Oldalak

2010. december 31., péntek

Boldog Új Évet kívánok!

Legyen olyan az új esztendő, amilyennek szeretnétek! Azt kívánom, teljesüljön minden álmotok, vágyatok, legyen benne sok-sok szeretet, szerencse és természetesen sok-sok örömteli sütés-főzés is! És ha magamnak is kívánhatok, maradjatok velem az új évben is!
Boldog Új Évet kívánok!

2010. december 30., csütörtök

Szilveszter


Sokan kérdezik, mit sütök-főzök szilveszterre, hogyan fogunk ünnepelni. Meg kell mondjam, a szilveszter nem tartozik a kedvenc ünnepeim közé. Azt szoktam mondani, ez is csak olyan nap mint a többi. Talán mert nem vagyok az a bulizós fajta, soha nem is voltam, fiatalabb koromban is visszafogottan buliztam. A kötelező fennmaradás nálam azt váltja ki, hogy nyolckor már ásítozom, tízkor már leragad a szemem, éjfélkor már nem kell a korty pezsgő sem, alig várom a himnusz végét, hogy bújhassak a paplan alá.
Persze minden évben megbeszéljük a barátainkkal, hogy most aztán elmegyünk szórakozni valahová, aztán maradunk itthon. Néha átjönnek a barátaink pár órára vagy mi megyünk hozzájuk, de annak is közös szunyókálás szokott lenni a vége. Elég muris, a gyerekeink vidáman elvannak a másik szobában, mi meg a kanapén bóbiskolunk.
Most négyesben leszünk itthon. Természetesen lesz ünnepi vacsora. (A férjem ma hősiesen magára vállalta a bevásárlást. A városban ugyanis szinte lehetetlen közlekedni. Minden út, járda jeges. Tiszta horror ahogy a biciklisek csúszkálnak az autók előtt. A rádió szerint Makón van a legtöbb kéz és láb törött ... )
A fiúk kívánsága hidegtál volt. Kolbásszal töltött karajjal, tormás sonkatekerccsel, talán készítek kaszinótojást is, és majonézes salátákat, lencsesalátát. Sütök pogácsát, még nem tudom milyet, bár a férjem hozott házi tepertőt, gondolom célzásként. Tiramisut akartam készíteni, de nem kapott sehol, mindenki azt kereste. És azt hiszem Judit malackáit is megsütöm, nagyon helyesek. Lesz megint Sportlikőr a gyerekeknek Vikitől, karácsonykor is imádták.
Szóval, így, csendben fogunk ünnepelni! Ti buliztok kedves Olvasóim?
A saját hidegtálam még nincs meg, de egy kedves ismerősöm, M. Péter nem régen elküldte az általa készített hidegtálak fotóit. Gyönyörűek! (a képekre kattintva kinagyíthatóak)



Meglepetés

Karácsony előtt pár nappal csengetett a csomagszállító. Egy nagyon kedves meglepetés csomagot hozott a Herz-től. Volt benne négy rúd szalámi, egy gyönyörű kötény, egy vágódeszka, egy szendvicskönyv, és egy nagyon klassz kis kütyü, aminek nem is tudom a helyes nevét. Hasonlít a régi kisbicskákra, de ez ollót, lámpát, tollat, körömreszelőt és egy 2 Gb.os pendrive-t rejt magában. Talán mondanom sem kell a kisfiam szeme hogyan ragyogott fel amikor meglátta. És ami nekem a legkedvesebb volt, egy személyes hangvételű levelet is mellékeltek, amiben leírták, hogy gyakran és örömmel olvassák a blogomat és szeretnének ezzel a csomaggal meglepni. A Herz másfél éves előkészítés után újra indult. A termékek kívül belül megújultak, a hagyományos ízek mellett megjelent a mediterrán és a különleges fűszerezésű szalámi is. Ezekből kaptam kóstolót. A csomagolásuk gyönyörű. Az ízük csodás, remekül illenek a frissen sült kenyereim mellé.
Nagyon büszke voltam a csomagra! Köszönöm szépen Herz!

2010. december 27., hétfő

Sulivár

Remélem, mindenkinek kellemes teltek a karácsonyi ünnepek. Nálunk elég zajos, nyüzsgős volt, Szenteste és mindkét napján is vacsora illetve ebéd vendégeink voltak, rengeteget főztem, de ez így volt jó. De most pár napig nem akarok süteményről, ételcsodákról olvasni, írni meg végképp nem. Viszont van néhány elmaradásom, amikről szívesen mesélek.
Még november szombatjain került megrendezésre a helyi iskolában a Sulivár elnevezésű programsorozat. Minden szombaton más tagintézmény került sorra. Ahogy a szlogen is mondta: Szombatonként megnyitja kapuit minden kalandra vágyó nagycsoportos úrhölgynek és lovagnak a Sulivár! Azaz a leendő kis elsősök ismerkedhettek játékos formában az iskolákkal. Az iskolák maguk dönthették el, milyen programokat készítenek az óvodásoknak, a lényeg, hogy egy vár keretébe illeszkedjen. A kisebbik fiam egyik tanárnője keresett meg, hogy volna-e kedvem egy közös perecsütéshez a gyerekekkel. Örömmel mondtam igent. Az iskolában öt helyszínen várták a kicsiket. Mi a piacteret keltettük életre. Először a zöldség és állatvásárt nézték végig az ovisok. A terem egyik sarkába egy zöldségárus pultját rendezte be a tanárnő, alsós kisgyerekek pedig állat jelmezbe öltöztek. Az iskola zeneiskola, a tanárnő ének szakos, minden zöldséghez, állathoz tudott nagyon jó kis gyerekdalt vagy mondókát, megénekeltette a kicsiket. Mire jól bevásároltak meg is éheztek. Így jutottak el a perec sütödébe, aminek az ajtajában kis kukták hívogatták a vendégeket. A betérők kipróbálhatták a perecformázást. Kaptak egy-egy darab tésztát. Először kígyót sodortunk belőle a tekeredik a kígyó dallamára, majd megformáztuk a pereceket. Annyira aranyosak, ügyesek voltak a picik. Amelyikük eddig nem oldódott fel, az itt felszabadult. Apró kis kezeikkel ügyesen formázták a tésztát, szórták a lisztet. Nagyon élvezték, igazán nagy sikere volt. Kifele menet jutalmul mindenki kapott egy frissen sült perecet.
A többi helyszínt sajnos nem láttam, de tudom, hogy volt egy várterem, ahol néptánccal ismerkedhettek, a tornaterem lovagpályává alakult, volt kézműves műhely, ahol rézlapot verhettek, a folyosón még kígyóbűvölővel is találkozhattak.
Szenzációsan sikerült a nap, az iskola, a pedagógusok nagyon kitettek magukért. Érdekes volt látni, hogy mennyire izgultak, hogy minden jól sikerüljön, hogy a kicsik jól érezzék magukat. És a végén a megkönnyebbülést, az örömöt, amikor csak pozitív visszajelzéseket kaptak, a szülők és a kicsik remekül érezték magukat.
Köszönöm, hogy részese lehettem, igazán nagy megtiszteltetés volt számomra!

