Oldalak

2010. március 31., szerda

Nyuszi kalácsból

Reggel láttam a boltban ilyen nyuszikat. Végre egy kreatív pék a kisvárosunkban. Kalácstésztából készültek, roppant egyszerű formázással, de nagyon mutatósak. A húsvéti asztal dísze lehet a gyerekek nagy örömére, de uzsonnának is kiváló.
Hokkaido kalács tésztájából készítettem, de más kedvencből is készülhet.
Szokásos módon bedagasztottam, majd duplájára kelesztettem a tésztát. Ezután lisztezett felületre borítottam, 6 egyforma darabba vágtam. Minden darabot elfeleztem, majd mindkettőt kinyújtottam és feltekertem:

A két szálat egymásra helyeztem, így:
Az alsó szálat bemetszem:

Majd visszahajtottam:
A szemeknek mazsolát használtam:

Sütőpapírral bélelt tepsire sorakoztattam őket, hagytam, hogy ismét duplájára keljenek.

Tojással lekentem a megkelt nyuszikat, majd 180 fokos sütőben kb. 18 perc alatt szép pirosra sütöttem szegényeket.

Mazsolát is lehet szórni a kinyújtott tésztára, még mielőtt feltekerjük őket.

2010. március 29., hétfő

Lepénykenyér


Ezt a lepénykenyeret a szükség szülte valamelyik este. Vacsoránál elfogyott az összes kenyér, rosszul számoltam, azt gondoltam, reggelire is marad belőle. Ilyen vészhelyzetekre szoktam tartani a fagyasztóban kenyeret, de most ott sem volt. Maradt a korán kelés lehetősége, bolt, kifli vásárlás. De a kicsi megkérdezte, hogy vihet-e másnap grillhúsos szendvicset az iskolába. Kiflibe nem tudok egy nagy szelet húst bepaszírozni, zsemlét pedig nem szereti, mármint a boltit, azt mondja, nem lehet elrágni és fel is sérti a szájpadlását. Így a bolt elvetve, koránkelés marad, hússütésre. Kenyérsütésre már nem volt idő, éjfél után sült volna ki, ami nem nagyon lelkesített. Így bekészítettem egy egyszerű kenyértésztát, amiből az első kelesztés után lapos korongokat formáztam.
Hozzávalók:

  • 50 dkg BL 80 liszt
  • 20 dkg öregtészta
  • 2 ek. burgonyapehely(elhagyható)
  • csipet aszkorbinsav
  • 1 dl tej
  • 2 dl víz
  • 2 tk. só
  • 2 ek. olaj
  • 1 tk. cukor
  • 1,2 dkg élesztő
Öregtészta elhagyható, ebben az esetben az élesztőt 2 dkg-ra kell emelni.
Bepakoltam mindent a kenyérsütőgépbe, kicsit lágyabb tésztát dagasztattam, mint a hagyományos kenyértészta. Egyrészt így gyorsabban kel, másrészt könnyebben formázható. Most a gépben hagytam duplájára kelni, de természetesen kelesztőtálban is lehet kelszteni.
Miután megkelt enyhén lisztezett felületre borítottam, 6 egyforma darabba vágtam. Gömbölyítettem őket, majd 10 perc pihentetés után ujjnyi vastagra nyújtottam mindet.
Sütőpapírral bélelt tepsin kelesztettem ismét 30 percig, langyos helyen. Ezalatt a sütőt 200 fokra előmelegítettem. A megkelt tésztát alaposan bepermeteztem vízzel, így ment a forró sütőbe, aminek az aljába is löttyintettem vizet. (Még nem próbáltam ki, de Latsia tanácsolta, hogy néhány jégkockát dobjak a sütő aljába, tökéletes gőzt eredményez és biztonságosabb mint a víz locsolás).
Kb. 30 perc alatt sültek szép pirosra.
Most ilyen lepénykenyerek vannak a fagyasztóban vésztartaléknak, úgyanis tökéletes szendvicsalap volt. Kisfiam, aki egyébként nagyon rossz evő, az utolsó falatig megette a szendvicset.


2010. március 27., szombat

Paradicsompestóval töltött csirke



Most ez a kedvencünk. Ezt a pestót kentem már többször is csirkecombra, legutóbb pedig csirkemellre. Utóbbi a győztes. Mindig többet készítek, hogy maradjon egy kenyérhez való adag is, de a férjem megtalálja és bekanalazza csak úgy magában (brrr... ) vagy pirítósra kenve. Nelly barátnőmtől kaptam egy hatalmas üveg aszaltparadicsomot, előtte meg Macus látott el vele, így egyelőre szem előtt hagyom neki. Egyszer csak marad majd annyi, hogy kenyérben végezze. És ha már ennyira szereti, ezt készítettem neki a szülinapjára is.


