2010. május 30., vasárnap

VIII. Makói Grillfesztivál - kettős siker

Ez a hétvége a grillezésről szólt. Ma baráti körben sütögettünk, tegnap pedig részt vettünk a makói Váll Ker Kft Grillfesztiválján, itt is baráti körben, Tűzpadkáékkal. Ennek a Fesztiválnak már hagyományai vannak és azt hiszem mondhatom, egyedülálló kezdeményezés. A Kft által készített grillezőkben történik a sütés, egyszerre száz család, baráti társaság részvételével. Idén először mobil kerti kemencéket is ki lehetett próbálni, a cég új terméke. Csapatban indultunk közösen, egyéniben pedig egy kemencés sütésre neveztem.
A szerevezés fantasztikus volt, pedig zuhogó esővel kezdődött a nap. Az asztalok felett sátrak, a kemencék befűtve, készséges, szorgos rendezők hada várta a részvevőket.
Kissé tanácstalanul áltunk a sátor alatt a szakadó esőben, de kipakoltunk, bíztunk benne, hogy előbb utóbb kisüt a nap.


Végül úgy döntöttünk holmi szakadó eső nem veszi el a kedvünket, grillezni és sütni fogunk. Az eső folyt a nyakamba, de bedagasztottam a tésztát. A nyirkos idő miatt úgy döntöttem, keményebbre, mint a szokásos. Mire végeztem, egyáltalán nem fáztam:
Természetesen vittem kóstolót is, amit még otthon sütöttem, kb. 50 db péksüteményt és egy kosár friss hagymás pogácsát, aminek igen nagy sikere volt.
Szintén otthon készült még ez a kenyér, ami a Reneszánsz asztal egyik dísze volt:

A kemencében sütöttem egy kenyeret (készen elfelejtettem lefényképezni), egy egyszerű kerek cipó volt. Illetve készültek Hagymácskák ( hamarosan bővebben róluk), főként ezek a péksütemények nyerték el a zsűri tetszését.

Míg én a tésztákat készítettem Tűzpadka és Karcsi, a barátja, illetve a feleségeik elkezdték a húsokat, gyümölcsöket grillezni, majd az asztalt összeállítani. Csak érdekesség, a grillezőket egyszerre gyújtották ba a Kft dolgozói.
Hatalmas siker volt, rengetegen állták körül, csodálták a fiúk fantasztikus alkotását.Tűzpadka mindenre odafigyelt.  Egyszerűen meseszép volt a tál, minden részlet pontosan, gazdagon kidolgozva, faragott almák, hagymák, marcipán szőlőlevelek, csodás ízesítésű húsok, korhű abrosz, díszes kupák, egyszóval minden tökéletes volt. A helyi televízió érdeklődését is felkeltette:
Az elcsigázott csapat:
Az elkészült művekből kellett egy-egy tálat összeállítani a részvevőknek, majd a saját maguk által kiválasztott sorszámot rátéve átadniuk a szervezőknek, akik így névtelenül vitték a zsűri elé őket. Persze a sütés ideje alatt a zsűri tagok járkáltak, nézelődtek, kóstoltak (a hagymás pogácsára tízből tizes pontot adtak versenyen kívül természetesen).
És az eredményhirdetés, ahol csapatban is elsők lettünk, illetve a tészta kategóriában is sikert értünk el. Csapatként megnyertük azt a kemencét, amiben a kenyeret sütöttem. A fiúk hihetetlen önzetlenséggel nekem ítélték, nálam lesz a hármunk kemencéje. Hamarosan el is hozzuk és egy közös sütéssel felavatjuk.
Fantasztikus nap volt, rengeteg élménnyel lettem gazdagabb, a közös készülődés, tervezgetés, siker, barátság emléke mindig megmarad. Remélem a fiúkkal ez csak a kezdet volt!


2010. május 29., szombat

A tej világnapja

Május 29. a tej világnapja: vásároljon tejet a termelőtől!
A Tudatos Vásárlók Egyesülete a Termelői tej adatbázissal kíván segítséget nyújtani azoknak, akik támogatni szeretnék a hazai termelőket, a kisüzemi gazdálkodást azzal, hogy közvetlenül a termelőtől vesznek tejet illetve tejterméket.

Az adatbázisban azokat a budapesti és vidéki árusító helyeket gyűjtötték össze, ahol a fogyasztóknak lehetőségük van automatából vagy kocsiból kínált tejterméket vásárolni. A termelői tej adatbázis elérhető a http://tudatosvasarlo.hu/jo_termekek/termeloi_tej linken.

Az adatbázis létrejöttét számos tényező indokolja:

• A kimérős tejet illetve a kisüzemben előállított tejtermékeket többnyire maguk az előállítók értékesítik, így vásárlásunkkal közvetlenül a termelőt támogatjuk. Ezzel elejét vehetjük annak, hogy a termelő kénytelen legyen nyomott áron értékesíteni termékét a nagyüzemi feldolgozóknak, szupermarketeknek.