2010. december 23., csütörtök

Boldog Karácsonyt!

Kedves Olvasóim, Barátaim, Ismerőseim, Blogtársaim!
Áldott Karácsonyi Ünnepeket kívánok !

2010. december 20., hétfő

Gazdag ünnepi kalács

Az ünnep reggelén nagyon jól tud esni egy csésze illatos tea, mellé egy szelet minden jóval megrakott kalács. Aszalt gyümölcsökkel, csokoládéval, naranccsal dúsítva igazán különleges ízű, illatú a kalács.
Hozzávalók:
  • 60 dkg finomliszt
  • csipet só
  • 3 ek. cukor
  • 1 tk. fahéj
  • 2 dl zsíros habtejszín
  • 1,5 dl frissen facsart narancslé
  • 1 tojás
  • 1 tojás sárgája
  • 50 g olv. vaj
  • 2 dkg élesztő
  • 120 g aszalt gyümölcs és mazsola vegyesen
  • 2 ek. csokoládélencse
Tetejére:
  • 1 tojás
  • mandula
Az aszalt gyümölcsök és a csokoládé kivételével mindent a gépbe készítettem és összeállítottam a tésztát. A dagasztás legvégén adtam csak hozzá a gyümölcsöket és a sütésálló csokoládét. Kelesztőtálban duplájára kelesztettem. Hármas fonással fontam meg, amit koszorú alakra igazítottam, de természetesen maradhat a hagyományos forma, vagy akár dobozban is lehet sütni. Miután duplájára kelt lekentem egész felvert tojással, a tetejét megszórtam mandula szeletekkel és 180 fokra előmelegített sütőben 35 perc alatt pirosra sütöttem. Félidőben letakartam egy fóliával a tetejét.

2010. december 18., szombat

Aszalt áfonyás-levendulás keksz

A levendulának sokat köszönhetek az idén, így azt gondolom, nem múlhat el a karácsony sem nélküle. Egy finom kekszet álmodtam meg aszalt gyümölccsel társítva. Kandírozott narancs volt az első gondolatom, de aztán maradtam az áfonyánál.
Hétköznapokra nem szaggatnám csillag formára, egyszerűen felszeletelném a kb. 5 cm átmérőjű rúddá formázott tésztát, és a mázat is lehagynám róla. A fele most sem kapott takarót, mert a családom véleménye megoszlott e tekintetben.
Hozzávalók:
  • 300 g finomliszt
  • 200 g hideg vaj
  • csipet só
  • 80 g porcukor
  • 50 g aszalt áfonya (cukrozatlan)
  • 1tk. levendulavirág
  • 1 tojás
  • 1 tk. sütőpor
A késes robotgépbe készítettem a lisztet, a sütőport, a sót és a kockára vágott vajat. Morzsásra kevertem, majd hozzáadtam a cukrot, áfonyát és levendulát. Elindítottam a gépet, csak addig, míg az áfonyát is összedarabolta kicsit. Hozzáadtam a tojást és addig kevertettem, míg egy gombóccá szedte a tésztát. Fóliába csomagoltam és egy éjszakára, de minimum 30-40 percre betettem a hűtőbe.
Kézzel is el lehet készíteni. A lisztbe kell keverni a sót és a sütőport, majd gyors mozdulatokkal, az ujjheggyel el kell keverni benne a vajat. Hozzáadni a cukrot, levendulát és a kissé felaprított áfonyát, végül a tojással összeállítani a tésztát. Hűteni.
Lisztezett deszkán kinyújtottam kb. 2 mm vastagra és csillag alakú kiszúróval kiszaggattam. 
180 fokra előmelegített sütőben 8 perc alatt rózsaszínűre sütöttem. Rácson hűtöttem ki a kekszeket.
Máz:
  • porcukor
  • narancs vagy citrom vagy lime lé
  • levendulavirág
3-4 ek. porcukrot átszitáltam, majd frissen facsart lime levével kikevertem. A máznak sűrűnek kell lennie, nem kell hozzá sok lé. Egy ecset segítségével megkentem a kekszeket, megszórtam a levendulával, vagy aszalt áfonyával. Miután megszáradtak dobozokba rejtettem őket, hogy a karácsonyt megérjék.

2010. december 14., kedd

Kovászos tönkölykenyér (élesztő nélkül)

 Feladatot kaptam. Egy olyan kenyeret kellett összeállítanom, amiben a lehető legmagasabb a teljes kiőrlésű liszt aránya, nincs benne élesztő, tejtermék, burgonya és cukor. Természetes erjesztő, kovász viszont lehet benne. A kérés szerint a kenyér bélzete puha legyen, ne pedig tömör, mint pl. az ukrán rozskenyéré. Ezért a tönkölylisztre esett a választásom, annak magas a sikértartalma, laza kenyér süthető belőle.
Először egy kovászt kellett készítenem. Méghozzá nem gyors kovászt, hanem a lassú érlelésű természetes kovászt. Összekevertem 50 g lisztet 50 g langyos vízzel egy befőttesüvegben, letakartam egy darab fóliával és radiátor közelébe tettem.Másnapra szép buborékos lett, megint tettem hozzá 50 g lisztet és vizet. Harmad és negyed nap ismét, ezután 4 napon keresztül két evőkanál lisztet és két ek. vizet kevertem hozzá. A nyolcadik napra megfelelő mennyiségű és minőségű kovászom lett.