Hozzávalók a pestóhoz:
  • kb. 15 db olajban eltett aszalt paradicsom
  • 1 fokhagyma
  • 1  chili ( 1 tk. Erős Pista)
  • friss rozmaring
  • 5 dkg fenyőmag (mandula)
  • 5 dkg parmezán
  • kb. 1-1,5 dl olaj amiben a paradicsom volt vagy olíva
  • só, bors
Először a fenyőmagot pirítom meg egy száraz serpenyőben. Amikor nem kaptam fenyőmagot, mandulával is nagyon jó volt. A lecsöpögtetett paradicsomot apróra vágom, lereszelem a fokhagymát. Ezután az összes hozzávalót botmixerrel pürésítem, közben adagolom hozzá a fűszeres olajat. Sűrű krémnek kell lennie.
A csirkemelleket vékonyra verem, kevés sóval, borssal meghintem, majd megkenem a pestóval. Feltekerem és szeletelt baconbe csomagolom. Jénai edénybe teszem, öntök alá egy kis pohárka fehérbort, letakarom fóliával. 180 fokos sütőben sütöm kb. 30-40  percig, majd fólia nélkül míg szép piros lesz. A levét átöntöm egy edénybe és beforralom, végül kevés tejszínt adok hozzá.
Körete tejfölös, snidlinges krumpli volt. A kockára vágott burgonyát puhára főztem, leszűrtem. Dobtam rá egy darabka vajat, 3-4 ek. tejföl, kevés tejszínt. Összetörtem, de ügyeltem, hogy darabos maradjon. Apróra vágott snidlinget kevertem bele.

2010. március 25., csütörtök

Tv, laptop a konyhában

fotó: ÁGY-ASZTAL-TV
A   http://agyasztaltv.blog.hu/ , lakberendezéssel foglalkozó blog a következő kérdésekkel keresett meg 13 gasztrobloggert:

-Van helye egy televíziókészüléknek, laptopnak a konyhában?...
-Illetve hogy a hagyományos, szakácskönyvből/sajátgyűjtéses mappából főzés ideje lejárt, és a modern nő/férfi már szinte csak különböző főzős műsorokból és laptopból süt-főz?
-A Te esetedben mi a bevált gyakorlat?
 
A válaszokat itt olvashatjátok. Én kíváncsi lennék a ti véleményetekre is!

2010. március 24., szerda

Almás palacsinta a kényeztető reggeli

















Az ünnepelt kedvéért készítettem reggelire ezt a nagyon finom amerikai palacsintát. Semmi extra, a hagyományos tészta, amibe belereszeltem két nagy almát és egy kevés fahéjjal ízesítettem.Fantasztikus volt, pillanatok alatt elfogyott. Bezzeg amikor előző nap zabkását készítettem egyik  sem volt éhes.
Fahéjas porcukorral vagy juharsziruppal ettük.
Hozzávalók (Nigella féle)
  • 225 g finomliszt
  • 2 tojás
  • 3 dl tej
  • 2 ek. vaj
  • csipet só
  • 1 ek. cukor
  • 2 púpozott tk. sütőpor
  • 2 nagy alma
  • 1 mk. fahéj
Az alma kivételével minden összekevertem a turmixban, majd egy villával belekevertem a lereszelt almát. A palacsintasütőt vékonyan megkentem olv. vajjal, egy -egy kis merőkanálnyi tésztát tettem rá. 1-2 perc elég neki, hogy szép pirosra piruljon, a tetején buborékok jelenjenek meg. Ekkor megfordítottam és a másik oldalát is készre sütöttem.

2010. március 23., kedd

Széthúzható kenyérsütőforma akció

kép Lidl
Csütörtöktől a Lidl-ben ismét kapható lesz a széthúzható dobozforma (sok más sütő kellék mellett),  ami kiváló kenyér- és kalácssütéshez. 1500 Ft az akciós ára. Nem érdemes kihagyni, nagyon jó minőségű, és legutóbb másfél éve akciózták.