• Mivel ezekre a helyekre saját magunk is vihetünk újratölthető palackot, üveget, így csökkenthetjük a csomagolás okozta környezetterhelést.

• A termelői tejet többnyire a gazdasághoz közel eső településeken értékesítik, így elkerülhető, hogy a termék – a nagyüzemi vagy importáruval ellentétben – akár több száz kilométert utazzon, jelentősen szennyezve a környezetet.

A tejtermelők kiszolgáltatott helyzetéről, a nagyüzemi állattartás buktatóiról szól a Tudatos Vásárlók Egyesületének kisfilmje is. A film megtekinthető és letölthető a http://tudatosvasarlo.hu/cikkek/1571 oldalon.

Háttér információ: tejtípusok

A termelőtől vásárolt tejjel ellentétben az alapanyag további feldolgozások során esik át. A boltban kapható tejek dobozán olyan kifejezések olvashatóak, mint 'pasztőrözött', 'friss', 'ultrapasztőrözött' vagy 'tartós'. Kevesen tudjuk azonban, mit takarnak pontosan ezek a fogalmak. Vajon ténylegesen friss-e a boltban kapható friss tej? Egyáltalán, mi történik a tejjel, mielőtt a boltokba kerülne?

Nyers tej: nyers tej a kezeletlen tej megnevezése. A nyers tejben azonban előfordulhatnak olyan mikroorganizmusok, amelyek között kórokozókat is találhatunk. Ezért a nyers tejet felforralva kell fogyasztani.

Házi tej: nyers, kezeletlen tej, amelyet közvetlenül a termelőtől lehet beszerezni.

Friss tej: a friss tej kifejezés tulajdonképpen csak a nyers tejet illetné meg. Az tej, amelyet a boltban, különböző feldolgozások után kapunk, már korántsem „friss" tej. Ez az elnevezés tulajdonképpen csak a tőgymeleg tejet jelenthetné, frissnek már a hűtés után sem nem nevezhető a tej.

Pasztőrözött tej: a pasztőrözést eredetileg azért vezették be, mert a tehenek között megjelent TBC az emberi számára is veszélyt jelentett. A pasztőrözés során a tejet 38másodpercig 76 fokon hőkezelik, majd lehűtik. A pasztőrözés funkciója, hogy a tejben a nem kívánatos mikroorganizmusok, baktériumok számát lecsökkentse, és ez által tartósítsa a tejet. Ez a fajta, viszonylag kíméletes hőkezelés Pasteur erre vonatkozó kutatása miatt kapta a pasztőrözés nevet.

Homogénezett tej: a homogénezés a tej zsírtartalmának, tulajdonságainak egységesítését jeleni. Voltaképpen a tejben lévő zsírgolyócskák méretét csökkentik, úgy, hogy a tejet nagy nyomás alatt egy fémlapon átnyomják. Funkciója, hogy ne képződjön például tejszín a felhevítés során, hogy a tejben lévő anyagokat könnyebben emészthetővé tegyék.

Ultrapasztőrözött tej: közvetlen ultrapasztőrözést jelent, amely a tej csíramentesítését, tartósítását szolgálja. A közvetlen ultrapasztőrözés során a nyers tejbe forró vízgőzt juttatnak, így állítják elő a tartós tejet.

UHT avagy Ultrapasztőrözött-homogénezett tej: közvetett ultrapasztőrözést jelent, amelynek során a tejet 30 másodpercre 140 fokra hevítik, majd lehűtik. A tejet hőkezelés után homogénezik is.


A mi családunkban a nagyfiam és én nem isszuk a tejet, a férjemnek és a sütéshez, főzéshez házitejet hozok. Szerencsére az utcánk végén árulják hetente háromszor, de a közeli kisboltban is felállítottak már egy tejautomatát. A kicsi fiamról viszont három hónap után kiderült, hogy nem bírja a házitejet, így neki sajnos dobozos tejet vásárolok, pedig ő szereti a legjobban.