Most már kezdődhetett a kenyérsütés:
Hozzávalók:
  • 350 g tk. tönkölyliszt (bio)
  • 50 g zabpehely (bio)
  • 1,5 tk. só
  • 2 ek. olaj
  • csipet aszkorbinsav
  • 1 tk. malátapor
  • 300 g aktív kovász (BL 80 lisztből)
  • 1 tk. rizsszirup
  • 2 dl víz
Az összes hozzávalót a kenyérsütőgép üstjébe készítettem és nyitott tetővel a 20 perces programon bedagasztottam a tésztát. Ha nagyon ragacsos lenne kevés lisztet lehet a végén hozzáadni. Kiolajozott kelesztőtálban kelesztettem duplájára, 30 perc után óvatosan átforgattam, majd további 30 percig hagytam kelni.
Ezután lisztezett felületre borítottam, a kezemmel ellapogattam, két oldalról visszahajtottam egy keveset, majd feltekertem úgy, hogy minden tekerés után lenyomtam a tészta szélét. Sütőpapírral kibélelt dobozformába tettem. Én a széthúzhatót használtam a legkisebb méreten, de ez a mennyiség elfér egy hagyományos formában is.
Egy ruhával letakartam és szobahőmérsékleten hagytam kelni. Egy óra múlva egy éles pengével hosszában bevágtam, ezzel egyrészt gyorsítottam a kelést, másrészt megakadályoztam, hogy a tészta szétrepedezzen. További másfél-két órát hagytam, míg duplájára nőtt a tészta. A sütőt előmelegítettem 220 fokra. A megkelt kenyértésztát vízzel alaposan lepermeteztem, majd 15 percig sütöttem ezen a hőfokon. 200 fokra csökkentettem a hőmérsékletet és további 25-30 percig sütöttem.  Ha nagyon barnulna a teteje, akkor egy fóliával érdemes letakarni.
A kenyér akkor van készen, ha az alját megkopogtatva kongó hangot ad. Rácson hűtöttem ki.

2010. december 12., vasárnap

Citromos spagetti

Irigykedve olvasom a gasztro- és kézműves blogokat, hogy milyen karácsonyi hangulatban vannak, mennyi mindent készítettek már a közeledő ünnepekre. Én bizony még sehogy sem állok, még nem kapott el az ünnepi hangulat. Le vagyok maradva az ajándék vásárlással, nincsenek felhalmozva még a karácsonyi apró sütik sem, még sincs időm semmire. Az elmúlt napokban a főzés is csak gyors, pikk-pakk ételekből állt. Szegény családom...
Egy ilyen egyszerű, de nagyszerű étel volt ez a citromos spagetti is. Szoktam készíteni a tejszínes változatát is, na az sem igényel órákat, de ez még annál is egyszerűbb. David Rocca receptje:
Hozzávalók:

  • 50 dkg spagetti
  • 1 citrom leve és héja
  • 1 fokhagyma
  • olívaolaj
  • só, bors
  • parmezán
  • petrezselyemzöld
A tésztát szokásos módon kifőztem. Míg főtt egy nagyobb kerámiatálat bedörzsöltem fokhagymával, majd belereszeltem egy fél citrom héját, belefacsartam a levét, sóztam, borsoztam és olívaolajjal elkevertem. Bőven adtam hozzá reszelt parmezánt, majd a leszűrt forró tésztával átforgattam. Tálaláskor meglocsoltam még olívaolajjal és megszórtam parmezánnal.
A kedvenc tésztaételek közé került. 
A Gyermelyi Tésztacsata elnevezéssel szavazást indított, arra kíváncsi melyik ma Magyarország legkedvesebb tésztaétele. Több mint négyezer szavazat után a Bolognai spagetti vezet. Gondoltátok volna? A jó kis túrós csuszánk csak a második...

2010. december 9., csütörtök

Mikulás mézeskalácsból

Most is, mint minden évben megajándékozzák egymást a kisfiam osztályában a gyerekek. Bedobják a neveket egy nagy kalapba és mindenki húz, majd igyekszik titokban tartani. Negyedik éve készítek erre az alkalomra valami mézeskalács meglepetést. Volt már szánkó, hóember doboz, karácsonyfa és idén maga a Mikulás lesz az ajándék. Éppen most kerül sor az átadásra, remélem örülni fog neki M.
A tészta a szokásos mézes tészta volt. Miután nagyjából körvonalazódott az elképzelés, keresni kezdtem egy megfelelő Mikulást. Nézegettem kifestőket, üvegmatricákat, sok-sok száz mikulás képet átlapoztam mire megtaláltam a megfelelőt. Felnagyítottam a kívánt méretre, majd kinyomtattam. 
A mézeskalács tésztát kinyújtottam egy darab sütőpapíron. Rátettem a körbevágott mikulást és egy hegyes kés segítségével körbevágtam. Óvatosan átemeltem a papír segítségével a tepsire. Ezzel a módszerrel könnyebb megtartani az alakját. Kicsit tovább sütöttem mint a szokásos mézeseket. Körberajzoltam egy tányért is, az  lett a talapzat és kivágtam a háromszögeket, amik egyrészt megtartják a mikulást, másrészt a puttony támasztékai is lesznek. 
Miután az összes megsütött alkatrész alaposan lehűlt elkészítettem az írókát. Nagyobb részét fehéren hagytam, egy részét beszíneztem piros pasztával és egy keveset feketével. 
A megsült mikulásra visszahelyeztem a papírt és egy tűvel átszurkáltam a kontúrokat. Ezután húztam át fehér írókával. Mikor a fehér megszáradt jött a színezés. Kitöltöttem a részeket és egy nedves ecsettel elsimítottam.
Miután készen lett és minden megszáradt a kontúrokat ismét áthúztam a fehér írókával. Másnapig száradni hagytam. 
A puttonynak vettem tüll szerű valamit, szép pirosat kaptam. Varrtam belőle egy keskeny, hosszú kis zsákot, amit megtöltöttem mézesekkel.  
Most már csak az összeállítás maradt. A talapzatra is kentem a fehér írókából, majd erre állítottam a háromszögeket és ezekhez támasztottam a Mikulást. Minden összeérő élt alaposan bekentem írókával. Végül a talpát meghintettem kókuszreszelékkel.

A Mikulást elküldtem a No Salty Mézeskalács szépségversenyére. Ha tetszik, kérlek szavazzatok rá!

