2010. június 30., szerda

Aszalt paradicsomos fetakrémmel töltött kenyér



Szeretem a töltött kenyereket, számtalan lehetőség rejlik bennük. Most mediterrán jellegű töltelékkel sütöttem egyet. Fetasajtból, apróra vágott aszalt paradicsomból, friss rozmaringból és bazsalikomból készítettem a krémet, de mehet bele még apróra vágott olajbogyó és akár chili is.

A kenyér egyszerű alap tésztából készült, kevés tejporral lágyítva. 
Hozzávalók:

kb. 3 dl víz
1 ek. tejpor
2 tk. só
csipet aszkorbinsav
2 ek. olívaolaj (az aszalt paradicsomról)
50 dkg BL80 liszt
20 dkg öregtészta
1 tk. cukor
1 dkg élesztő


Dagasztógépbe készítem az összes hozzávalót és rugalmas, hólyagos tésztát dagasztok. Szükség szerint kevés vizet vagy lisztet lehet adni a tésztához, ha túl lágy vagy éppen túl kemény lenne. Kelesztőtálban duplájára kelesztem.
Míg kel elkészítem a tölteléket:

15-20 dkg fetasajt (ízlés szerint)
6-8 db aszalt paradicsom
2 ág friss rozmaring
3-4 szál bazsalikom
kevés bors
1 ek.olajbogyó
kevés chilipehely

Apróra vágom a paradicsomot, az olajbogyót, a zöldfűszereket és krémesre keverem a fetasajttal.
A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítom és három egyforma darabba vágom. Gömbölyítem őket és kb. 10 percig pihentetem. Ezután keskeny ovális formára nyújtom külön-külön a három darabot és elosztom rajtuk a krémet.
Feltekerem mindkét oldalról közepéig a tésztát.  A találkozásuknál összecsípem őket.
A három szálat lazán megfonom és sütőpapírral bélelt tepsin kelesztem tovább, míg jó duplájára nem kel. Ez kb. 1 óra.
A sütőt előmelegítem 220 fokra. A sütő aljába dobok néhány jégkockát. A tésztát 20 percig sütöm ezen a hőfokon, majd további 15 percig 200 fokon. Rácsra teszem hűlni és azonnal lepermetezem kevés hideg vízzel, ettől lesz szép fényes a héja.

2010. június 29., kedd

Őzcomb cseréptálban sütve

A rettenetesen béna kép ellenére, higgyétek el, ez egy igazán finom étel volt. Az őzpörkölt után most őzcombot sütöttem, féltem tőle, de sokkal jobb lett, mint azt gondoltam. Ezután bátrabban fogok majd neki a maradék őzhúsoknak.
Vörösboros páclevet készítettem neki, elég volt egy nap pácolás a két kilós őzcombnak.
Páclé:
  • 1 l víz
  • 5 dl vörösbor
  • 1 vöröshagyma
  • 2 fokhagyma
  • 2 szál sárgarépa
  • 2 petrezselyem
  • 1 paszternák
  • 1 kisebb zeller
  • 1 tk. szemes bors
  • fél citrom héja
  • pár szem borókabogyó
  • 2 babérlevél
A húsról lefejtettem az összes hártyát. A páchoz megtisztítottam a zöldségeket, nagyobb darabokra vágtam, majd a vízzel, a borral és a fűszerekkel harminc percig lassú tűzön főztem. A húst egy üvegtálba (vagy porcelánba) tettem, ráöntöttem a forró páclevet. A lének el kell lepnie. Megvártam, míg kihült, majd szorosan lefóliázva a hűtőben pihentettem egy napig. Ha öregebb a hús 3-4 napig is lehet pácolni, időnként érdemes megforgatni benne a  húst.
Másnap kivettem a léből, megtűzdeltem füstöltszalonnával, megsóztam, majd kevés olajon elősütöttem. A cseréptál aljára szedtem a zöldségeket, erre fektettem az elősütött húst, öntöttem alá kevés páclevet és a hideg sütőbe toltam. 220 fokra állítottam a sütőt, egy óra múlva megfordítottam a húst, a sütőt visszavettem 190 fokra. Két óra alatt omlósra, puhára sült. Kivettem és egy fóliával letakarva pihentettem.
A zöldségeket és a pecsenyelevet egy szűrőn átpaszíroztam, majd egy kevés tejföllel felforralltam. Mustárral és pici cukorral ízesítettem.
Körete burgonyafánk volt:
  • 3 közepes burgonya (kb. 25 dkg)
  • 30 dkg liszt
  • 1 tk. só
  • 3 ek. olaj
  • 2 dl tej
  • 2 dkg élesztő
  • pici cukor
A burgonyát héjában megfőztem, majd lereszeltem. Az élesztőt felfutattam egy kevés cukros tejben. Az összes hozzávalót egy tálba tettem, összegyúrtam, majd pihentetés nélkül ujjnyi vastagra nyújtottam. Kb. 5 cm átmérőjű korongokat szaggattam ki belőle, egy ruhával letakarva egy órán át pihentettem őket. Ezután bő, forró olajban pirora sütöttem a fánkokat.
A húshoz remekül illett a rebarbara csatni.