2010. május 28., péntek

Kukoricás csavart kifli

Kukoricás péksüteménnyel kisérletezek már napok óta. Olyat szeretnék, amiben érződik a kukorica, nem szinezéktől sárga, de még puha a tésztája. Minél magasabb a kukoricaliszt aránya a tésztában, annál keményebb, tömörebb lesz a péksütemény, kenyér. Azt tapasztaltam, ha egyszerre használok kukoricalisztet és pelyhet, akkor a legjobb a végeredmény. A pehely ugyanis nem nehezíti úgy a tésztát, mint a liszt. Lehet kapni pillepehely néven hasonló állagút, mint a burgonyapehely, de helyette jó a natúr reggelizőpehely is. Kávédarálóban 2x-3x megforgatom, így adom a tésztához.
Megláttam ezt a formázási módot itt, így kenyér helyett kiflit készítettem először.
Hozzávalók:
  • 2 tk. só
  • 50 dkg BL 80 liszt
  • 10 dkg kukoricaliszt
  • 3 dkg kukoricapehely
  • 3 ek. olaj
  • aszkorbinsav
  • 100 g joghurt
  • kb. 3 dl víz
  • 2 dkg élesztő
  • 1 tk. cukor
A hozzávalókat bekészítettem a kenyérsütőgépbe és dagasztó programon 20 perc alatt könnyű, hólyagos, jól nyújtható tésztát dagasztattam. A folyadékot óvatosan kell adagolni, lehet kicsit több, lehet kicsit kevesebb szükséges, függ a joghurt sűrűségétől és a pehelytől is, de még a kukoricaliszttől is.
Kelesztőtálban hagytam duplájára kelni, majd lisztezett felületre borítottam.

120 g-os darabokra osztottam, majd egyesével gömbölyítettem őket. A zsemlékből rudakat sodortam, olyat, aminek a két vége elvékonyodik, a közepe pedig vastagabb.

Egy fapálcával (nekem van egy levágott fejű vastagabb fakanál nyelem ilyen célra) a közepétől kiindúlva kinyújtottam:


Fentről és lentről is feltekertem a közepéig:

Majd a két végét megfogva ellentétes irányba csavartam rajta egyet, ezután a csücsköket is megtekertem. Amelyiken elfelejtettem, az sütés közben szét is nyílt.

Egy nagyobb abroszt megszórtam finom szemű kukoricadarával (a durvább szeműt érdemes kávédarálón megpörgetni, mert az kemény marad sütés közben). Erre sorakoztattam arccal lefelé a megtekert kifliket úgy, hogy az abroszt felhúztam a sorok között.
Hagytam, hogy kb. 30-40 perc alatt duplájára keljenek. Egy sütőlemezt kibéleltem sütőpapírral, a kifliket óvatosan megfordítva tettem rá. Egyszerre csak hatot. 200 fokra előmelegített, gőzös sütőben sültek kb. 18 percig. Rácsra téve hűtöttem ki őket.

Ez a formázás természetesen bármelyik kenyér vagy péksütemény tésztájából elkészíthető.

2010. május 27., csütörtök

Tejszínes-koktélrákos tészta

Előfordul időnként, hogy összesen fél órám van ebédkészítésre. Ilyenkor szeretek valamilyen gyors tésztát készíteni. A tegnapi nap is ilyen volt, délelőtt piacoztunk, majd elbeszélgettük, kávéztuk a barátnőimmel az időt. Eredetileg csirkemellel terveztem a tésztát, de annyi időm sem volt, így az a koktélrák végezte a mártásban, amit pár hete vettem akciósan az egyik multiban.  
Hozzávalók:
  • 3 szál újhagyma
  • 1 g fokhagyma
  • 1 chili (vagy 1 mk. szárított)
  • frissen reszelt gyömbér (kb. 3 cm)
  • 1 thai citromfű (vagy 1 tk. szárított)
  • 1 mk. piros curry paszta
  • 3 dl tejszín
  • 2 ek. limelé
  • korianderzöld (vagy petrezselyem)
  • 30 dkg metélt vagy szélesmetélt Gyermelyi tészta
A tésztának teszem fel a vizet először. Mire elkészül a tészta meg van hozzá a mártás is.
A zöldhagymát vékony karikára vágom, majd kevés olívaolajon puhára párolom. Belereszelem a fokhagymát, a gyömbért, a kimagozott, apróra vágott chilit és a curry pasztát. Rövid ideig pirítom, majd felöntöm a tejszínnel, összeforralom. Hozzáadom a citromfüvet, most csak szárított volt itthon, majd a rákot is. Csak egyet forralok rajta és elzárom a lángot. Lime lével ízesítem. Összeforgatom a kifőtt tésztával és tálalom.