 

2010. december 8., szerda

Tápióka puding sharon gyümölccsel

Alig van kora délután, de máris azt mondhatom, vegyes egy nap volt ez a mai. Reggel bosszúsággal kezdődött, utána jött egy kis kellemes, majd ismét bosszúság ami lecsitult egy kis nem szeretem hangulatra. Ilyenkor érdemel az ember lánya egy kis kényeztetést, amire ez a könnyű desszert nagyon is megfelelő.
Szóval, reggel felhúztam magam nagyon. Ebben a városban egyszerűen nem lehet kapni kiskamaszra cipőt. 37 és 40-es méret között nincs. De tényleg nincs, nem arról van szó, hogy nem tetszik, más színt, más fazont szeretnék. Ha cipő kell, lehet utazni Szegedre vagy Vásárhelyre. Vagy marad a kínai. Nem hiszem el, hogy ebben a városban én vagyok az egyedüli, aki nem akarja, hogy a gyereke kínai cipőben legyen reggeltől estig...
Ezután jött egy kis kellemes, az Életmód Sziget. Timihez felpaprikázva estem be, de most is, mint mindig pillanatok alatt lehiggadtam nála. Az ő személye, az általa kialakított ki szigete fantasztikus. Legszívesebben mindenkinek felírnám receptre a legalább heti 1 Életmódszigetet, mondjuk egy kényeztető, stresszoldó masszást. Nem is rossz ötlet, láttam, hogy kapható nála Ajándékutalvány is, karácsonyra személyre szabott kényeztető meglepetés.
A lelki kényeztetés után jöhet a kényeztető desszert. Régen szerettem volna már tápióka pudingot készíteni, szeretném a tápióka lisztet kipróbálni, de itt nem csak cipőt nem lehet kapni... Pár napja végre hozzájutottam egy csomag apró tápióka gyöngyhöz. Keresgéltem hozzá receptet, a legelső Chili&Vaníliától volt, ami szembe jött velem. Zsófi mindent leírt amit tudni kell a tápiókáról. A receptjéből a sáfrányt elhagytam, a banánt sharon gyümölcsre cseréltem, zöldcitromom sem volt, de volt szárított lime levelem. És persze rögtön dupla adagot készítettem.
Hozzávalók:

  • 8 dkg tápiókagyöngy
  • 0,5 l víz
  • csipet só
  • 5 cm friss gyömbér szeletelve
  • 1 zöldcitrom héja (nálam 4-5 db szárított lime levél)
  • 1 doboz kókusztej (400ml)
  • 4 ek. cukor (remek lehet mézzel vagy juharsziruppal is)
  • 1-2 sharon gyümölcs 
A tápiókát a forrásban lévő, csipet sóval ízesített vízbe öntöttem, hozzáadtam a gyömbér szeleteket és lime leveleket. Kb.15 percig főztem állandó keverés mellett,  míg zselés, kocsonyás állagú nem lett. Ekkor édesítettem, majd felöntöttem a kókusztejjel. Már csak 2-3 percig főztem, majd hűlni hagytam. Poharakba adagoltam. Amint szoba hőmérsékletűre hűlt a tetejére kockáztam a sharon gyümölcsöt és máris tálaltam. Mert megérdemeltük.  
Glutén és tejmentes.

2010. december 5., vasárnap

Kata szelet

A férjem kedvenc sütije, de mi is nagyon szeretjük. Szinte nincs ünnep nélküle. Ezt nem régen készítettem, de biztos, hogy karácsonyra is kérni fogja életem párja.
Az elkészítése roppant egyszerű, bár a három lap sütése tudom, hogy sokakat megrémiszt, de higgyétek el, pillanatok alatt meg van.
Hozzávalók a tésztához:

  • 50 dkg finomliszt
  • csipet só
  • 15 dkg vaj vagy margarin
  • 15 dkg porcukor
  • 3 tojás sárgája
  • 1 sütőpor
  • tejföl
A liszttel elkeverem a sütőport, a sót, a porcukot, majd belemorzsolom a zsiradékot. Hozzáadom a három tojás sárgáját, majd annyi tejfölt, hogy közepesen kemény tésztát kapjak. Három részre osztom és letakarva pihentetem kb. 10-15 percig.
Ezalatt a sütőt előmelegítem 180 fokra.
Egy nagy gáztepsi (kb. 28x 30 cm) hátulját bevajazom, lisztezem. A tésztákat egyesével kinyújtom a tepsi méretére, majd kisütöm rajta a három lapot. Úgy szoktam, hogy csak kb. nyújtom ki a lapokat, majd ráteszem a tepsire és ott nyújtok még rajta. Minden lap előtt vajazni, lisztezni kell. Kb. 15 perc alatt sülnek enyhén pirosra.
Amint kisült egy lap egy nagyobb késsel alányúlok és óvatosan átcsúsztatom egy rácsra vagy deszkára. Végül kiválasztom a legkevésbé sikerültet, azt összetöröm.
Töltelék:
  • egy összetört lap
  • egy csésze (kb. 1,5-2 dl) forró tej
  • vaníliás cukor
  • 1 dl rum
  • 2-3 ek. baracklekvár
  • 10 dkg vaj vagy margarin
  • 15 dkg porcukor
  • 2 ek. kakaópor (keserű)
  • pár db babapiskóta
A forró tejben elkeverem a vaníliás cukrot és az összetört lapra öntöm. Meglocsolom a rummal, a baracklekvárral, félreteszem. A vajat habosra kavarom a porcukorral és a kakaóval. Összekeverem a tejes lappal, végül beletördelem a babapiskótát. Ez utóbbi ugyan nincs az eredeti receptben, de a piskótadaraboktól sokkal szebb lesz a töltelék.
A tepsi aljába (amin sütöttem a lapokat) teszek egy lapot, rákenem a tölteléket, befedem a következő lappal, óvatosan lenyomkodom.
Tetejére:
  • 3 tojás fehérje
  • csipet só
  • 25 dkg kristálycukor
  • olvasztott csoki vagy tortadara
Gőz fölött állandó keverés mellett megfőzöm a habot. Egy akkora lábasban, amin az üvegtál kényelmesen elfér két ujjnyi vizet forralok. A tojások fehérjét az üvegtálban egy csipet sóval elkezdem verni, majd apránként hozzáadom a cukrot is. Ráteszem a tálat a vízre, takarékra veszem és tovább verem a tojásfehérjét, míg szép fényes, masszív habot nem kapok. 
A habot rásimítom a süteményre, a tetejét hullámosra hagyom, majd rácsorgatom az olvasztott csokoládét vagy megszórom tortadarával. Másnapig pihenni hagyom. Tálaláskor apró, falatnyi kockákra vágom.

2010. december 3., péntek

Mézeskalács adventi koszorú az idén is


 Kissé lemaradtam az idén az adventi koszorúkkal, de végre sikerült elkészítenem őket. Az idén nem a szokványos koszorú formát választottam, kicsit szerettem volna újítani. Tudom, már az sem szokványos, hogy mézeskalácsból készül, bár egyre többen készítenek ilyen illatos, különleges koszorúkat. Csodás hangulatuk van, aki még nem próbálta, bátran álljon neki. Karácsonyfákat álmodtam meg. A lenti volt az első, miközben azt díszítettem, írókáztam, jöttek a gondolatok a következőről. A fenti lett a mi koszorúnk, piros-fehér-zöld koszorú egészen véletlenül. Mézgyertyákat szerettem volna ugyanis, de csak zöldet kaptam. A valóságban sokkal szebb, mint itt a képen, de egyszerűen nem tudtam jól fotózni.
A szokásos mézes tésztából készült, mint ahogy a lenti formák is.