2010. március 21., vasárnap

12. születésnap


A kicsi fiamat ünnepeljük most. (És a férjemet is, mert szinte egyszerre születtek, de mivel az ünneplés több részletből áll az ő tortája késöbb következik.) Rohan az idő, úgy érzem, nem régen született, de már 12 gyertya van a tortáján.
A foci szeretete továbbra is töretlen. A focipálya és az AC Milan emblémás tortája után most stoplis cipő tortát gondoltam ki neki. Azt hiszem a foci témakört lassan ki is merítettem, talán még futbalabdája nem volt.
Igen méretesre sikerült a torta, eredetileg kisebbet álmodtam meg. Először sütöttem egy nagyobb 6 tojásos, majd egy kisebb 5 tojásos piskótát, azt gondoltam, elég lesz. Hát nem lett. Összeállítás közben derült ki, hogy kell még, így gyorsan sütöttem még egy 5 tojásos piskótát. A krém Maci dobostorta krémje, a nagy kedvenc csokoládé krém.
Krém:
  • 4 tojás
  • 20 dkg cukor
  • 10 dkg étcsokoládé
  • 2 ek. holland kakaópor
  • 20 dkg vaj
  • vanília
  • rum
A tojásokat a cukorral vízgőz fölött habosra kevertem egészen addig, míg könnyű, lágy krémem lett. Ezután adtam hozzá a szintén vízgőz fölött megolvasztott csokit, kakaóport. Elkevertem. Kevertem hozzá vanília eszenciát és kevés rumot. Kihűtöttem a krémet, majd a szobahőmérsékletű vajjal kikevertem. Maci tanácsára fél óra hűtés után újra kevertem, így könnyebb, habosabb lett a krém.
Megvártam míg az ünnepelt végre elment focizni a barátokkal és nekiláttam a torta összeállításának. Igazi szobrászmunka volt. A formát kivágtam egy vastagabb kartonból is amit fóliával beborítottam. Erre építkeztem. Ezt még meg kellett emelni, hogy a stoplik alá férjenek. Egy nagyobb tálcára terítettem tortapapírt, majd a közepét kiraktam fakockával,  a gyerekek régi játékával. Erre emeltem át a tortát. Így késöbb alá tudtam tenni a stoplikat, amik fondantból készültek. Megkínlódtam vele rendesen, de ekkor még nem is sejtettem mi vár rám a fondanttal.
Végül csak összeállt, körbe kentem vajjal, majd ment éjszakára a hűtőbe.
Nekiláttam a fondantnak. Volt habcukrom, kb. 60 dkg így azt olavsztottam meg a mikróban, majd adagoltam hozzá a porcukrot. Úgy gondoltam, ebből veszek el, hagyok egy keveset fehéren, csinálok szürke és fekete fondantot is. Csakhogy ez is kevés lett, így az egészet piros pasztával színeztem, majd mivel elfogyott a habcukor nekiláttam Kiskukta fondantjának. Abból lett szürke, feket és fehér bevonó is. Egyesével fóliába csomagoltam őket és a konyhapulton hagytam.
Hajnalban keltem, öt után nekiláttam a bevonásnak, díszítésnek. A kicsi stoplisát szem elé készítettem mintának. Türelem próbálómunka volt, a fondant nem úgy viselkedett, ahogy vártam, szakadt, morzsálódott. Legvégén, hogy az új stoplis szép fényes legyen átkentem kevés vízben feloldott piros pasztával egy ecset segítségével. Bő két óra munka után lett meg a végeredmény. Nem egy cukrász szépségű torta lett, az orra inkább hasonlít bohóccipőre mint focicipőre, de a kisfiam öröme nagy volt és ez volt a lényeg.

2010. március 19., péntek

Cipóban sült csülök


Húsvéti asztal dísze lehet a cipóban sült csülök. Brutális egy kaja, mégis arra biztatok mindenkit, hogy próbálja ki, mert fantasztikusan finom. A hosszú böjti időszak után pedig nyugodtan lehet bűnözni.

Hozzávalók:
  • Egy szép füstölt csülök
  • 60 dkg kenyérliszt
  • 2 tk. só
  • 2 ek. olaj
  • 1 tk. cukor
  • 2 dkg élesztő
  • kb. 3,5 dl víz

A csülköt előzőnap főzöm meg, majd a főzővízben hagyom kihűlni.
Másnap az élesztőt kevés langyos vízben a cukorral és 3-4 ek. liszttel elkeverem, a tetejét is megszórom liszttel, azaz kovászt készítek. Kb. 30 percig hagyom pihenni. Ezután a többi hozzávalóval rugalmas, hólyagos tésztát gyúrok. Kenyérsütőgéppel is lehet dagasztatni. Kelesztőtálban hagyom duplájára kelni.
Míg kel a tészta, a csülköt kicsontozom, bőrétől is megszabadítom.
A megkelt tésztát lisztezett felületre borítom, elfelezem. Mindkét tésztát cipóformára igazítom, majd egyesével kör alakúra nyújtom. Közepére halmozom a csülköt, majd a tészta széleket visszahajtom. Egy sütőpapírral bélelt tepsire ültetem őket (a hajtás kerüljön alulra) és hagyom, hogy ismét duplájára keljenek.
A sütőt előmelegítem 200 fokra. A megkelt cipókat vizes kézzel körbe simítom, így teszem be a forró sütőbe. Kb. 35-40 perc alatt készül el.
Lehet langyosan vagy hidegen is fogyasztani. Újhagyma, retek, paprika, lilahagyma, ecetes torma mindenképpen jár hozzá.