2010. május 26., szerda

Őzpörkölt dödöllével

Őz húst kaptunk. Első gondolatom az volt, hogy mennyire sajnálom, én soha nem lőnék le egyetlen állatot sem, őzikét meg pláne nem, hogy megegyem. Igaz, tőlem a csirkék is bottal kapirgálnának öregségükre, képtelen lennék levágni őket. Tudom, tudom, hogy mindenkinek azt kellene megennie amit saját maga nevel fel, termel meg, de... Inkább a közeli tanyáról megveszem a nénitől a konyhakész kapirgálós csirkét, gyöngyöst, kacsát. Őzikére visszatérve, szegényt már lelőtték, a húsa pedig gyönyörű volt.  Egy részét eltettem sütni, a többit pedig feldaraboltam pörköltnek.
Szétnéztem a neten, hogyan készítik mások. Az első amit megnyitottam, Horasz receptje volt. Tovább nem is kerestem, annyira egyezett az elképzelésemmel. Talán az arányok mások kicsit.
Hozzávalók:
  • 2 kg őzhús
  • 1 ujjnyi vastag szelet húsos szalonna
  • 3 fej vöröshagyma
  • 2 szál répa
  • 2 szál petrezselyem
  • 1 zeller
  • 1 nagyobb zöldpaprika
  • 2 paradicsom
  • 2 babérlevél
  • só, bors, őrőlt kömény
  • őrőlt pirospaprika
  • 2 dl száraz vörösbor
A kockára vágott hagymát és a felkockázott szalonnát kevés zsíron sütni kezdem, majd hozzáadom a lereszelt répát, gyökeret, zellert, a feldarabolt paprikát, paradicsomot. Megsózom és fedő alatt puhára párolom. Ráteszem a húst, összeforgatom és megvárom, míg levet enged. Annyi vízzel engedem fel, ami épp ellepi a húst, sózom, fűszerezem és fedő alatt puhára főzöm. 4 óra kellett mire megpuhult annyira, hogy rátehessem az őrőlt paprikát. Ehhez félrehúzom először a tűzről, megvárom míg a zsiradék a tetejére jön fel, ezután hintem meg a paprikával. Rövid ideig várok, míg a paprika színe kioldódik a zsiradékban, majd visszateszem a tűzre és tovább főzöm, kb. 20 percig. Ekkor ráöntöm a bort és pár percig rotyogtatom. A pörkölt szaftja szépen besűrűsödik.
És ha már vadpörkölt, akkor dödölle véleményem szerint a legmegfelelőbb köret. Kisgyerek korunkban az apukám sokszor énekelte nekünk ezt a gyermedalt:
Éliás, Tóbiás, egy tál dödölle
Ettél belőle.
Kertbe mentek a tyúkok,
Mind megették a magot.
Fogalmam sem volt akkor, mi az a dödölle, azt hittem, csak valami kitalált szó. Az első őrségi nyaralásunkkor találkoztam vele először. Napokig ettük, vadpörkölthöz, vagy csak önmagában tejföllel, fantasztikus étel. Régen a szegények eledele volt. Ugyan egyszerű elkészíteni, de kissé fáradságos munkával jár. A receptjét még azon a bizonyos nyaraláson diktálta le egy ottani néni. Mennyiséget nem tudott mondani, hiszen nem receptből, hanem a nagymamájától tanulta.
A meghámozott krumplit ( kb. 50 dkg-ot) vékonyan felszeletelem, majd annyi hideg vízben teszem fel főni, ami épp nem lepi el. Fedő alatt egészen puhára főzöm, az a jó, ha szétmegy a krumpli. Egy krumplinyomóval összetöröm, sózom, a vizet nem szabad leönteni róla. Ezután lisztet öntök hozzá, annyit, amitől jó kemény lesz a tészta (kb. 30 dkg). Egy fakanállal simára keverem (végig a tűzön tartva) egészen addig, míg a lisztszemek eltünnek és elválik a lábas falától. Karizom erősítő munka. Egy serpenyőben zsiradékon hagymát pirítok, erre szaggatom egy kanál segítségével a krumplis tésztát. Mindkét oldalát pirosra pirítom.