2010. november 28., vasárnap

Csokis-gesztenyés sodort kifli

A sodort rétes ötlete alapján készítettem ezt a kiflit. A tésztája egészen hasonló a réteséhez, de ez élesztőt is tartalmaz. Több változat is készült, volt hogy a feltekert tésztát szeletekre vágtam és egyesével nyújtottam ki, majd töltöttem és tekertem. Meglehetősen macerás úgy. Most a feltekert tésztát kettévágtam, majd pihentetés után nagyobb téglalappá nyújtottam és háromszögekre daraboltam. Lényegesen egyszerűbb, haladósabb ez a módszer.
A tölteléke bármi lehet a túrótól a mákon, a dión át a lekvárig, vagy gesztenyéig, de akár sós tölteléket is elbír.
Hozzávalók:
  • 60 dkg finomliszt
  • 1 tk. só
  • 1 ek. cukor
  • 1 tojás
  • 120 g tejföl
  • kb. 2 dl tej
  • 2 dkg élesztő
  • 5 dkg puha vaj
Kenéshez:
  • 10 dkg puha vaj
  • 1 ek. liszt
Töltelék:
  • 150 g étcsokoládé
  • 0,5 dl tejszín
  • 25 dkg gesztenyemassza
  • 1 tojás a lekenéshez
Az összes hozzávalót a kenyérsütőgép üstjébe készítettem, majd a dagasztás programon egy nem túl lágy,  jól nyújtható tésztát dagasztottam. A kikapcsolt gépben hagytam pihenni kb. 20 percig.
Míg pihent kikevertem a puha vajat a liszttel.
Ezután a tésztát 2-3 mm vastagra nyújtottam, majd megkentem a lisztes vajjal. A rövidebb oldalától kezdve feltekertem mint egy beiglit, ketté vágtam. 
Hűvös helyen 1-2 órán át hagytam pihenni.
A töltelékhez a darabokra tört csokoládét és a tejszínt összemelegítettem, majd a gesztenyemasszával simára kevertem.
A pihentetett tésztát egyesével kinyújtottam egy kb. 30 cm széles, 2 mm vastag téglalappá. Középen elfeleztem (hosszában), majd egy pizzavágóval háromszögekre vágtam. Mindre tettem egy-egy kiskanállal a töltelékből.
Feltekertem őket, csinos kis kiflikre hajlítottam, majd sütőpapírral bélelt tepsin újrakelesztettem. Végül a felvert tojással lekentem és 200 fokra előmelegített sütőben 12-13 perc alatt pirosra sütöttem. 
Kevés porcukorral megszórva tálaltam.

2010. november 25., csütörtök

Gubakifli


Az utóbbi napok csendje után ma két receptet is hoztam, remélem, nem bánjátok!

Közeledik a karácsony, egyre több levelet kapok kenyérsütőgépekről, mézeskalácsról, adventi aprósütikről és egyre több kérés jön receptekről. Most közkívánatra a gubakiflit készítettem el. A lehető legegyszerűbb tésztával, a lehető legegyszerűbb módon, hogy a kezdő háziasszonyok, netán urak is kedvet kapjanak hozzá, Szenteste saját sütésű kifliből készülhessen a mákos guba.

Hozzávalók:

  • 60 dkg liszt
  • 1 tk. Só
  • 7 dkg puha vaj
  • 1 ek. Cukor
  • 2 dl tej
  • 1,5 dl víz
  • 2 dkg friss élesztő

Akinek van kenyérsütőgépe, egész egyszerűen mérjen minden hozzávalót az üstbe, majd a húsz perces dagasztóprogrammal készítse el a tésztát. A vége felé érdemes ellenőrizni, ha ragacsos kevés liszttel, ha kemény kevés folyadékkal lehet igazítani az állagán. Kelesztőtálban vagy kikapcsolt gépben kell duplájára keleszteni.
Akinek nincs gépe, kézzel vagy kézi mixerrel is elkészítheti. Mérjük egy tálba a sót, a cukrot, közepébe készítsünk mélyedést, ide tegyük a tejben feloldott élesztőt, a vizet és a puha vajat. Rugalmas, nem túl kemény tésztát kell a dagasztás végére kapnunk.

A megkelt tésztát enyhén lisztezett felületre borítjuk, majd tíz egyenlő részre osztjuk. Téglalapformára nyomkodjuk, és mint a beiglit feltekerjük úgy, hogy minden tekerés után lenyomjuk. Olyan hosszúra sodorjuk, amilyen hosszú a tepsink. Sütőpapírral bélelt tepsin újrakelesztjük, kb 30-40 perc alatt. Vízzel alaposan lepermetezzük, majd 190 fokra előmelegített sütőben kb. 15 perc alatt készre sütjük. Rácsra tesszük hülni.

Sodort rétes

 Jó pár napja már, hogy kapcsolgattam a tv-t, és ha jól emlékszem a Duna Tv-n, elkaptam egy műsor végét aminek Ízőrzők a címe. Egy nagyon helyes úr épp rétestésztát készített, arra kaptam fel a fejemet, amikor azt mondta, a kinyújtott tésztát megkeni rántással. Sajnos a tészta összeállítását nem láttam, csak annyit, hogy tejföllel készítette. Összeállítottam a saját tésztámat, hiszen nem is annyira a tészta, mint inkább a készítési mód az érdekes.
Hozzávalók:

  • 50 dkg liszt
  • 1 tk. só
  • 1 ek. cukor
  • 2 tojás
  • 2 dl tejföl
  • kb. 2 dl tej
A hozzávalókból rugalmas tésztát készítettem, majd letakarva pihentettem, míg elkészítettem a rántást.
Rántás:
  • 2 ek. libazsír
  • 3 ek. liszt
A zsírt felmelegítettem, majd a lisztet halvány zsemleszínűre pirítottam benne. Kihűtöttem.
A tésztát 2-3 mm vastag téglalapra nyújtottam, majd megkentem a rántással, feltekertem mint a beiglit. Hűvös helyen pihentettem ismét egy órán át.
Túrós és meggyes tölteléket készítettem hozzá, az előbbit sütőtökkel ízesítettem. 
Túrós töltelék:
  • 50 dkg túró
  • 15 dkg cukor
  • 1 tejbe áztatott zsemle
  • 1 citrom reszelt héja
  • csipet só
  • 1 tojás
  • vaníliás cukor
  • kb. 10 dkg nyers sütőtök
A sütőtököt az apróbb lyukú sajtreszelőn reszeltem le, úgy kevertem a töltelékbe, amihez a túrót, a cukrot, a vaníliás cukrot, a sót, a kinyomkodott zsemlét, a citrom reszelt héját és a tojás sárgáját jól elkevertem, majd végül beleforgattam a habbá vert tojásfehérjét is. A zsemlés megoldást szintén a műsorban láttam, és valóban sokkal finomabb lett a töltelék.
A rétestésztát négy darabba vágtam, majd egyesével vékony téglalappá nyújtottam. Közepére szórtam zsemlemorzsát, erre tettem a tölteléket. A töltelék egyik oldalán megkentem a tésztát libazsírral. Először a száraz tésztát hajtottam a töltelékre, majd erre a megkent részt.  Sütőpapírral bélelt tepsire ültettem, tetejét megkentem szintén olvasztott zsírral és 180 fokos sütőben pirosra sütöttem. 

2010. november 21., vasárnap

Csokoládés-mascarponés pite



Múlt hét szombaton végre megint volt csajos klub. Dóri barátnőm hozott egy gyönyörű könyvet, Csokoládés finomságok aranykönyve a címe. Nagyon szép, igényes kivitelű a könyv, fantasztikusnak tűnő receptekkel. Kölcsön kaptam, ma gondoltam sütök belőle valamit. Hosszas válogatás után a Csokoládés rácsos sütire esett a választásom, ami egy pite. Nehézségi fokozat 1-es, gondoltam ezzel még én is megbirkózom. Kivonultam a konyhába, előkaptam a késes robotgépet, elkezdtem belemérni a tészta hozzávalóit. Na itt ért az első meglepetés, sok liszthez minimális vaj és annyi víz amivel összeáll a tészta. Elég rosszul hangzott, így dupla adag vajat tettem hozzá és egy tojást is, de így is rémes lett. Legközelebb lecserélem erre a tésztára.  Elkészült a tészta, ment a hűtőbe, olvasom tovább a receptet. A krém hozzávalóit főzzem legalább 10 percet. Igen ám, de van benne étkezési keményítő, azt nem tanácsos sokáig főzöm, így csak addig kevergettem, míg a cukor elolvadt. Olvasom tovább, a hozzávalók felsorolásában szerepel 2,5 dl tejszín, de a recept leírásban már nyoma sincs. Tegyem a többi hozzávalóhoz és főzzem vele, de akkor minek bele a négy ek. tej, vagy verjem fel és úgy keverjem a krémhez? Itt a lelkesedésem a csokis süti iránt meglehetősen kezdett alábbhagyni, de ha már eddig elkészítettem nem hagytam veszni.  A hűtőben volt egy doboz mascarpone krém, azt kevertem inkább a csokoládéhoz, rossz nem lehet alapon.
Míg a krém hűlt kivajaztam a pite formát. Böngészem megint a receptet, milyen vastagra nyújtsam a tésztát, mennyit hagyjak a rácsnak. Hoppá, rács az nincs. Ezek szerint csak a címében rácsos ez a süti? Elővettem a tésztát, kinyújtottam némi küzdelem árán, kibéleltem a formát, ami a javasoltnál 2 cm-el nagyobb volt, így is kimaradt a tészta harmada. Ezek szerint mégis csak kellene rá rács? Legyen.
A kihűlt krémbe belekevertem a tojások sárgáját, majd a keményre felvert fehérjét is. Rásimítottam a tésztára,  berácsoztam, majd betettem sülni. A megadott 50-60 perc helyett 35 perc alatt készre sült 180 fokon (a megadott 190) helyett.
Az illata ígéretes volt, a kinézete is. Az alsó sor tésztarács eltűnt a tésztában, a felső sor olyan keményre sült, hogy alig lehetett szelni. Az csokoládés töltelék tökéletes nagyon finom lett, a tészta felejthető. A fent említett pitetésztával lesz tökéletes.
Hozzávalók:

  • 410 g finoliszt
  • 4 ek. kakaópor
  • csipet só
  • 50 g vaj (+ 10 g a forma kikenéséhez)
  • hideg víz
A lisztet, kakaóport és a csipet sót elkevertem, belemorzsoltam a vajat, és hideg víz hozzáadásával rugalmas tésztát gyúrtam belőle. Míg a krém készült a hűtőbe tettem. (ez az eredeti recept).
Krém:
  • 180 g csokoládé
  • 120 g vaj
  • 200 g kristálycukor (nekem 150 g)
  • 4 ek. burg. keményítő
  • 1 tk. vaníliaeszencia
  • 4 ek. tej
  • 4 nagy tojás
  • 2,5 dl tejszín (nekem 250 g mascarpone)
A vajat, a csokoládét, a cukrot, a tejet és a keményítőt lassú tűzön összemelegítettem, félretettem hűlni. Míg hűlt, addig egy 26 cm-es piteformát kivajaztam, a vékonyra nyújtott tésztával kibéleltem. 
A kihűlt krémbe kevertem a vanília eszenciát, a négy tojás sárgáját, a mascarponét, végül beleforgattam a négy tojás keményre vert habját is. A tésztára simítottam, a maradék tésztából rácsokat készítettem a tetejére és 180 fokos sütőben kb. 35 perc alatt készre sütöttem. 
Bízom benne, hogy sikerült az egyetlen mondjuk úgy nem tökéletes (vagy inkább szívatós) receptet kiválasztanom, mégis csak hétezer forintos könyvről van szó. A rossz receptleíráson kívül szúrta még a szememet egy két dolog. Pl. azt írja, a tésztával úgy béleljük ki a tortaformát, hogy jusson az oldalira is. A másik, a krémet kenjük a tészta aljára, az oldalára ne. Annál sokkal több a töltelék, hogy kenni lehessen, ráadásul majd a tészta magasságáig felért már sütés előtt... 

2010. november 19., péntek

Sütőtökös-csokis kenyér

 Az előző héten egészséghét volt a kisfiam iskolájában. Erre az alkalomra sütöttem ezt a sütőtökös-csokis kenyeret. Valószínűleg tetszett a gyerekeknek, mert több email-t kaptam amiben a receptet kérték a szülők. A süti nagyon egyszerű, Stahl Judit répás maffinja volt a kiindulási pont.
Hozzávalók:

  • 120 g tk. liszt
  • 120 g finomliszt
  • csipet só
  • 1/2 tk. fahéj
  • 1 tk. szódabikarbóna
  • 1/2 tk. sütőpor
  • 150 g finomra reszelt sütőtök
  • 60 g csokoládélencse
  • 140 g joghurt
  • 1 dl tej
  • 2 tojás
  • 10 dkg barnacukor
  • 0,5 dl olaj
Egy tálba elkeverem a lisztet, sót, a sütőport és a szódabikarbónát. Egy másikba teszem a tojásokat, a tejet, a joghurtot, a cukrot és a fűszereket. Alaposan elkeverem, majd a liszthez öntöm. Fakanállal elvegyítem, végül hozzáadom a sütőtököt és a csokilencsét is. Kivajazok, lisztezek egy sütőformát, ami lehet a kisebb kuglófforma vagy püspökkenyérforma, ebbe öntöm a masszát. 180 fokra előmelegített sütőbe teszem, kb. 40-45 perc alatt sül készre, egy hurkapálcát beleszúrva ellenőrzöm. Rácsra teszem hűlni.



Elkészítem a mázat:
  • kis pohár tejföl (kb. 150 g)
  • 2 ek. cukor
  • fél narancs leve és héja (esetleg citromé)
A hozzávalókat elektromos habverővel felhabosítom, majd a kihűlt süteményre öntöm. tetejét megszórom reszelt narancshéjjal. 

2010. november 15., hétfő

Csicsókás pogácsa gorgonzolával és dióval

Sűrű hét volt, aminek a legvégén sütöttem ezt a pogácsát. A húgom üzent, hogy pogácsát enne, én meg épp kaptam csicsókát a piacon, így csicsókás pogácsát kapott. A néni, akitől vettem azt mondta, ugyanúgy készítsem, mintha burgonyás pogácsa lenne, csak jobban ízesítsem. Azért szétnéztem a neten is. Szinte mindenhol ugyanazt a receptet találtam meg, amiben volt dió is. Így tettem bele én is egy keveset, de ha dió akkor úgy gondoltam egy kevés gorgonzola sem árthat neki.
Hozzávalók:
  • 150 g főtt csicsóka
  • 400 g finomliszt
  • 150 g vaj
  • 2 tk. só
  • 50 finomra tört dió
  • 50 g gorgonzola
  • 1 tojás
  • kevés tejföl
  • 2,5 dkg élesztő
A sót elkeverem a liszttel, belemorzsolom a vajat, majd a többi hozzávalóval összeállítom a tésztát. Fóliába csomagolom és beteszem a hűtőbe. Minimum egy óra, de egész éjszaka is lehet a pihentetés. Lisztezett felületen ujjnyi vastagra nyújtom, tetejét berácsozom, majd apró pogácsákat szaggatok belőle. Sütőpapíros tepsin újrakelesztem, majd 180 fokos sütőben 15-18 perc alatt pirosra sütöm.
Csicsókás pogácsa Ízbolygónál is.

2010. november 11., csütörtök

Segítsüti - átadás

Ma átadtam az Axa képviselőinek a szegedi kirendeltségükön a levendulás linzerszíveket, amit a Segítsüti jótékonysági akcióján nyertek meg a kétmillió forintos, mai napig hihetetlen, döbbenetes licitjükkel.
Tegnap egész délután sütöttem, a lakásunk levendula illatban úszott, késő este összeragasztottam a szíveket, hajnalban pedig becsomagoltam. Busszal vittem Szegedre, egész úton rettegve, nehogy nagyot fékezzen a sofőr, mégis csak kétmillió forint értékű sütemény van a kosaramban...
175 db linzerszívet vittem, 145 db-ot az Axa képviselőjének, 30 db-ot pedig külön csomagolva a szegedi iroda munkatársainak, illetve a sajtó megjelent képviselőinek kóstolásra. Az AXA nagylelkű, kétmilliós felajánlása miatt a sütemény átadásá is nagy sajtónyílvánosságot kapott. Jelen voltak többek között a helyi újság, a Délmagyarország képviselői (a cikk már olvasható náluk), az MTI újságírója, és a magyar rádió riportere is.
Az AXA most is tartotogatott meglepetést, egy Oklevelet és Fantázia ajándékkártyát kaptam tőlük. Az átadás fantasztikus volt, újból átéltem azt a hatalmas örömet, amit a kétmilliós licit megjelenésekor éreztem.
Köszönjük AXA! Köszönöm Segítsüti, hogy részt vehettem ebben a fantasztikus akcióban!

2010. november 9., kedd

Vadraguleves rozscipóban

A hétvégén ünnepi menüt terveztem. Igazán jóra sikeredett, pedig csak a fagyasztó tartalmát néztem át. Volt még őzhús, két szép darab őzgerinc és egy gyönyörű libamáj is, amiről már megfeledkeztem, most annál jobban örültem neki.
Így előételnek lett libamáj brulée Ízbolygótól. Hát mit mondjak, élni tudni kell, csodás volt.
Az őzgerinceket kicsontoztam, a szebb részeket zöldfűszeres tésztába burkolva megsütöttem, körete gesztenyés kelbimbó és tokaji aszúban párolt vaníliás birsalma volt. A maradék húsból pedig savanykás ragulevest készítettem, amihez a rozscipókat még előző nap megsütöttem.
Hozzávalók a leveshez:
  • 50 dkg vadhús
  • 1 fej vöröshagyma
  • 1 g fokhagyma
  • 1 pohár fehérbor
  • 1 szép petrezselyem
  • 2 db sárgarépa
  • 1 kisebb paszternák
  • darabka zeller
  • babérlevél, kakukkfű, tárkony
  • 50 dkg burgonya
  • 20 dkg gomba (erdei)
  • tejföl
  • citromlé
  • 1 tk. mustár
A vöröshagymát finomra vágtam, kevés olajon megpirítottam. Ráreszeltem a fokhagymát, majd hozzáadtam a falatnyi darabokra vágott húst. Fehéredésig pirítottam, majd sóztam, borsoztam. Amikor levet engedett hozzáöntöttem a bort, lefedtem és puhára főztem. Ezalatt a zöldségeket és a gombát kockára vágtam, majd a megpuhult húshoz adtam a finomra aprított zöldfűszerekkel együtt. Felengedtem alaplével (míg a hús főtt a csontból zöldségekkel alaplevet főztem). Amint forrni kezdett beletettem a szintén kockára vágott burgonyát is. Végül tejföllel behabartam, citromlével és mustárral ízesítettem.

2010. november 5., péntek

Paszternák krémleves almával és gorgonzolával

Olyan finom volt. Igazi őszi leves. Birsalmával akartam készíteni, de sajnos nem kaptam ma sem a piacon, az idén szegényes volt a kínálat, így maradt az alma. Hozzávalók:
  • 1 kis fej salotta hagyma (vagy sonka lilahagyma)
  • 0,5 kg paszternák
  • 3 alma (idared)
  • 1 l zöldségleves
  • fehérbors
  • 50 g gorgonzola
  • kevés citromlé
A finomra vágott hagymát kevés olívaolajon megfuttatom, majd hozzáadom a megtisztított, kockára vágott paszternákot, és az almát, sózom, meghintem fehérborssal. Felengedem a zöldséglével. Fedő alatt kb. 40 perc alatt puhára főzöm. Belemorzsolom a gorgonzolát és botmixerrel pürésítem. Egy szitán átpaszírozom, pár csepp citromlével ízesítem.
Tálaláskor jó minőségű olívaolajat csepegtetek a tetejére és paszternák chipset adok mellé. Ehhez egy szép paszternákot megtisztítok, zöldséghámozóval vékony szeleteket vágok belőle, majd bő, forró olajban ropogósra sütöm.

2010. november 4., csütörtök

Péksuli

Már olvashatjátok a Péksuli következő részét a Gasztrotippen,  ami még mindig a hozzávalókról szól. Most sorra veszünk mindent, ami a liszten felül kell, vagy kellhet egy jó kenyérhez.

2010. november 3., szerda

Csokis keksz

Lehet kapni a Lidl-ben amerikai csokis kekszet, amit a fiaim nagyon szeretnek. Az ára elég horror ahhoz képest, hogy csak pár darab van a dobozban, ráadásul ki tudja mi minden van benne. Ilyen és hasonló érvekkel próbáltam meggyőzni gyermekemet, hogy miért is nem veszünk belőle karton számra. Erre lökte a választ, akkor süssél! Jó, sütöttem. Kritikusok véleménye szerint jobb mint az "eredeti". Az első adag nem tudott kihűlni olyan gyorsan elfogyott, másnap dupla adagot készítettem, az sem volt elég.
Hozzávalók:
  • 150 g porcukor
  • 220 g nádcukor (demerara)
  • 230 g vaj
  • 2 tk. vanília kivonat
  • 1 ek. melasz
  • 2 tojás (közepes)
  • 350 g liszt
  • 1 mk. szódabikarbóna
  • csipet só
  • 200 g csokilencse (vagy apróra vágott étcsokoládé)
Egész egyszerűen bekészítettem a lisztet, a sót, a szódabikarbónát és a hideg vajat a késes robotgépembe, morzsásra kevertettem. Hozzáadtam a cukrokat, a melaszt, a vaníliát és a tojásokat. Elindítottam újból a gépet, pillanatok alatt összeállította a tésztát. Ezután egy spatulával kevertem hozzá a csokilencsét.
Természetesen el lehet készíteni a szokásos módon is. A cukrokat habosra kell keverni a vajjal, csipet sóval, vaníliával, majd jöhetnek hozzá a tojások és a melasz is. Végül a szódabikarbónával elkevert lisztet és a csokilencsét kell beleforgatni.
A sütőt előmelegítettem 175 fokra, addig a masszát hűtőbe tettem.
Kb. 5 cm-es golyókat formáztam belőle és sütőpapírral bélelt tepsire, egymástól jól távol, ültettem őket. 15-17 perc alatt sülnek készre. Amikor kiveszem még puhák, így egy lapát segítségével óvatosan átemelem hideg felületre a kekszeket.

2010. október 31., vasárnap

Burgonyás kenyér kelesztőkosárban

Burgonyás kenyeret általában (főként, ha sok burgonyát tartalmaz) valamilyen sütőformában szoktunk sütni. A lágyabb tészta miatt könnyen elterül, nem tudja megtartani a formáját, nem lesz szép magas, lyukacsos szerkezetű a kenyér. Ezt a kenyeret kelesztőkosárban kelesztettem, majd óvatosan átfordítottam a sütőlemezre és úgy toltam a forró, gőzös sütőbe. Az eredmény tökéletes lett, szép magas, egyenletesen lyukacsos bélzetű kenyér.
Annyira tetszik, hogy most szinte minden kenyeret ezzel a technikával sütök, legyen az a jól bevált, vagy akár a sörös.  
Hozzávalók:
  •  500 g BL 80 liszt
  • 2 tk. só
  • 2 ek. olaj
  • csipet aszkorbinsav
  • 3 közepes méretű főttkrumpli (kb. 150-170 g)
  • 250 g öregtészta
  • 1 joghurt (140 g)
  • kb. 1,5 dl víz
  • 1 tk. cukor
  • 1 dkg élesztő
A kenyérsütőgép üstjébe készítem az összes hozzávalót, a burgonyát lereszeleve, a folyadékból kicsit visszatartva.  Elindítom a dagasztást, és  figyelem, mert a tészta lágyulni fog a sok burgonyától. Ha szükséges, kevés lisztet, ha nem elég lágy, kevés vizet adok még hozzá, de csak a dagsztás második felében. Végig nyitott tetővel dagasztatok.
A tésztát kelesztőtálban kelesztem duplájára. Enyhén lisztezett felületre borítom és óvatosan kilapogatom. Két oldalról kicsit visszahajtom, majd feltekerem, minden tekerést lenyomva, pont mint a bagett formázásánál. A tésztát körbelisztezem, meghintem a kelesztőkosarat is, majd fejjel lefelé beleteszem (a varrat legyen most felül). Egy ruhával letakarom és addig kelesztem, míg eléri a kosár szélét. Ekkor a sütőt bekapcsolom 230 fokra. Amint bemelegszik kibélelek egy sütőlemezt, a kosárból óvatosan átfordítom a tésztát, vigyázva, hogy nehogy összetörjem. Legegyszerűbb, ha a tepsit is megemelem féloldalasan.
A kiborított tésztát éles pengével bemetszem, majd vízzel lepermetezem. 10 percig sütöm 230 fokon, majd további 25 percig 200-210 fokon.

 Sörös kenyér kelesztőkosárban:
A kelesztőkosár, amit ha jól emlékszem a Spar-ban vettem háromszáz forint körüli áron. Ha nincs, a széthúzható dobozforma is alkalmas kelesztésre, egy ruhával kibélelve: