Diétázóknak! Na jó, nem csak nekik természetesen, de egy ilyen kérésre készítettem ezt a kenyeret. Azt írta a kedves olvasóm, hogy süssek egy olyan kenyeret, amit fogyókúrázók és diétázók (cukorbetegek) is ehetnek. Olyat, aminek magas a tk. liszt tartalma, de mégis laza, puha kenyér, ropogós héjjal.
Bár van a blogon több tk. kenyér, de amelyikben magas a tk. liszt aránya, az tömör, sűrű bélzetű, mint pl. az ukrán rozskenyér vagy a bajor rozskenyér.
Anyukámnak sütöttem először a hétvégén, ő cukorbeteg, neki nagyon tetszett. Pedig nem lett mutogatni való szegény, mert elfelejtkeztünk róla, annyira beszélgettünk, így rendesen túlkelt....
A diétázóknak, cukorbetegeknek a legjobb a rozslisztből készült kenyér, mert annak a leglassabb a felszívódása. De ahhoz, hogy laza kenyerünk legyen, muszáj keverni más lisztekkel, kevés Bl 80-al és magas sikértartalmú teljeskiőrlésű liszttel. Ez lehet akár tönkölyliszt, vagy graham liszt. Én ez utóbbit választottam most, de teljes egészében lecserélhető tönkölyre, ha valakinek úgy jobban tetszik. A rostok növelése érdekében magokkal dúsítottam, ami mondjuk az ízén is sokat javított.
Öregtészta mindenképpen kell a kenyérbe, az is emeli, lazítja a szerkezetét. Ehhez a kenyérhez készítettem egy grahamlisztes öregtésztát, szintén a rostok miatt. Öregtésztáról már régen akarok írni. Jó ideje egészen leegyszerűsítettem. Csak liszt, víz, pici cukor és élesztő kerül bele. Nem kell hozzá egy teljes kenyérreceptet bedagasztani, tökéletesen működik.
Öregtészta:
- 25 dkg BL 80 liszt
- 25 dkg tk liszt (graham vagy tönköly)
- 3 dl víz
- 1 tk. cukor
- 1 dkg élesztő
Kenyérsütőgépbe készítem a hozzávalókat, majd elindítom a dagasztás programot. Nem kell végig vinni a húsz percet, kb. 10 perc után lekapcsolom, és magára hagyom egész éjszakára.
Kézzel is össze lehet állítani, egy nagyobb tálba mérem a hozzávalókat, alaposan összekeverem. Akkor a legjobb, ha keményebb lesz, mint a jól bedagasztott kenyértészta, mert a túlkelesztés alatt lágyulni fog.
Természetesen csak BL 80 lisztből is így készítem, majd beírom az eredeti öregtészta recepthez is.
Kenyér hozzávalói:
- 25 dkg a tk. öregtésztából
- 20 dkg BL 80 liszt
- 10 dkg tk. rozsliszt
- 5 dkg világos rozsliszt
- 15 dkg grahamliszt (vagy tk. tönkölyliszt)
- 1 tk. sikér
- 2 tk. só
- 2 ek. olaj
- csipet aszkorbinsav
- 1,2 dkg élesztő
- 1 tk. barnacukor vagy méz
- kb. 3,2-3,4 dl víz
- fél tk. malátapor (elhagyható)
- 2 ek. pehelymix keverék (zab,-rozs,-tönköly,-búza,-rizspehely)
- 1-1 ek. len,- napraforgó,-szezám,-fekete szezám-,tökmag (mák)
Néhány napja kaptam Okostojástól egy zacskó malátaport. Meglátta és gondolt rám, én pedig kíváncsian ki is próbáltam. Érdekes az illata, egészen sötét a színe, emeli a kenyér rozsos ízét, színét, illetve térfogatnövelő szerepe is van, mivel vízmegkötő tulajdonsággal rendelkezik. Mivel én a rozsos, tk. ízt a lisztekkel érem el, csak nagyon keveset használok belőle. Így is jól megszínezi a kenyeret.
A magok kivételével az összes hozzávalót bekészítem a kenyérsütőgép üstjébe, elindítom a dagasztás programot. A gép végig nyitott tetővel dolgozik. A tészta ragacsosabb lesz, mint a fehérlisztes, de ez így van jól. Az utolsó 5 percben adom hozzá a magokat, amiből egy-két evőkanálnyit félreteszek a díszítéshez.
Kelsztőtálban kb. egy óra alatt duplájára kelesztem.
Lisztezett felületre borítom, kilapogatom a kezemmel, két oldalról kicsit visszahajtok belőle, majd feltekerem. Sütőpapírral kibélelt formába teszem (egy nagy vagy két kicsi formában fér el). Ismét hagyom kelni, kb. egy óra alatt lesz tele a doboz. Ezalatt a sütőt előmelegítem 220 fokra.
A megkelt tésztát hosszában bemetszem egy pengével, majd alaposan lepermetezem vízzel. Megszórom a félretett magokkal, majd azokat is bőven levizezem.
Gőzös sütőben sütöm 220 fokon 10 percig, majd 200 fokon még kb. 35 percig. Ha szükséges húsz perc után letakarom a tetejét egy fóliával.
Rácsra teszem hűlni.