2010. május 23., vasárnap

Aranygaluska

Szerencsére ha az ember lánya nem számíthat a családjára, számíthat az olvasóira. Nem tudom, másoknál hogy van, de én minden nap olyan válaszokat kapok a mit főzzek holnap kérdésemre, hogy mindegy, amit akarsz, valami finomat....Időnként jön egy olvasói kérés és meg is van a másnapi menü. Persze a hajhullásomnak nincs még vége, mert megkérdezem a szeretteimet, jó lesz, ha ezt főzök holnap? Nagyon jó! Biztonság kedvéért egy óra múlva megint, jól lesz...nagyon jó! Másnap főzök és sorba jönnek a konyhába, mit főzöl, mi lesz ma az ebéd? Amit tegnap mondtam. Mit is mondtál, nem emlékszem, hogy beszéltünk róla. ...Gyermekem: és azt szeretem? Szereted. Akkor jó.
A lényeg, hogy Aranygaluskát kért tőlem Elina. Régebben úgy készítettem, hogy a sütőedény alját kiraktam a kiszaggatott tésztával, megkentem olv. vajjal, majd megszórtam dióval, erre jött még egy sor tészta, aminek a tetejét tojással kentem le. Aztán valahol megkínáltak egy olyan változattal, hogy minden tészta olvasztott vajba volt mártva, majd dióba és így rétegezve. Mondanom sem kell, ez sokkal finomabb. A tetején karamelizálódik a dió, egészen különleges ízű, illatú lesz. Most már mindig így készítem.
Az aranygaluska tésztája egy extra kalácstészta, már-már fánktészta gazdagságú.
Hozzávalók:
  • 50 dkg finomliszt
  • csipet só
  • 3-4 ek. cukor
  • 3 tojás sárgája
  • fél citrom reszelt héja
  • kb. 2.5 dl tej
  • 5 dkg olv. vaj
  • 2,5 dkg élesztő
Rétegezéshez:
  • kb. 15 dkg őrölt dió
  • 4-5 ek. porcukor (ízlés szerint)
  • kb. 8 dkg olvasztott vaj
Kenyérsütőgép dagasztó programjával, de akár kézi mixerrel is összeállítható a tészta. Egy kissé lágyabb kalácstésztát készítek, majd duplájára kelesztem. Lisztezett felületen ujjnyi vastagságúra nyújtom, közepes méretű fánkszaggatóval kiszaggatom. Egy kb. 26 cm-es tortaformát olvasztott vajjal kikenek. Egy tálkába olvasztott vajat, egy másikban cukrozott diót készítek elő. A kiszaggatott tésztákat először a vajban, utána a cukros dióban forgatom meg, majd a tortaformába teszem egymás mellé, de nem túl szorosan. Két réteg tészta kerül a formába, a kimaradt diót a tetejére szórom.
Míg a sütőt előmelegítem 180 fokra egyruhával letakarva újrakelesztem. Kb. 40 perc alatt sül szép pirosra, ha kell félidőben fóliát borítok rá.
Borsodóval szeretem:
  • 2 dl fehérbor
  • 1 dl víz
  • 1 citrom héja
  • fél citrom leve
  • 4-5 ek. cukor
  • 1 tk. liszt
  • 2 tojás sárgája
  • 2 tojás habbá vert fehérje
Horváth Ilona féle sodó. A bort a citromhéjjal felforralom. A vizet, lisztet, cukrot és a tojások sárgáját simára keverem, a felforrt bort óvatosan hozzáöntöm. Visszateszem a tűzre és állandó kevergetés mellett lassú tűzön besűrítem. Végül a tojáshabbal is elkeverem.

2010. május 22., szombat

T-HOME – DINING GUIDE Receptverseny

T-HOME – DINING GUIDE
A Hónap Receptje pályázatok

Főzni jó, friss alapanyagokból még jobb. Minden hónap tartogat újdonságokat, primőrök jelennek meg a piacokon, amelyekre már egy éve várnak az ínyencek. A szezonális finomságok a csúcséttermek konyháin is kitüntetett figyelmet élveznek, és megbecsülésnek örvendenek a hobbiszakácsok serpenyőiben is. Hogy kinek sikerül legjobban megőrizni a harsány ízeket, ki tudja legjobban feldolgozni a kertek legfrissebb ajándékait az most kiderül. Receptversenyünkön minden hónapban az időszak legnagyobb slágerének számító alapanyagot állítjuk a középpontba, hogy nemes verseny döntsön arról kinek a receptjét tartja legtöbbre a közönség, melyiket tartják legjobbnak az ország legismertebb gasztrobloggerei. Küldje be ön is a tuti receptjét! Versenyünk első témája az eper. Ebből kell minél izgalmasabb, minél finomabb ételeket alkotni. Hajrá!
A feladat: Meghatározott szezonális alapanyagból készülő ételek receptjeinek beküldése. Minden fordulóban más alapanyag a kötelezően felhasználandó elem. A receptet vagy fotóval illusztrálva kell beküldeni, vagy videóra rögzíteni az étel elkészítését, és a felvételt a videa.hu videómegosztóra kell feltölteni.
A receptet, képeket és a jelentkezési lapot a szerk@diningguide.hu címre várjuk! Az e-mail tárgya „T-Home Receptverseny” legyen
 A recept videókat a videa.hu-ra lehet feltölteni, innen kerülnek átvételre a diningguide.hu T-Home Receptverseny rovatába.

Az étel legyen saját, vagy más által, házilag, saját recept alapján elkészített étel, amely bármilyen fogás lehet (kérjük az étel nevét feltüntetni). A pályázati anyagnak az étel elkészítését illusztráló álló-, vagy mozgókép-felvételt, a hozzávalók listáját, mennyiségét és az elkészítés módját kell tartalmaznia.
A pályázaton történő részvétel további feltétele az online jelentkezési lap hiánytalan kitöltése.
 
1. forduló: 2010. május 20.-június 30.13.00h - eper
 
A beküldött pályázati anyagok naponta jelennek meg a DiningGuide.hu „T-Home receptverseny” rovatában. Az egyes fordulók lezárultával az egyes kategóriában győztes kihirdetésére kerül sor. A győztes neve a DiningGuide.hu oldalon olvasható az egyes forduló után. Az 5 fordulón át tartó vetélkedés abszolút nyertesét a közönség szavazza meg a bloggerekből álló zsűri által havonta megszavazott kategóriagyőztesek közül.
Az elbírálás szempontjai különösen:
• Újszerűség, egyediség
• Az ételkompozíció egységessége, integritása
• Az ételkompozíció eredetisége, ötletessége – kreativitás
• A hozzávalók harmóniája
• Az étel vizuális megjelenése, a fotó, vagy videó esztétikai minősége
• Az elkészítés technológiájának szabatos, követhető és reprodukálható leírása
• A kötelező elemként megadott hozzávaló hangsúlyossága az összkompozícióban

Díjak és díjazás
Minden fordulóban egy győztes kerül kihirdetésre. Az 5 fordulón át tartó verseny lezárultával az egyes fordulók nyertesei közül – szavazás útján - a közönség egy abszolút győztest is megválaszt. Az abszolút győztes, valamint a kategória győztesek nyereménye egyaránt egy közös főzés a zsűritagokkal, valamint az abszolút nyertes meghívást kap a 2011 januárjában megrendezésre kerülő Dining Guide gálára.
A szakmai zsűri tagjai:

Mautner Zsófia (Diningguide.hu – főszerkesztő, Chili&Vanília)
Péter Anna (Malackaraj)
Vrábel Krisztina (Dolce Vita)
Fűszeres Eszter (Fűszer és Lélek)
Libor Mária (Limara Péksége)

A nyertes pályázók e-mailben értesítést kapnak a díja átvételének időpontjáról és módjáról.

Részletes pályázati kiírás a Diningguide.hu oldalon vagy a reklámképre kattintva érhető el.

2010. május 21., péntek

Egyszerű rozskenyér

Méghozzá egy bajor típusú rozskenyér. Sok rozs-, minimális búzaliszttel, élesztővel készült. Különlegességét a melasz adja, amitől enyhén édeskés, aszalt szilvára emlékeztető íze van.

Hozzávalók:

  • 30 dkg tk. rozsliszt
  • 10 dkg világos rozsliszt
  • 10 dkg BL 80 liszt
  • 1 ek. sikér
  • 1,5 tk. só
  • 1 ek. melasz (vagy sötétbarna nádcukor)
  • 1 ek. fűszerkeverék (őrölt kömény, koriander, édeskömény)
  • 100 g joghurt
  • kb. 2,5 dl víz
  • 2 dkg élesztő
Elkészítés:
Egy nagyobb tálba mérem a liszteket, elkeverem benne a sót, fűszereket, sikért. Közepébe mélyedést készítek, ide mérem a joghurtot, a melaszt vagy cukrot, vizet és belemorzsolom az élesztőt. Kézzel állítom össze, amint gombóccá tudom formálni deszkára teszem és alaposan átgyúrom. A rozsliszt ragacsos, nehéz gyúrni, ennek ellenére csak annyi lisztet teszek alá, amennyit nagyon muszáj.
Pár perc gyúrás után kiolajozott kelesztőtálba teszem és kb. két órán át kelesztem. Ezalatt a duplájára emelkedik.
Lisztezett felületre borítom, kiütögetem belőle a levegőt, majd vekni formára igazítom. Sütőpapírral bélelt tepsire ültetem egy nagyobb zacskót húzok rá, vagy leborítom egy nagyobb edénnyel, hogy a kelesztéshez a nyirkos közeget biztosítsam. Ismét egy órán keresztül kelesztem.
Ezalatt a sütőt előmelegítem 230 fokra. A megkelt tésztát egy grillpálca vagy hurkapálca segítségével több helyen teljesen átszúrom. Így a gőz távozni tud sütés közben a kenyérből, kisebb az esélye, hogy szétreped.
230 fokon, gőzös sütőben sütöm 10 percig ( a sütő aljába egy fém edénybe forró vizet teszek, vagy egyszerűen belocsolok a sütőtérbe kevés vizet), majd visszaveszem a hőt és további kb. 35 percig hagyom. Ha a kenyér alját megkopogtatva kongó hangot ad, készen is van. Rácsra téve hagyom hűlni, majd konyharuhába csomagolom. Csak másnap szeletelem fel.

Fázisfotók:
Egy dagasztótálba készítem az összes hozávalót.
Kész a dagasztás.
Kelesztés után formázás következik.
Hosszúkás vekniforma.
Formára igazítva.
Újrakelesztve, megszurkálva, sütésre készen.

2010. május 19., szerda

Bodzalé mentával és naranccsal

Ugyan téliesre fordult az időjárás (egész egyszerűen lefagytam a biciklimről mire hazaértem, csízmás, télikabátos emberkék rohangálnak az utcán), a bodza viszont virágzik, illatozik. Nagyon szeretjük üdítőnek is, vagy palacsintatésztába mártva desszertnek is. Gondolom mennyei lehet a belőle készült fagyi is.
Hagyományos módon szoktam általában készíteni az italt, de egyik ismerősöm megkínált narancsos ízesítésűvel és nagyon tetszett. Így a citrom mellé tettem egy felszeletelt narancsot is, és mivel van a kertben egy csokor mentát is.
Hozzávalók egy 5 literes üveghez:
  • 6-8 bodzavirág
  • 30 dkg cukor
  • 1 dob. citrompótló
  • 1 narancs felszeletelve
  • 1 citrom felszeletelve
  • 1 csokor menta
A virágokról lemosom a port, majd a többi hozzávalóval üvegbe teszem. Felöntöm vízzel és hűvös kamrában három napig hagyom állni. Leszűröm, üvegekbe töltöm és hűtőben tárolom.

2010. május 18., kedd

Töltött gőzölt tészta


Ildikó kérésére készült ez a tészta. Vagyis csak majdnem. Ildikó egy calzonéhoz hasonló, pörkölt maradékkal töltött tésztát keresett. Mivel nem volt maradék pörkölt, darálthúsból készítettem egy tölteléket, pörkölt ízesítéssel. Ezt akartam tésztába tölteni, majd sütőben kisütni. Épp töltögettem a tésztákat, mikor a férjem kérdezte, mi lesz ebből. A válaszra láttam egy enyhe fintort, de nem mondott semmit. Folytattam a tészták készítését, de közben járt az agyam, mit is készítsek neki, aminek örülne. Bevillant, hogy mi lenne, ha a tészták egy részét gőzölném és valami szafttal tálalnám. Így csak a fele tészta került tepsire, másik felét elektromos párolóba tettem és 15 percig gőzöltem. Mártásnak pörköltszaft lett volna jó, de nem volt, így összedobtam egy lecsót. Csakhogy én nem szeretem. Így a felét turmixba tettem, átszűrtem, majd tejföllel összeforraltam.
Végül lett egy gőzőlt és egy sütőben sült tészta, lett egy lecsó és egy sűrű mártás. A gőzölt tésztának sikere lett a felnőtteknél (Nelly barátnőmnek is tetszett, aki villámlátogatást tett nálam, a férjem azóta is emlegeti), a sütőben sütött tészta a gyerekeknél tarolt. Annyira, hogy mire fotózni akartam nem is volt. Pedig tudják a szabályt, addig nem eszünk, míg nincs kép!
A tészta egyszerű kelttészta volt:
  • 60 dkg finomliszt
  • 2 tk. só
  • kb. 3,5 dl víz
  • 2 ek. olaj
  • 1 tk. cukor
  • 2 dkg élesztő
Kenyérsütőgépben dagasztattam, majd hagytam duplájára kelni. Pizza tészta lágyságúnak kell lennie. Lisztezett deszkán kb. 3 mm vastagságúra nyújtottam, majd ezzel a valamivel kiszaggattam, a közepére halmoztam a tölteléket és összezártam.
 
Felét sütőpapírral bélelt tepsire ültettem, lekentem felvert tojással. Addig pihentek, míg a sütő bemelegedett 180 fokra. Kb. 15 perc alatt sültek készre.
Másik felét elektromos párolóedénybe tettem és 15 percig gőzöltem. Ehelyett lehet egy fazékban vizet forralni, a tetejére szorosan egy ruhát kötözni és erre tenni a tésztákat. Egy tállal leborítva szintén 15-20 percig gőzölném.
A töltelék lehet pörkölt maradék, amiből a húst apróra kell vágni, vagy ledarálni. A visszamaradt szaftból és kevés tejfölből annyit tenni hozzá, hogy sűrű, kenhető legyen.

Vagy darálthúsból készíteni egy tölteléket:
  • 50 dkg darálthús
  • 1 közepes fej hagyma
  • 1 g fokhagyma
  • só, bors
  • őrőlt kömény
  • paprika, paradicsom
  • őrőlt paprika
A hagymát finomra vágtam, kevés olajon megpároltam. A szeletekre vágott paprikát, paradicsomot is hozzáadtam, majd a darálthússal sütöttem tovább. Sóval, borssal, őrőlt köménnyel ízesítettem. Megszórtam őrőlt pirospaprikával és saját levében puhára pároltam. Ha szükséges, kevés víz mehet alá. Végül elkevertem tejföllel.
A mártáshoz hagyományos módon lecsót készítettem. Felét turmixoltam és tejföllel összeforraltam.
Jó kis ebéd lett.

2010. május 16., vasárnap

Dán vajastészta mascarponéval, eperrel és rebarbarával

Megint egy epres-rebarbarás sütemény. Eredetileg nem ennek indult, Narancslekvár rebarbarás kiflijét szerettem volna ebből a tésztából elkészíteni, de maradt eper ami sűrgős felhasználásra szorult. Ráadásul a kisfiam is fintorgott az eper nélküli kiflikre. Mivel ma van a névnapja, az ő kérése szent (nem mintha ez máskor nem így lenne), kifli kicsit késöbbre halasztva. Természetesen egy nagy tepsi epres, vaníliakrémes piskóta is készült a kedvéért, ma szinte mást nem is evett, még ebéd helyett is sütizett. Kíváncsi lennék, mennyi idő után unná meg az epres édességeket. 
Azért annyi megmaradt Narancslekvár receptjéből, hogy a megtisztított, feldarabolt rebarbarát megszórtam 5 ek. nádcukorral  és hagytam állni míg a tésztát előkészítettem.
A dán vajastésztát pontosan úgy készítettem, mint itt. Éjszakára hűtőbe került, majd kinyújtottam és egymás után háromszor hajtogattam.
A töltelékhez 25 dkg rebarbarát (tisztítva) és 25 dkg epret használtam. Miután a lecukrozott rebarbara levet engedett betettem a mikróba és a középső fokozaton 3 perc alatt előpuhítottam. Még melegen beledaraboltam az epret, jól elkevertem, majd szitába téve lecsepegtettem. A levét szörp helyett megitták a fiúk.
A hajtogatott tésztát fél ujjnyi vastagságú téglalappá nyújtottam. (Ezt érdemes rögtön sütőpapíron végezni, vagy a kinyújtott tésztát áttenni rá mielőtt a tölteléket ráhalmozzuk. Én elfelejtettem, meg is kínlódtam rendesen, mire a tepsire ügyeskedtem.) A középső részt megkentem kb. fél doboz, azaz 12 dkg mascaronéval, majd erre halmoztam a lecsepegtetett gyümölcsöt. A kimaradt tésztát mindkét oldalon kb. két ujjnyi széles csíkokra vágtam.


A tésztacsíkokat váltakozva hajtottam a töltelék tetejére:
Végül a rúd két végét szorosan összezártam, lekentem felvert tojással és megszórtam szeletelt sárgabarack maggal (vagy mandulával). Addig pihentettem a tepsin,míg a sütő előmelegedett 180 fokra. Kb. 20 perc alatt sült szép pirosra.


A végeredmény mennyei lett. Az eper és a rebarbara beleolvadt a krémes mascarponéba, körülötte a ropogós tészta...

2010. május 14., péntek

Fonott zsemlék

Tegnap meglátogatott Tűzpadka, tervekett szőttünk a közeledő makói grill fesztiválra, ahol együtt fogunk indulni. Tűzpadka és a barátja grilleznek, én pedig sütöm a hozzávaló pékárut. A grillezésről majd ír ő részletesen, én csak annyit mondok, hogy szerintem fantasztikus lesz. Az én feladatom egy különleges kenyér és különböző zsemlék készítése.
Nehogy azt gondoljátok, hogy csak egyszerűen megbeszéltük az elképzeléseinket! Sándor áthozta a csodás "kellékeket" is, felállítottuk az udvaron az asztalt, több elrendezést kipróbáltunk, ötleteltünk. Mondjuk nekem többnyire a bólogatás jutott, hiszen annyira profi a Mester. Remélem nem hozok majd szégyent a fejére!



A zsemléken már napok óta töröm a fejem, nem az egyszerű, hagyományos kerek zsemléket szeretném készíteni. Tegnap Petra elküldte nekem ezt a videót. Annyira tetszett ez az egyszerű, de mégis nagyon ötletes formázás, hogy azonnal ki is próbáltam. Az első adag éjszakai kelesztéssel készült, nem lett jó. Változtatni kell a recepten, mert eltüntek a fonatok, nem lett szép. Reggel gyorsan összeraktam egy másik tésztát, amit hagyományos kelesztéssel sütöttem ki, az már gyönyörű lett. Olyanok a fonatok, mintha pólya lenne, benne a babával, legalábbis nekem az jutott róla eszembe.
Készültek fázisfotók is, de a videó annyira egyértelmű, hogy azokat nem teszem fel, csak a végét:

Receptet most nem írok, mert semmi extra, a császárzsemléhez hasonló a tésztája, csak tej helyett aludttejjel készült.

2010. május 13., csütörtök

Otthonok és Kertek Magazin

Megjelent az Otthonok és Kertek Magazin első száma. A Magazin gyönyörű. Szó van benne otthokról, kertekről, található benne dekorációs ötletek, vásárlás, ételek és utazás, valamint web ajánló is. Ez utóbbiban kedvenc gasztrobloggerünk ajánlással a Limara Péksége.