2010. március 16., kedd

Burgonyás cipó

Burgonyás kenyér vitathatatlanul az egyik legfinomabb kenyér, legalábbis szerintem. A bélzete sokáig élvezhető, puha, szaftos marad. A héja frissen ropogós, akár cserepes is lehet, de a sok burgonya miatt hamar elpuhul. Most egy kicsit rusztikusabb, vagy ha úgy tetszik "falusiasabb" változatát készítettem el.
Hozzávalók:
  • 2 közepes méretű burgonya (kb. 20-25 dkg)
  • 50 dkg BL 80 liszt
  • 2 tk. só
  • csipet aszkorbinsav
  • 2 dkg vaj (vagy 2 ek. olaj)
  • 20 dkg öregtészta
  • kb. 2,5 dl a burgonya főzővizéből
  • 1 tk. cukor
  • 1 dkg friss élesztő
A burgonyát meghámoztam, egy csipet sóval annyi vízben ami épp ellepi, megfőztem. Leszűrtem, a főzővizet félretettem. A krumplit áttörtem és hagytam hogy szobahőmérsékletűre hűljön. Ezután a szokásos módon a kenyérsütőgép üstjébe készítettem a hozzávalókat. A burgonya főzővizét csak óvatosan adagoltam, mert a krumpli eléggé lágyítja a tésztát. A gép végig nyitott tetővel dolgozott, így biztosan nem melegedett, vagyis nem lágyult tovább a tészta. A kész tésztának ruganyosnak, fényesnek kell lennie. Ha ragad kevés liszttel, ha kemény kevés folyadékkal igazíthatunk rajta.
Kelesztőtálban hagytam duplájára kelni. Enyhén lisztezett felületre borítottam, majd a tésztát óvatosan átgyúrtam, cipóra igazítottam. Nem kell erősen gyúrni, épp csak a tészta szellőztetése a cél.
Egy kerek kelesztőkosárba terítettem egy ruhát, amit beliszteztem. Ebbe tettem a megformázott tésztát, varrattal felfelé. A ruha lelógó széleivel betakartam, majd hagytam ismét duplájára kelni.
A sütőt előmelegítettem 220 fokra. A megkelt tésztát egy sütőpapírral bélelt tepsire fordítottam, majd egy éles pengével bemetszettem. Vizes kézzel körbesimítottam, így ment sülni. A sütő aljába is löttyintettem egy kis pohárka vizet. Ehelyett lehet egy kis edénybe betenni vizet, majd sütés közben néhányszor bepermetezni. 10 perc után visszavettem a hőfokot 200 fokra, így sült még további kb. 30 percig.
Akkor van kész, ha a kenyér alja megkopogtatva kongó hangot ad. Rácsra tettem hűlni és azonnal kevés vizet permeteztem rá.
Öregtészta nélkül is készíthető természetesen. Az élesztőt ekkor megemelném 2 dkg -ra, elkeverném kevés langyos vízzel, csipet cukorral, 3-4 ek. liszttel, tetejére is szórnék lisztet majd legalább 30 percig hagynám pihenni. Ezt a kovászt használnám helyette.

2010. március 14., vasárnap

Budin de pan (kenyérpuding)