2010. június 27., vasárnap

Lilac leaf stóla

Ez nem sütés, de muszáj megmutatnom mit alkottam az elmúlt tíz este. A közös kötéskor hozta Jutka ezt a gyönyörű sálat, egyből beleszerettem. Akkor még csak csodáltam, kötésre nem gondoltam, egyébként sem volt fonalam és kötőtűm sem. Pár nap múlva meglátogatott Macus. Gyönyörű fonalat hozott, a színe nagyon megtetszett, ő meg átadta nekem, kötőtűt is adott hozzá, sőt a minta leírását is. Az ő "hibája", hogy nekiláttam. Húsz éve kötöttem utoljára, félve fogtam hozzá. De meg kell mondjam legalább anynira élveztem, mint a kenyérsütést.
Fogalmam sincs, milyen fonalból kötöttem, pedig Macus mondta. Azt tudom, hogy hatos tűvel készítettem és 20 dkg kellett belőle. Több mint két méter hosszú lett és 47 cm széles, tekintélyes darab.
Rémálmom a blokkolás volt, megkínlódtam vele, az sem biztos, hogy jól csináltam, de este tízkor már nem akartam Macust hívni.
A két rész összedolgozása viszont nem okozott gondot, hála a Ahama kötősulijának.
A felső kép blokkolás előtt készült, az alsó utána.

2010. június 26., szombat

Ribizlis piskótarolád

A nagy kisfiam születésnapjára készítettem ezt a süteményt. Nagyon szereti a piskótatekercseket, legjobban a sima lekvárosat. Ennek a ribizlis változatnak az eredetije a húgomtól ered. Ő két fehér piskótalap közé símítja a krémet. Én feltekertem és kakaós piskótával készítettem. A csokoládés íz és a fanyar ribizli nagyon jó párosítás.
Hozzávalók:
  • 5 tojás
  • 15 dkg kristálycukor
  • 13 dkg finomliszt
  • 2 dkg kakaópor
  • 2 ek olaj
Az egész tojásokat habosra keverem a cukorral, egészen addig, míg könnyű, lágy krém lesz belőle. Mixerrel kb. 12-15 perc. A lisztet elkeverem a kakaóporral és a tojásos masszához szitálom, óvatosan beleforgatom. Végül a tál oldaláról belecsorgatom az olajat is.
Egy nagy sütőlemezt (30x40cm) kibélelek sütőpapírral, erre simítom a masszát. 180 fokra előmelegített sütőben 8 percig sütöm.
Egy nagy konyharuhát kiterítek, kevés vizet permetezek rá (egy virág permetezővel) erre borítom a kisült tésztát. Óvatosan lehúzom róla a papírt, majd a ruhával együtt feltekerem. Így hagyom kihülni.
Elkészítem a krémet:
  • 3 dl tej
  • 3 csapott ek. búzadara
  • 3-4 ek. cukor
  • 1 citrom héja
  • 10 dkg puha vaj
  • 20 dkg leszemezett ribizli
A tejet felforralom, majd a búzadarát beleszórom. Állandó kevergetés mellett besűrítem. Belekeverem a cukrot, a reszelt citromhéjat. Tetejére egy darab folpack-ot borítok, így hűtöm ki. Ha szobahőmérsékletű habosra keverem a vajjal, majd beleforgatom a ribizlit.
A piskótát óvatosan szétnyitom, megkenem a krémmel és feltekerem. Ezután lehet díszíteni, vagy csak porcukorral meghinteni

2010. június 25., péntek

A Legjobb Sörös Recept pályázat

A Gösser Bock és a Dining Guide pályázatot hirdet, amelynek célja a legjobb sörrel készülő ételek és receptjeik megismerése és bemutatása.
 
