek egyetlen hátránya az ára. Viszont ez azt tudja, amit elvárhatunk egy ilyen géptől, hozzávalókat bekészítjük, pár óra múlva kivesszük a tökéletes kenyeret. Csendben, szinte hang nélkül dolgozik. Tartósak, hosszú évekig dolgoznak hibásodás nélkül. Igazából azt gondolom, mindenki ezt szeretné, ha...
Fontos ezeken kívül figyelembe venni, hogy milyen programokra van szükség. Nagyon jó, ha van a gépen csak dagasztás-kelesztés program, sütőben sült tésztákhoz. Ha nincs, a gyors program dagasztását is lehet használni, de résen kell lenni, jártam már úgy, hogy a tészta illatára kaptam fel a fejem, elkezdte sütni a gép.
Milyen lisztekkel bír el a gép? Mennyi teljes kiörlésű lisztet bír el dagasztáskor? Van már olyan gép, ami 100 %-os rozskenyeret is meg tud sütni.
Fontos, a hangja. Némelyik gép úgy zakatol, mint egy traktor, hangosan csipog minden új műveletnél. Ez csak akkor előny, ha monjduk épp porszívózok, azt is túlkiabálja, ha a családom még alszik, akkor viszont cipelem le a kamrába.
Ennyi jutott most eszembe, hangsúlyozni szeretném, ez csak az én véleményem. Természetes kíváncsi vagyok a Ti tapasztalataitokra is, hiszen több szem többet lát, jobban segíthetünk azoknak, akik gép vásárlása előtt állnak.