Argentínából, Roxánától kaptam ezt a receptet. Ez ott egy tradicionális édesség, amit minden háziasszony, sőt háziúr is ismer és készít. Mindenkinek meg van a saját jól bevált változata. Ezer féleképpen variálható, egyszerű elkészíteni, mint egy palacsintát.
Sütik jénai stílusú üveg, kerámia formákban is, de gyakrabban vékony falú fém formákban is. A jénaiban sütés után a karamell édesen folyik majd körül a sütin, a fémben sütésnél a karamellnek égettes, füstös íze lesz. A fém formás „felnőttesebb” ízű.
Egy egyszerű változatát küldte Roxana kezdésnek:
Hozzávalók:
  • 20+10 dkg kristálycukor
  • 30 dkg kockára vágott szárazkenyér
  •  5-10 dkg vaj (ízlés kérdése)
  • kb. fél liter tej
  • 3 tojás
  • csipet só
Lehet friss kenyérből is csinálni, meg a kenyér héját levágni, de ilyen mesterkélt húzásokat egy tisztességes háziasszony itt nem csinál, írta Roxana.
A kenyérkockákat egy nagyobb tálba tesszük, majd felöntjük a tejjel. Ennyi kb. el is lepi. Beleszórjuk a 20 dkg cukrot, csipet sót. Összekeverjük, és 4-6 órán át, de akár egész éjszaka is állni hagyjuk. (Ez utóbbinak akkor van jelentősége szerintem, ha a vastagabb kenyérhéj is rajta marad.)
Egy serpenyőben karamellizáljuk a maradék 10 dkg cukrot. A karamellt még amikor jó folyékony beleöntjük a sütőformába, amit ide-oda billegetve jól ki tudunk bélelni vele. Én tettem hozzá kevés vizet és pár csepp citromlevet is.
A karamellel kibélelt sütőformát félretesszük kicsit és beleütjük, elekeverjük a tejes masszába a tojásokat és az olvasztott vajat. Addig a formában kihűl a karamell és már bele is önthetjük a kenyérmasszánkat. Egy tepsibe állítjuk a formát, köré vizet öntünk. 170-180 fokos sütőben kb. 60 percen keresztül sütjük.
Onnan lehet látni, hogy kész, hogy a közepén is megszilárdul remegősre a tészta és szép barnás színt kap az egész süti.
Ez a videó jó, röviden bemutatja a BdP egész készítési metódusát.
Lehet enni langyosan is, de kihűlés után a hűtőben tartva hidegen az igazi (főleg nyáron). Jól szeletelhető – magában is fini egy-egy szeletet megenni, de gyakori kísérője egy nagy kanál dulce de leche.
Roxana a dulce de leche-ről is írt:
Itt Argentínában a dulce de lechet [dulsze de lecsét] készen lehet kapni a boltokban, de van olyan, hogy nekiállnak otthon tejből főzni, ami sok órát vesz igénybe, van hogy több napot – ez az ősi módszerük rá. A konzerves dobozos sűrített tejes módszer teljesen bevett szokás, azért szeretik, mert így rövidebb ideig tart dulce de leche-t főzni, mint sima tejből nekiállni és a boltokban kaphatóak között sokban van cukor meg mindenféle adalékanyagok, sűrített tejből otthon olcsóbban tudnak előállítani cukrozatlan nagyon jó minőségű dulce de leche-t, mint megvenni azt készen.
Van itt egy csomó mókás módszer is: például láttam olyat, hogy egy nagy lábos aljára letettek egy tányért és egy rakat üveggolyót, ráöntöttek 5 liter tejet és így főzték hosszú órákig, amíg a tej teljesen össze nem sűrűsödött és barnult be. Állítólag az üveggolyók kavargása miatt nem kapott oda kevergetés nélkü
Roxána késöbb írt még fontos részleteket:
Még egy tradicionális részlet, amire tegnap a vacsoránál ez argentin háziak felszólítottak, hogy mindenképp meg kell neked írnom. Szóval, hogy a budin de pan evést nem szabad túlflancolni azzal, hogy késsel állunk neki vágni a kész sütit, hanem egy evőkanállal kell belőle egy szeletet levágni, ezzel a kanállal kistányérra tenni a szeletet és utána a kanállal szedni egy kis folyékony karamellt * a budin de pan alól. Ez a házias módja az eszegetésnek.:)
* Ez a folyékony karamell ügy: kibéleljük karamellel a sütőformát, készre sütjük a budint, aztán amikor kiborítjuk lesz a karamellnek egy része, ami elég híg, folyékony karamellként lefolyik a tálaló tál aljára.

Nekem ha fém formában sütöm azt a mennyiséget, amit ajánlottam próbának, akkor a 10 dkg-ból készült karamell nem sok folyékony részt szokott eredményezni - 15 dkg cukorral már szoktam elég karamellszószt kapni.

Sőt, küldött egy receptet, ami tökéletesen megfelelő karamell, ha nincs sűrített tej itthon:
  • 100 g kristálycukor
  • 15 g vaj
  • 3 ek. víz
  • 100 ml tejszín
A vizet, a vajat (lehet sós vaj is) és a cukrot egy teflon edénybe öntöm, karamelizálom. Mikor megfelelő a színe felöntött a tejszínnel és 2-3 percig tovább főzöm.
Miközben írom ezt a bejegyzést kanalazom a budin de pant-t. Mennyei. Próbáljátok ki, nem fogjátok megbánni!Köszönöm Roxana!