A sör, mint gasztronómiai jelenség egy alapvető kontrasztra épül, amivel tisztában kell lennünk, ha a konyhában is alkalmazni akarjuk. A maláta édes, a komló keserű – ezt a két ízt tudja a sör hozzátenni az ételhez, és bizonyos sörök még a csípős élesztő ízét is átadhatják.
A sörben élő kontrasztot vigyük tovább az ételre. Komlós pils típusú sörök mellé édes zöldségeket – hagymát, répát, stb – illesszünk, sőt a méz, a melasz, vagy egyenesen a cukor is jól mehet hozzá. A komló keserűsége kellemesen oldja az olajos, zsíros, sajtos ételek tömősségét. A maláta édességét szépen kiegészíthetik a savasabb zöldségek – paradicsom, citrom, stb. Ha a maláta édességét akarjuk bevetni, gyakran használunk erős, pörkölt ízű barnasöröket. A sörben lévő élesztő illetve szénsav jót tesz a tésztáknak, paníroknak, palacsintáknak, bundáknak – könnyűek, ízesek és habosak lesznek tőle. A sör lúgos kémhatása révén hatásosan puhítja a húst – így jó pácot ad. A sör, mint fűszer nagyszerűen illik halhoz, csirkéhez, disznóhoz és marhához, de még a vadhúshoz is.


 Tudnivalók


A sörrel készülő ételek közül azok receptjeit várjuk, amelyek jobbak sörrel, mintha sör nélkül készülnének, és ahol a sör olyan meghatározó – akár saját karakterével, akár ahogy más alapanyagok új arcát mutatja meg – hogy az étel nevében is megjelenik. Az étel legyen saját, vagy más által, házilag, saját recept alapján elkészített étel, amely bármilyen fogás lehet (kérjük az étel nevét feltüntetni). A pályázati anyagnak az elkészült étel fotóját, hozzávalók listáját és mennyiségét és az elkészítés módját kell tartalmaznia.

A győztest a legismertebb gasztrobloggerekből álló zsűri választja ki.
A legjobb receptet megfőzzük az Év Éttermét kihirdető, 2011. januárjában megrendezésre kerülő Dining Guide gálán és megjelenik a Gösser Bock és a Dining Guide kiadványaiban. A nyertes Gösser ajándékcsomaggal jutalmazzuk, meghívást kap a gálára és egy késtechnikai tanfolyamon vehet részt Chef Maki, a japán származású szakács iskolájában, ahonnan saját séfkéssel, és biztos alapokkal léphet tovább. A nyereményeket a Heineken Hungária Zrt. ajánlotta fel.

A beküldött receptek hetente jelennek meg a Diningguide.hu sörmustra rovatában. A legígéretesebbek közül egyet-egyet kéthetente a Diningguide.hu sörszakértője is megfőz, amiről cikkben számol be. A pályázatokra az olvasók is leadhatják szavazatukat. Az év végéig legtöbb szavazatot szerző recept, azaz a közönségdíjas nyereménye Gösser ajándékcsomag. A Közönségdíjas recept beküldője és meghívást nyer az Év Étterme díjkiosztó gálavacsorára, ahol az ő receptjét is elkészítik.
A receptet, képeket és a jelentkezési lapot a szerk@diningguide.hu címre várjuk! Az e-mail tárgya "Sörös recept" legyen.
 
 Határidő


A jelentkezés és a nevezni kívánt receptek feltöltési határideje 2010. november 30., 13.00 óra

A szakmai zsűri tagjai:

Mautner Zsófia (Diningguide.hu – főszerkesztő, Chili&Vanília)
Péter Anna (Malackaraj)
Vrábel Krisztina (Dolce Vita)
Fűszeres Eszter (Fűszer és Lélek)

További részletek a Dining Guide-on.

2010. június 24., csütörtök

Gyümölcsös lepény



Ez a lepény kemencében sütve egyszerűen ellenállhatatlan. Amikor pizzát sütünk az utolsó adag tésztára gyümölcsöket teszünk, megszórjuk barna cukorral, szeletelt mandulával. Egyszerűen csak kenyértészta és bármilyen gyümölcs, mégis valami csoda lesz belőle.
Természetesen sütőben is meg lehet sütni, ezek a lepények is ott készültek. Készíthetünk egy nagy lepényt, vagy több kisebbet. Az első megoldás gyorsabb, az utóbbi jobb, mert a ropogósra sült tésztaszélekből mindenkinek jut.
A kenyértésztát most íróval készítettem.

Hozzávalók:
  • 2,5 dl író
  • kb. 2 dl víz
  • 50 dkg BL 80 liszt
  • 1,5 tk. só
  • 1 ek. cukor
  • 1 ek. burgonyapehely (elhagyható)
  • 2 ek. olaj
  • 2 dkg élesztő
  • barna cukor a nyújtáshoz
  • fahéj
  • szeletelt mandula vagy pisztácia, vagy kókuszpehely
Dagasztó gépbe készítem a tészta hozzávalóit. A vízből egy keveset visszatartok, az író sűrűségétől függ, mennyire lesz szükségem. Pizzatészta keménységű tésztát dagasztok. Kelesztőtálban duplájára kelesztem, majd enyhén lisztezett felületre borítom. Hét-nyolc egyforma darabba vágom, egyesével gömbölyítem őket.10 percig pihentetem egy ruhával letakarva.

Ezalatt előkészítem a gyümölcsöket. Meghámozom, magtalanítom,cikkekre vágom őket. Két evőkanál barna cukrot elkeverek egy mk. fahéjjal.
A deszkára szórok egy csipet barna cukrot, ezen nyújtom ki a tésztát egészen vékony, ovális formára.Belenyomkodom a gyümölcsöket, megszórom a fahéjas cukorral és szeletelt mandulával( vagy pisztáciával, kókuszpehellyel).
Sütőpapírral bélelt tepsin kelesztem kb. 20 percig őket. Ezalatt a sütőt 200 fokra előmelegítem. Mielőtt sütőbe teszem, a gyümölcsöket ismét lenyomkodom. 18-20 perc alatt sülnek ropogósra.


2010. június 23., szerda

Zsúrkenyér

Emlékeztek a békebeli zsúrkenyérre? Talán a legjobb kenyér volt, amit akkoriban kapni lehetett. Ha jól emlékszem félkilós kenyérkék voltak, fényes, ropogós héjjal, puha, foszlós, enyhén édeskés bélzettel. Nagyon szerettük. Később aztán telenyomták mindenféle adalékkal, már nem is hasonlított eredeti önmagához, majd szinte teljesen el is tünt a kínálatból. De otthon nosztalgiázhatunk vele, hiszen bárki könnyedén megsütheti ezt a  nagyszerű kenyeret.
Hozzávalók:
  • 50 dkg BL 80 liszt
  • 1,5 tk. só
  • 1 ek. cukor
  • 2 ek. burg.pehely
  • 2 dkg vaj
  • 3 dl tej
  • 2 dk élesztő
A hozzávalókból rugalmas, hólyagos tésztát dagasztok. Kelesztőtálban duplájára kelesztem. Enyhén lisztezett felületre borítom, majd veknit formázok belőle. 
Sütőzacskóba, vagy sütőpapírral bélelt jénaiba teszem a megformázott tésztát és hagyom, hogy ismét jó duplájára keljen. Kb. 1 óra kell neki. Miután megkelt pengével bemetszem, vizet permetezek a sütőzacskóba vagy a jénai tetejébe, majd a 200 fokra előmelegített sütőbe teszem.
Sütőzacskóban kb. 35-40 perc, jénaiban 5-10 perccel több idő kell neki.
Rácsra teszem hűlni.
A héja frissen, melegen ropogós, de a tej miatt gyorsan elpuhul. A bélzete könnyű, foszlós. Sokáig puha marad .

2010. június 21., hétfő

Vekni formázása

Közkívánatra fázisfotók a vekni formázásáról. Megmutatom én hogyan készítem, lépésről lépésre.

Először is, kelesztőtálban duplájára kelesztem a bedagasztott tésztát (most egy magvas graham kenyér készült):
Enyhén lisztezett felületre borítom. Egy szilikon lapot használok:
Nem gyúrom át, egyszerűen kilapogatom a kezemmel, azaz kiütögetem belőle a levegőt:

Mindkét oldalról behajtom és jól lenyomkodom:

A felső részén megint hajtok,úgy, hogy  háromszög alakú legyen:

Ezután feltekerem de minden tekerésnél lenyomom a tésztát, illetve a két oldaláról is a feltekert rész alá húzom, hogy a még fel nem tekert rész ne legyen szélesebb a már megformázottnál.


A végén összecsípem és megfordítom a tésztát:


Szilikon bevonatú sütőpapíron kelesztem ismét a duplájára.  Mielőtt a sütőbe teszem három helyen bemetszem egy éles pengével:

2010. június 17., csütörtök

Napocska

Kitört a szünidő. Végre! A fiúk nagyon élvezik a nagy szabadságot, csak pillanatokra látom őket, mert állandóan fociznak, csak azért hagyják abba időnként, hogy focit nézzenek a tv-ben. Leültetni őket enni szinte lehetetlen, nem érnek rá. Ezért is tetszik az ilyen péksüti, mert a kezükbe nyomok egyet-egyet, benne van minden, nem szóródik, mire kitekernek a focipályára meg is eszik.
Hozzávalók:
  • 50 dkg BL 80 liszt
  • 2 ek. burg. pehely (elhagyható)
  • 1,5 tk. só
  • 0,5 dl olaj
  • 1 tojás (+1 a kenéshez)
  • 1 kis doboz (140 g) joghurt
  • kb. 1,2 dl tej
  • csipet cukor
  • 2 dkg élesztő
A hozzávalókból rugalmas, jól nyújtható tésztát dagasztok a kenyérsütőgépben. Ha szükséges még kevés tejet adok hozzá, vagy ha túl lágy a tészta, akkor lisztet. Duplájára kelesztem. Enyhén lisztezett felületre borítom, majd kb. 140 g-os darabokra osztom. 7 db lett belőle. Néhány percig pihentetem, majd kb. 25 cm hosszú ovális alakra nyújtom. A kimaradt tésztából hét kis gombócot formázok. A kinyújtott tésztára sonka szeletet fektetek, megszórom reszelt sajttal és feltekerem. Kör alakúra igazítom, a két végét összecsípem. Az így kapott gyűrűt félig bevágom, majd vele szemben is, majd a két felét még két-két helyen.
 
Készítettem a férjem és a nagyobb fiam kedvéért kolbászosat is:

A kis gombócokat felvert tojásba mártom és meghempergetem apró magokban. A megformázott tészták közepébe illesztem. Szezámmagos:

Napraforgó- vagy lenmag:

Sütőpapírral bélelet tepsin duplájára kelesztem őket (kb. 30 perc), ezalatt előmelegítem a sütőt 180 fokra. A megkelt péksütiket lekenem felvert tojással és 15 perc alatt szép pirosra sütöm.


Azt hiszem holnap sült bacon-nel is kipróbálom.

2010. június 14., hétfő

Krémes újkrumpli kelkáposztával


Agyrém az időjárás. Egyik héten nagykabátos, esős rettenet, pár nap múlva elviselhetetlen kánikula, szenvedés, rosszullét. Szinte csak ez a két véglet.
A hétvégi hőség megváltoztatta a menüt, elmaradt a kemencés töltött káposzta. Helyette azt terveztem, hogy kiteszem a teraszra az asztali grillt és az olajsütőt, gyorsan sütök húst, újkrumplit, kovászos uborkával remek ebéd lesz. Meggylevest gondoltam előételnek. Reggel jó korán kiszaladtam a piacra, bevásároltam. Horror áron vettem gyümölcsöt, meggyet, cseresznyét, barackot. Húst, zöldségeket és kukoricát. Ezt egy nagyon idős nénitől veszem mindig, az ő kukoricája és a többi kukorica között hihetetlen különbség van. Nem tudom, milyen fajta, a néni jól titkolja, nem árulja el senkinek sem. Viszont eszméletlen a néni, ha két cső kukoricát tervezel venni, akkor is ötöt fogsz, addig beszél, míg inkább megveszed.
Mire hazatekertem kitaláltam, hogy mégsem asztali grillen, hanem faszénen fogok sütni.
Először megfőztem a vaníliás gyümölcslevest, majd hideg vízbe állítottam, hogy gyorsabban lehüljön. Feltettem a kukoricát is, a néni utasítása szerint pontosan 12 percig főztem, kisfiam ezt is alig bírta kivárni.
A csirkemellet felkockáztam, friss rozmaringgal, kakukkfűvel, zsályával összekeveretem, reszeltem rá egy gerezd fokhagymát, meglocsoltam citromlével és olívaolajjal. Fél órára hagytam a pácban. Ezalatt feldaraboltam a zöldségeket is, gombát, padlizsánt, cukkínit, paprikát, hagymát.  Ezeket is elkevertem friss zöldfűszerrel, citromlével és olívaolajjal. Nyársra húztam őket, a húsok mellé ment egy-egy kis darabka füstöltszalonna. Mehettek a grillre.
A megfőtt kukoricát bekentem vajjal, megszórtam chilivel és az is ment a rácsra.

Míg a férjem felügyelte és forgatta a nyársakat elkészítettem a köretet. A gyerekeknek sültkrumplit, nekünk krémes újkrumplit kelkáposztával.
A megpucolt krumplit kevés vajon, kevés vízzel fedő alatt megpároltam. Egy kisebb fej újkáposztát laskára vágtam, egy csokor újhagymát felkarikáztam. Vajon puhára pároltam őket, de arra ügyeltem, hogy a káposzta ne főjjön szét, kicsit roppanós maradjon. Megszórtam sóval, borssal. Belekevertem az újkrumplit, majd két evőkanál tejföllel összeforgattam. Tálaláskor nigella maggal szórtam meg.
Szoktam öregkrumpliból is készíteni, akkor hagyományos módon burgonyapürét készítek, ebbe keverem a káposztát.

2010. június 12., szombat

Közös kötés-beszámoló

Ígértem egy kis beszámolót a közös kötésünkről. Egy hete, mikor meghirdettük még azon izgultunk, hogy jó idő legyen, ne az a nagykabátos, esős, ami akkor volt. Tegnap pedig azon izgultunk, vajon hőgutát vagy napszúrást kapunk-e majd. Sikerült találnunk a téren olyan árnyékos padokat, ahol a levegő is járt, így egészen kellemesen telt el az a pár óra. Szép számmal összegyűltünk, ha jól emlékszem nyolcan voltunk, Macus, Timi, Dóri, Sziszi, Erzsike, Marika, Jutka meg én és a két utánpótlás, A kis Sziszi és Bálint. A gyakorlott kézimunkázók hoztak kész munkákat is megmutatni, egyik szebb volt mint a másik. Mi kezdők pedig Macus felügyeletével láttunk neki a munkának (az ő beszámolója), szegény nem nagyon tudott tőlünk dolgozni, türelmesen segített mindenkinek.




Nagyon jó hangulatban telt az idő, sokat nevettünk, jól éreztük magunkat. Nem okoztunk forgalmi dugót, bár néhányan elég hosszan néztek bennünket.
Kisorsoltuk a Barkafonal felajánlását, ezúton is köszönjük nekik. Természetesen Macusé lett, így volt igazságos.



Legközelebb a Maros- parton folytatjuk egy közös családi nappal.

2010. június 11., péntek

Zöldborsó-spárga krémleves mentás tejhabbal

Ezt a levest Juditnál találtam, némi kis módosítással készítettem el. Parmezán helyett mentával ízesítettem a tejet, a levest pedig cukorral és lime lével. Nagyon jól esett a tegnapi hőségben.
Hozzávalók:
  • 25 dkg spárga tisztítva, darabolva
  • 40 dkg zöldborsó
  • 1 csokor újhagyma
  • kb. 7 dl zöldségalaplé
  • só, bors,
  • cayenne bors
  • 1 ek. barnacukor
  • 1-2 ek. lime lé
  • 2 dl tej
  • 2 ág menta

Egy ek. vajon puhára sütöttem a hagymát, majd hozzáadtam a zöldborsót, spárgát, megszórtam a cukorral és pár percig tovább pároltam őket. Felöntöttem annyi zöldségalaplével, ami bőven ellepte, sóztam, borsoztam, cayenne borssal ízesítettem. Készre főztem. Leturmixoltam, majd egy szitán átszűrtem. Lime lével (citromlével) ízesítettem, ha szükséges lehet még cukrot is adni hozzá. Szobahőmérsékletűre hűtöttem.
A tejet felforraltam a menta levelekkel, botmixerrel felhabosítottam. Tálaláskor a kihült leves tetejére szedtem a forró habot.

2010. június 9., szerda

Couronne a Koronakenyér

Új szerelmem van, mármint a kenyérsütésben. A hagyományos módon, azaz jénai, sütőzacskó, két tepsi nélkül sütött kenyerekkel kötöttem szoros barátságot. Ugyanazokból a tésztákból egészen más kenyér sül csak sütőlemezen, gőzös sütőben sütve. Olyan igazi, békebeli kenyér lesz belőle, kicsit vastagabb ropogós héjjal, csodás bélzettel, amibe ha beleharapunk ott marad a nyoma. Hasonlít a kemencés kenyérhez, csak a fatüzelés hiányzik hozzá.
Kedvenc formám a Couronne kenyér, azaz koronakenyér vagy gyűrűkenyér. Talán mondanom sem kell, francia eredetű ez a forma, eredetileg kovászos technológiával készült. Ha jól tudom Lyon környékéről származik. Találtam egy nagyon jó képet, térképen jelöli a különböző kenyérformákat Franciaországban. Bámulatra méltó gazdag hagyományok:
kép innen
A koronakenyér tésztája bármilyen lehet. Én egy grahamlisztes, kovászos tésztát készítettem hozzá.
Hozzávalók:
  • 40 dkg BL 80 liszt
  • 10 dkg grahamliszt (vagy tk. tönkölyliszt)
  • 2 tk. só
  • 2 ek. burg.pehely (elhagyható)
  • 2 ek. olaj
  • csipet aszkorbinsav
  • 20 dkg kovász (vagy öregtészta)
  • kb. 2,8 dl víz
  • 1 dkg élesztő
Ha nincs kovásza valakinek, könnyedén készíthet öregtésztából. Be kell készíteni a gépbe 50 dkg Bl 80 lisztet, 3 dl vizet és 1 dkg élesztő, majd két napig magára hagyni a konyhában. Ezalatt megkel, majd kissé elfolyósodik, erjedésnek indul a tészta. A szükséges adag kivétele után hűtőben tárolható.
A hozzávalókat gépbe készítettem és hagytam, hogy szép hólyagos tésztát dagasszon. Ha nagyon lágy a tészta lehet hozzátenni 1-2 ek. lisztet, ha kemény vizet, gép és liszt függő. Ebben a nagy melegben érdemes végig nyitott tetővel dolgoztatni a gépet, különben előfordulhat, hogy túlmelegíti a tésztát. Kelesztőtálban duplájára kelesztettem. Míg kelt előkészítettem a formát. Egy üvegtálat találtam megfelelőnek, ennek a közepére borítottam egy poharat, le is ragasztottam. Egy nagyobb konyharuhát terítettem rá, amit megszórtam graham liszttel:
A megkelt tésztát lisztezett felületre borítottam, kezemmel kilapogattam és mint a bagettet megformáztam. A formába igazítottam a tésztát úgy, hogy a varrat felülre kerüljön, a tetejét is beliszteztem, majd egy ruhával letakarva ismét kelni hagytam. Ebben a melegben egy óra alatt kelt duplájára.

Egy nagy sütőtepsi hátuljára terítettem egy sütőpapírt (így ha nagyobbra is kel a tészta a tepsi oldala nem nyomja meg), erre fordítottam át nagyon óvatosan a megkelt tésztát.
A sütőt eddigre előmelegítettem 230 fokra. A tepsit a legalsó sínre tettem, egy kis pohárka vizet a sütő aljába löttyintettem. Természetesen ehelyett egy edényben vagy egy kis tálkában is lehet vizet tenni a sütő aljába. Így sütöttem 25 percig, majd 200 fokon további 15 percig.
Rácson hűtöttem ki.




A couronne kialakítása készülhet ezzel a technikával is.