2010. március 11., csütörtök

Rongyos lángos

Egy kedves olvasóm kérdezte, hogy ismerem-e a rongyos lángost. Attól rongyos, hogy a megkelt tésztát kinyújtják, megkenik zsiradékkal, feletekerik, szeleteleik és úgy sütik. Nem is hallottam még róla, de nagyon izgalmasnak tünt.
Rákerestem a neten, kevés, de érdekes találatok jöttek elő. Volt aki burgonyás tésztát, olyan gombóc jellegűt tekert fel és teflon serpenyőben nagyon kevés zsiradékon pirította át. Nem igazán tetszett. Találtam édes, inkább fánk jellegű tésztából készültet, amit bő olajban sütöttek. Ez már közelebb állt az én elképzelésemhez, de én sós lángosokat szerettem volna.
Ezért egyszerűen bedagasztottam a már jól bevált lángos tésztámat, majd miután megkelt széthúztam a tésztát a kezemmel, kb. másfél cm vastagra, megkentem kevés olvasztott vajjal. Feltekertem mint a beiglit és ujjnyi vastag szeletekre vágtam. Így hagytam pihenni kb. 30 percig. A megkelt tekercseket kissé ellapogattam, majd bő, forró olajban kisütöttem. Ügyelni kell, mert sokkal hamarabb sül mint a hagyományos formában, könnyű kiszárítani. 
A gyerekeknél nagy sikere volt ennek az új formának. Mi tejföllel és sajttal ettük, a férjem pedig lecsóval. 

2010. március 10., szerda

Tótkomlósi liszt

Ma meglátogatott Vali és Nelly. Elmentünk Tótkomlósra, hoztunk lisztet. 250 kilót. Egy darabig elég lesz szerintem
De nem is ez az érdekes. Sokan kérdezitek, hogy hol lehet ehhez a liszthez hozzájutni. Eddig úgy tudtam, hogy csak itt a környéken kapható, Békés megyén kívül nem terítik. Ez most is így van, de lehet rendelni, házhoz viszik:
http://www.bekesiportekak.hu/
Írtam nekik, egy részlet a válaszukból:
...termékkínálatunkban a legnépszerűbb termékünk a Békés megyei lisztek, köztük is a Tótkomlósi kenyér- és finomliszt. Csomagjaink biztonsággal megérkeznek, ált. 1 nap alatt házhoz viszi a posta. Max. 57 kg-ig vállalunk csomag feladást, egy darabig biztosan kitart egy háztartásban a rendelt mennyiség. A terméket megrendeléskor szerezzük be, így a szavatossági idő miatt sem kell aggódnia vásárlónknak. Hamarosan teljes kiőrlésű bio rozsliszttel is bővül lisztkínálatunk.

2010. március 8., hétfő

Kakaós csiga - békebeli

Kakaós csigát sütöttem, méghozzá a békebelit. Azt ami hajtogatott vajastésztából készül. Kicsit macerás ugyan az elkészítése, de megéri, mert nagyon finom. Frissen az igazi, de másnapra sem szárad ki.
Hozzávalók:
  • 30 dkg vaj
  • 8 dkg finomliszt
  • 50 dkg finomliszt
  • 1 dl hideg víz
  • 1,5 dl hideg tej
  • 1 tojás
  • 50 g cukor
  • 25 g élesztő
  • 1 tk. só
  • kakaópor
  • porcukor

A vajat és a lisztet késes robotgéppel (vagy kézzel) eldolgozom, kb. 2 cm vastag téglalapra igazítom, majd fóliába csomagolva hűtőbe teszem.
A többi hozzávalóból bedagasztom a tésztát. Ügyelek rá, hogy végig hűvös maradjon.
Mikor kész, kicsit nagyobb téglalapra igazítom, mint a vaj, azt a közepére helyezem, és becsomagolom a tésztával. Rövidebb oldalával helyezem magam elé, majd a nyújtófával ütögetve elkezdem nyújtani. Mikor  ujjnyi vastag, következik a szimpla hajtogatás. A tészta felső harmadát lehajtom a középső harmadra, majd az alsó harmadot felhajtom a dupla réteg tésztára. Elfordítom 90 fokkal megint kinyújtom ujjnyi vastagra és jön a dupla hajtogatás. A tészta most a szélesebb oldalával van előttem, mindkét oldalról a közepéig visszahajtom, majd közepén még félbehajtom. Folpackba csomagolom és hűtőben pihentetem egy órán át. A nyújtást és a hajtogatásokat még kétszer megismétlem.



Végül a tésztát ujjnyi vastagra nyújtom, megkenem olvasztott vajjal, majd egy szitán keresztül meghintem porcukorral és kakaóporral. A mennyisége ízlés szerint lehet, én annyit szórok rá, hogy a tészta ne látszódjék alatta.
Feltekerem mint a beiglit, ujjnyi vastag szeleteket vágok belőle (recés élű késsel), majd sütőpapírral bélelt tapsire fektetem őket.
200 fokos sütőben sütöm kb. 5 percig, majd 170-180 fokon további 20 percig. A végefelé érdemes figyelni, nehogy kiszáradjanak. Rácsra teszem hülni őket, majd tálalás előtt porcukrot szórok rájuk.
A felszeletelt tésztát egy éjszakára hűtőbe is lehet tenni és másnap reggel sütni. Friss kakaóscsiga reggelire, biztos siker a gyerekeknél.

2010. március 6., szombat

XXXIII. VKF! - Témahirdetés

Miután  Maimonitól megkaptam a VKF stafétáját először fellapoztam a VKF gyűjteményt, egy papírra kiírtam az összes eddigi témát. Egyik jobb volt, mint a másik, néhány pillanatra el is kapott a pánik, de ezután jöttek az ötletek. Egy másik cetlire felírtam ezeket is, volt belőlük bőven. Ezután már az okozott gondot, hogy mit is válasszak. Végig gondoltam mindet, kihúztam, visszaírtam, megint kihúztam. Maradt kettő, ami különösen tetszett. Hogy végül miért ezt választottam? Szerintem nem kell különösebben magyaráznom.
A XXXIII. VKF témája legyen a:

Gabonák, Gabona félék
A gabona azoknak a pázsitfűféléknek az összefoglaló elnevezése, amelyeket táplálkozás céljára felhasználható magjaik miatt termesztenek. Ősidők óta az emberiség fő táplálkozási elemei közé tartoznak.(Wikipédia)
Ne essetek pánikba, nem akarok senkit sem kenyér sütésre kényszeríteni! Ugyanis nem a tipikus kenyérgabona a kiírás témája. A búzán, tönkölyön, rozson kívül számos gabonánk van, amit alig-alig használunk, kevésbé ismerünk. Pedig ezekből, vagy a hagyományost ezekkel párosítva is lehet remek előételeket, leveseket, levesbetéteket, köreteket, főételeket, salátákat, süteményeket, édességeket, sós kekszeket, péksüteményeket, vagy nassolni valókat készíteni. Legyenek ezek akár gluténtartalmúak, akár gluténmentesek. Gondolok például az amarantra, kölesre, hajdinára, bulgurra, quinoára, zabra, cirokra, stb... Ezekből várok izgalmas ételeket (ami persze lehet kenyér is...).
A pályaműveket (Húsvétra való tekintettel) április 11. éjfélig kéretik közzétenni a blogon, linkjét a vkfxxxiii(kukac)gmail(pont)com címre küldjétek.
Akinek nincs blogja, de van jó ötlete fényképpel együtt küldje el nekem a receptet, közzéteszem a saját blogomon.

Az alapszabálynak megfelelően a nemes versengésben "nem vehet részt: fizetett, kereskedelmi célú blog/honlap, cégek.A mindenkori házigazdának saját döntési hatásköre, hogy bármilyen gyanús, reklám-szagú résztvevő írását ne jelentesse meg az összefoglalóban."

VKF! Staféta


Három évvel ezelőtt indította útjára Chili&Vanília a VKF, azaz Vigyázz, kész, főzz!, a magyar gasztroblogok virtuális játékát. Játék, nem verseny, de ettől függetlenül nagyon izgalmas. A staféta hónapról hónapra más gaszrobloggerhez kerül, aki meghirdeti a következő témát. Ez tulajdonképpen bármi lehet. Egy adott hozzávaló, elkészítési mód, alkalom, lehet vicces, lehet kissé szívatós. A lelkesedés töretlen a kezdetek óta, az izgalmas feladatokra sok pályázat érkezik, és ami a legjobb szerintem, hogy nem csak blog íróktól, hanem olvasóktól is.
Maimoni a XXXII. VKF! stafétáját nekem adta át. De nem ám csak egyszerűen, hanem mesébe foglalva, amivel rendesen feladta a leckét.
A téma már a fejemben, ígérem, nem várakoztatlak sokáig benneteket, hamarosan hozom a kiírást.

2010. március 3., szerda

Vaníliás briós


Méghozzá nem a töltelékben van a vanília, hanem a tésztában. Mikor megérkezett a vanília, kedves blogtársunk jóvoltából, már akkor gondoltam valami hasonló péksüteményre, de csak most jött el az ideje.
Fantasztikus illata volt a vanília szemektől pöttyözött tésztának. A vajtól könnyű, foszlós lett, másnapra is puha maradt.
Hozzávalók:
  • 60 dkg finomliszt
  • 1,5 rúd vanília kikapart magja
  • 1 tk. só
  • 3-4 ek. cukor
  • 1 tojás
  • 1 tojás sárgája
  • 3 ek. olaj
  • kb. 3 dl langyos tej
  • 3 dkg élesztő

  • 15 dkg vaj
Kevés langyos, cukros tejben elkevertem az élesztőt és két ek. lisztet, azaz kovászt készítettem. A tetejét is megliszteztem, majd hagytam 15-20 percig állni, míg szépen megemelkedett, teteje megrepedezett. A többi hozzávalóval bekészítettem a kenyérsütőgépbe és húsz perc alatt szép hólyagos tésztát dagasztattam. Akkor jó az állaga, ha kissé lágyabb, de nem ragad, jól nyújtható.
Vanília helyett esetleg bourbon vaníliával is elkészíthető, legalább két, de inkább három csomagot tennék bele. A cukrot természetesen csökkenteném ebben az esetben.
Kelesztőtálban hagytam duplájár kelni.
Miután megkelt, lisztezett felületre borítottam. 6 egyenlő részre vágtam, mert nagyobb briósokat akartam, de lehet nyolc darabba is osztani. Egyesével ovális formára nyújtottam, majd a hat részre osztott vajat elkentem rajtuk.
Feltekertem, félre tettem, míg az összes elkészült.

Ezután egyesével megsodortam őket, hogy kb. 40 cm hosszúságúak legyenek, majd mint a csigát feltekertem:

A legvégét az ujjammal ellapítottam, aláhajtottam. Így nem bomlik szét sütés közben, a közepét pedig szépen megemeli majd:


Sütőpapírral bélelt tesire ültettem őket, egymástól távol, mert hatalmasra nőnek. A hat briós így is összesült, pedig a legnagyobb sütőlemezen voltak. Kb. 45 percig hagytam kelni (vagy míg duplájára nőnek). Ezután olvasztott vajjal kentem le a briósokat:
Végül 180 fokos sütőben sültek kb. 20 percig (vagy míg szép pirosak lesznek). Rácson hűtöttem ki, majd tálalás előtt kevés porcukorral hintettem meg őket.


2010. március 1., hétfő

Mediterrán quinoa saláta

Az előző quinoa-s köret után kaptam ezt a receptet egy kedves olvasómtól. Ha jól emlékszem olasz eredetű. Meleg saláta, ami nagyon finom magában is, de tökéletes grill húsok köretének is.
Egészen rákattantam a quinoára, de a bulgur is nagy kedvenc lett, holott első találkozásunk nem volt eget rengető, akkor azt gondoltam, ezt inkább meghagyom másoknak.
A recepten kicsit egyszerűsítettem, a hozzávalók között szerepelt kevés lencse is.  Nem tudom, milyen lencsére gondoltak, a hagyományosat áztatni kell, és akkor sem biztos, hogy megfő 15 perc alatt. Vöröslencse elkészülne, az viszont nem volt  itthon, így helyette is bulgur és quinoa került bele.
Hozzávalók:
  • 1/2 csésze bulgur
  • 1/2 csésze quinoa
  • 2  édeskömény
  • 2 csésze húsleves
  • 1 fej vöröshagyma (én pórét használtam)
  • 2 ek. mazsola
  • 5-6 db. aszalt sárgabarack
  • só, bors
  • olívaolaj
  • citromlé
  • édesköménymag (elhagytam)
Olívaolajon megfutattam a pórét, majd hozzáadtam a bulgurt és a quinoa-t is. Rövid ideig pirítottam állandóan kevergetve. Hozzáadtam a felszeletelt édesköményt és felöntöttem a húslevessel. Sóztam, borsoztam. Letakartam egy fedővel és addig főztem, míg az összes levet elfőtte. Időnként megkevertem. Levettem a tűzről és a tetejére szórtam a mazsolát és a felkockázott aszalt sárgabarackot. lefedtem és 10 percre félretettem. Ezalatt az aszalt gyümölcsök a gőzben megduzzadtak.
Tálalás előtt citromlével meglocsoltam. Azonnal fogyasztható.
Majd elfelejtettem, míg én a salátámat falatoztam, a férjem a frissen kisült meleg libatepertőt ette lilahagymával és természetesen friss, saját kenyérrel: