Oldalak

2011. május 31., kedd

Országos nyílt lazacbontó bajnokság

A METRO Vevőakadémia meghirdeti az Első Országos Nyílt Lazacbontó Bajnokságot, amely a Budai Gourmet gasztronómiai rendezvényen kerül megrendezésre, 2011. június 4-én.
A verseny döntőjébe a selejtezők első öt-öt helyezettje kerül be.
A nyertes a Marine Harvest jóvoltából egy 4 napos Norvég utat nyer és megtekintheti Európa egyik legnagyobb lazac farmját.
ELŐDÖNTŐ: Az elődöntők helyszíne és időpontja: Budai Gourmet gasztronómiai rendezvény, Millenáris Park, Budapest - 2011. június 4. 15:30-17:00. A két elődöntő egymást követi majd.
DÖNTŐ: A döntő helyszíne és időpontja: Budai Gourmet rendezvény, Millenáris Park, Budapest - 2011. június 4., 18:30-19:30
VERSENYKIÍRÁS:
A versenyzőknek az Országos Nyílt Lazacbontó verseny hivatalos szabályai szerint kell a lehető legszebb és legpontosabb lazac filéket szelnie egy hagyományos lazacból, a lehető legrövidebb idő alatt. Az elődöntő és a döntő alapanyagait a Metro Vevőakadémia és a Marine Harvest cég biztosítja.
A jelentkezéseket kizárólag a Metro Vevőakadémia e-mail címére lehet elküldeni vevoakademia@metro.co.hu 
A pályázathoz néhány soros bemutatkozást és rövid indoklást kell csatolni a versenyen való indulás motivációjáról.
 A felkészüléshez szükséges alapanyagok a METRO áruházakban szerezhetők be.
A szervezők a változtatás jogát fenntartják!




Nem csak az nyer, aki a fődíjként felajánlott 4 napos norvégiai utat nyeri!
A lazacbontó versenyen résztvevő minden versenyző, nagy értékű  ajándékot kap a Metro Vevőakadémiától és a verseny fő támogatójától, a Marine Harvest cégtől. A versenyzők alanyi jogon kapnak a versenyen felfilézett 4,5 kg - 5 kg súlyú lazaccal megegyező mennyiségű lazachúst, tehát aki a döntőbe kerül máris gazdagabb 2 nagykereskedelmi minőségű lazac filézett húsával, de aki az előselejtezőben elvérzik annak sem kell búslakodni hiszen ebben az esetben 1 db atlantik lazac filézett halhúsát teheti a hűtőjébe és még számos egyéb ajándék is gazdára vár!
Segítség a filézéshez: az első és egyetlen hazai halgasztronómiai blog, az Oceancowboy-on bővebben olvashattok a lazacokról, méretről, súlyról , alkalmazható konyhatechnológiáról, és a filézéshez segítséget kaphattok, ha elolvassátok a fázisfotókkal illusztrált filézési útmutatót!
Nem csak séfek, szakácsok, vagy halkereskedők jelentkezését várják a bajnokságra, de nem árt, ha láttál már, filéztél már életedben! Jelentkezni csak a megadott e-mail címen lehet, ahová pár soros bemutatkozó (motivációs) levelet kell írni.
  
Filézőkéseket elő, mindent bele! 

Levendula esszencia

 Régen esett már szó a levenduláról...Gyönyörűen virágzik végre, lehet készíteni a levendulás édességeket, hamarosan lehet főzni a vele ízesített lekvárokat. A szirup után kipróbáltam a vanília mintájára készülő levendula eszenciát is. Fantasztikusan aromás, illatos lett, amit ugyanúgy tudok használni sütemények ízesítésére, mint a vanília kivonatot.

A recept is hasonló. Egy 2 deciliteres üveg aljára tettem 2 ek. szárított levendulavirágot, majd felöntöttem alkohollal, ami lehet tiszta szesz vagy valamilyen jó minőségű vodka.Már néhány nap után csodás az aromája.

Ezeket nem régen szereztem be. A bal oldali állítólag francia levendula, sokkal nagyobb virággal, mint a jobb oldali hagyományos:





































Néhány ajánlat levendulára:

Levendulaszirup
Levendulafagyi
Levendulás pannacotta
Levendulás keksz
Linzerszívek levendulás citromkrémmel
Levendulás-mézes briós
Levendulás házitészta citrommártással

2011. május 29., vasárnap

"Hálós" kenyér


 A Grillfesztiválra készült kenyér fázisképekben. Receptet nem írok hozzá, hiszen a jól bevált tésztáját használtam most is.
Bedagasztottam a tésztát, majd 30 perc pihentetés után elfeleztem. Az egyikből kiscipót formáztam, a másikat kb. 3-4 mm vastagra nyújtottam és kb. másfél-két cm széles csíkokra vágtam. Alaposan liszteztem közben, hogy ne tapadjanak össze.
 Hálót "szőttem belőle":

 Közepére helyeztem a kiscipót, fejjel lefelé:
 A cipó alját, ami most felülre került vízzel lepermeteztem egy kissé és ráhajtottam a háló lelógó részeit:
A szilikonlap segítségével óvatosan megfordítottam és sütőpapíros tepsire ültettem:
Egy ruhával letakartam és kb. 45 perc alatt duplájára kelesztettem. Ezalatt a sütőt előmelegítettem 230 fokra.
A megkelt cipót gőzös sütőbe toltam, a hőfokot 10 perc után visszavettem 200 fokra és további 30 percig sütöttem. Az utolsó 10 percre egy fóliát tettem a tetejére, hogy ne barnuljon meg nagyon.
Rácson hűtöttem ki.
Jól mutatott az asztalon:

Grillfesztivál Makó














Tegnap volt a makói hagymás grillfesztivál, amit a helyi Váll- Ker Kft. szervezett idén is, immár kilencedik alkalommal. Tavaly  vettünk részt rajta először, és mivel nagyon jól éreztük magunkat, hiszen azon felül, hogy ez verseny, egy igazán jó buli is volt, úgy gondoltuk, most is nevezünk. Tűzpadka volt természetesen az ötletgazda, mi kisinasok voltunk mellette. Én azt a feladatot kaptam tőle, hogy készítsek egy "hálós" kenyeret és süssek virágfánkokat a maszk fejdíszének. Az idei téma ugyanis, amit választott, a velencei követ volt. A tál közepére Sanyi készített marcipánból egy gyönyörű maszkot. Virágfánkokból gondolta ki hozzá a fejdíszt, amit tegnap reggel még itthon meg is sütöttem. A fánkoknak egyébként igen nagy sikere volt a fesztiválon, sokan ámulva nézték, hogy mi is az. Volt aki almának, vagy ananásznak nézte, míg mások rétestésztának gondolták...

Sanyi egész délelőtt végtelen türelemmel faragta a gyümölcsöket. Böbike, a kedves felesége és Karcsi a barátja volt a húsfelelős.

Talán mondanom sem kell, hogy nagyon-nagyon finom volt minden, amit grilleztek.
Én közben gyorsan összedobtam egy medvehagymás langallót, a kemencében kisütöttük és még azon melegében meg is reggeliztünk. Fotó sem készült róla. Közben megérkezett Dani gazda és a felesége is, a csodás juhsajtokkal, róluk már többször meséltem. Most is nagyon kedvesek voltak, kaptunk mennyei sajtot és csodás juhtúrót is tőlük. Gyorsan összeállítottam egy juhtúrós pogácsát is, és azt is kisütöttük a kemencében, a medvehagymás bucik után.

Közben elkészültek a húsok és a gyümölcs és hagyma díszek, a fiúk elkezdték összeállítani a tálat, elrendezni az asztalt.

A kész mű:

2011. május 27., péntek

Lepénykenyér serpenyőben


Ez amolyan bónuszkenyér nálunk. Van úgy, hogy rosszul számolom ki az időmet, vagy csak későn jut eszembe, hogy kenyeret kellene sütni, és már hiába is siettetném (már ha lehetne), akkor sem lenne készen vacsorára. Na, ilyenkor szoktam bevetni ezt a pikk-pakk lepénykenyeret. Persze azon felül, hogy gyors, eszméletlenül finom is. 
Egyszerű, élesztős kenyértésztából, vagy nevezhetjük akár pizzatésztának is, készítem. Jó forró serpenyő, vagy wok kell hozzá. Amint kész az egyik oldala, megfordítom, megkenem tejföllel, megszórom sajttal. Mire a másik oldal is megsül, a sajt is ráolvad. Persze mehet rá sonka, vagy bármi más is, én pl. nagyon szeretem házi juhtúróval is, csak legyen mellé sok-sok paradicsom. Ez a lepény egyébként tökéletes valamilyen kencéhez is, mint pl a hummusz vagy a zakuszka.
Hozzávalók:
  • 50 dkg liszt
  • 1,5 tk. só
  • 3 ek. olaj
  • 3 dl víz (fele lehet tej)
  • 2 dkg élesztő
A hozzávalókból bedagasztom a kenyértésztát. Lehet géppel, vagy akár kézzel is. Pizzatészta keménységűnek kell lennie. Letakarom és kb. 30 percig pihenni hagyom. Ezután 6-8 darabba osztom, a serpenyő méretétől függ. Gömbölyítem őket és ismét hagyom kb. 10 percig pihenni. Ezalatt jól felforrósítok egy serpenyőt vagy egy nagyobb wokkot, a lényeg, hogy teflon vagy valamilyen tapadásmentes bevonatú legyen.
Kinyújtok egy gombócot, jó vékonyra, úgyis összeugrik amint hő éri, és a forró serpenyőbe terítem. 1-2 perc után jó nagy hólyagok jelennek meg a felületén, ekkor már készen is van az egyik oldala, lehet megfordítani.


 Amint megfordítom, megkenem tejföllel, megszórom sajttal és hagyom, hogy a másik oldala is megsüljön. 2-3 perc. Míg sül kinyújtom a következő gombócot. Néhány perc alatt készen is van a tökéletes vacsora.

2011. május 23., hétfő

Epres-bodzás pohárkrém

A szokásos hétvégi epres piskótatekercsnek indult. Kisült hozzá a kakaós piskóta, feltekerve hűlt. Nyitottam a hűtőt a mascarponéért, de nem volt. Pedig úgy emlékeztem, hogy vettem... de volt két nagy doboz görög joghurt, a helyzet meg volt mentve.Így viszont más krémet kellett hozzá készítenem. Arra gondoltam, hogy a joghurttortáéhoz hasonlót dobok össze. Meg volt a krém, épp tettem volna a hűtőbe dermedni, mikor jött a kisebb, hogy megkóstolhatja-e. Naná. Kész volt tőle, azt kérdezte, hogy nem lenne jó poharas desszertnek. Dehogynem! Gyorsan apró kockára vágtam a piskótát, a krémhez kevertem még két dl felvert tejszínt és az én ügyes nagy fiam nekiállt rétegezni. Mire délután megérkeztek a vendégek, szépen összeértek az ízek.
Hozzávalók a krémhez:
  • 2 doboz görög joghurt 
  • 25 dkg eper turmixolva
  • bodzaszörp ízlés szerint
  • 1-2 ek. citromlé
  • 4 zselatinlap
  • 2 dl tejszín
  • 20-25 dkg eper kockára vágva
Először beáztattam hideg vízbe a zselatinlapokat. Ezután botmixerrel pürésítettem az epret, majd egy sűrű szitán átpasszíroztam. Hozzáadtam a citromlevet és a görög joghurtot, mixerrel simára kevertem. Saját készítésű bodzaszörppel édesítettem. A zselatinlapokat kinyomkodtam, egy kis üvegtálba tettem épp csak annyi vízzel, ami ellepte. A mikró legalacsonyabb fokozatán 8-9 mp alatt felolvasztottam. A mixert újra elindítottam és a felolvasztott zselatint lassan belecsorgattam. A krémbe végül óvatosan beleforgattam a felvert tejszínt és a kockára vágott epret is.
Poharak aljába tettem pár kocka csokis piskótát, arra krémet, majd megint piskótát. Tálalásig ment a hűtőbe.
Mielőtt a vendégek elé tettem ismét leturmixoltam egy kevés epret, kicsi citromlével ízesítettem és a desszert tetejére csorgattam.
Ha jól emlékszem 8 adag lett belőle
Úgy láttam, a vendégeinknek is tetszett.

2011. május 21., szombat

Áfonyás-csokis kenyér


Említettem már, hogy nem olyan régen Apátfalván voltam egy kóstolóval egybekötött beszélgetésen. Miközben egymás után sütöttem a régebbi receptekből arra gondoltam, hogy valami újat is kellene vinnem. Valami jó kis desszertkenyeret, valamit, ami nálunk nem szokványos. Szétnéztem a kamrában és a  csokilencsére és az aszalt áfonyára esett a választásom. Úgy voltam vele, max. nem viszem el, ha nem üti meg a mércét. Miközben mértem a hozzávalókat a dagasztógépbe kezem ügyébe került az a jó kis gyümölcsös balzsamecet amit pár hete szereztem be. Abból is tettem egy keveset a többi hozzávaló mellé.
Fantasztikus kenyérkék lettek, eszméletlenül ropogós héjjal, nagyon laza bélzettel. Az áfonya és a kesernyés csoki remekül kiegészítették egymást. Talán mondanom sem kell, ennek lett a legnagyobb sikere.
Hozzávalók:

  • 50 dkg BL 80 kenyérliszt
  • 1,5 tk. só
  • 30 dkg öregtészta 
  • 2 ek. olaj
  • 1 ek. balzsamecet
  • 1,5 dl víz
  • 1,5 dl tej (vagy víz)
  • 1 dkg élesztő
  • 7 dkg csokoládélencse
  • 7 dkg aszalt áfonya
A dagasztógép üstjébe készítettem az összes hozzávalót a csoki és az áfonya kivételével. Azokat csak a végén, kb. 15 perc dagasztás után adtam hozzá. A tésztát áttettem egy kelesztőtálba, hagytam 30 percig kelni. 30 perc után finoman átforgattam. Nem vettem ki a tálból, csak a tészta szélét körben a közepe felé húztam, mintha zsemlét formáznék, majd megfordítottam, hogy a szép gömbölyű része legyen felül. Hagytam még 20 percig pihenni.
Ezután enyhén lisztezett felületre borítottam. 6 egyenlő darabba vágtam. Egyesével megformáztam őket. Vekniket készítettem, pont úgy, mint amikor egy nagy kenyeret formázok.




2 nagy sütőlemezt kibéleltem sütőpapírral. 3-3 kis kenyérkét tettem rájuk, de nem sorban, hanem egymástól kicsit elcsúsztatva, hogy sütés közben minden tésztát egyenletesen érjen körbenl a hő. Letakartam őket egy ruhával és nem túl meleg helyen 55-60 percig kelesztettem.
Ezalatt a sütőt előmelegítettem 230 fokra.
A megkelt cipócskákat egy teaszűrő segítségével meghintettem liszttel, ezután vágtam bele pengéval a mintát. Így rusztikus kinézetük lett.
Amint betoltam a tepsit a sütőbe, löttyintettem egy kis vizet az aljába (kevésbé kockázatos pár jégkockát bedobni), majd  5 perc után visszavettem a hőt 200 fokra, és további 20 percig hagytam sülni. 


Rácsra szedtem hűlni őket. A vizes permetezést most elhagytam, a rusztikus külső miatt nem volt szükség a fényes héjra. Gyönyörűen, jó sokáig beszélgettek.
Nem bírtuk ki, még langyosan megvágtuk.

Kérdezték, hogy egy ilyen kenyérhez mit lehet enni. Nekem nem szükséges mellé semmi, különösen frissen, talán egy pohár finom bor a legjobb kisérője. De remek vékonyan megkenve egy kis natúr, netán csokoládés sajtkrémmel, esetleg illatos mézzel, vagy áfonya lekvárral.

2011. május 18., szerda

Blogkóstoló

Ismét Blogkóstoló! Méghozzá hamarosan! 2011. június 3. és 5. között a Budai Gourmet fesztivállal egy helyen és egy időben rendezik meg a Dining Guide Food Showt, melynek egyik kiemelt programja a Tefal Dining Guide Blogkóstoló, amelyre június 4-én, szombaton kerül sor, 12 órai kezdettel.
És bizony, az a megtiszteltetés ért, hogy az idén is felkértek a részvételre! Szinte gondolkodás nélkül igent mondam, hiszen az előző fantasztikus volt. Ha visszagondolok  még most is érzem azt a fáradságot, ami gyakorlatilag letaglózott a végére, de közben átélem azt a csodás élményt is, amit a tavalyi adott.
Sokáig hezitáltam, hogy mit is készítsek. Tavaly bagetteket sütöttem, az idén szerettem volna mással előállni. A tervezgetés pont a medvehagyma szezon közepén volt, ezért szinte adta magát a medvehagymás-paradicsomos buci, az egyik nagy kedvenc péksüteményem. Bízom benne, hogy a látogatók tetszését is elnyeri majd.
Az idén részt vevő bloggerek száma hétről tízre emelkedett. Első alkalommal vesz részt Dolce Vita, Gabojsza, Csak a Puffin és Piszke, a tavalyi csapatból pedig ott lesz Chili&Vanília, Fűszer és Lélek, Horasz, Lila Füge, Lorien és szerény személyem. 





  1. Chili&Vanília: Ázsiai saláta
  2. Csak a Puffin: Málnás cheesecake brownie
  3. Dolce Vita: Vadragus és pesto-s tészta
  4. Fűszer és Lélek: Észt sólet tormalevélbe töltött puliszkával
  5. Gabojsza: Erdélyi töltött szőlőlapi (töltike)
  6. Horasz: Ecetes tűztál – különleges vietnámi tekercs
  7. Lila Füge: Pavlova variációk
  8. Limara: Buci medvehagymás krémmel és paradicsommal
  9. Lorien: Zöldséges lasagne
  10. Piszke: Csirke tikka masala naan kenyérrel 
A Dining Guide Foodshowra már elkezdődött az online jegyárusítás. Napijegyet 1000 Ft-ért lehet kapni az alábbi címen: https://diningguide.jegy.hu/select.php
A gasztrobloggerek legutóbbi találkozójáról készült összeállítást a http://www.youtube.com/watch?v=uhyf7GIGd9c linken nézhetik meg.
A programokról további információ a www.diningguide.hu/foodshow oldalon érhető el.

Ugye jöttök? Mi szeretettel várunk Benneteket!

2011. május 16., hétfő

Eper-rebarbara szuflé

Néhány nappal ezelőtt kiállítás megnyitóra mentünk a húgomékkal itt Makón. A könyvtárban még most is megtekinthetőek a csodás fafaragások és karikás ostorok, aki teheti tekintse meg, megéri!
Arra gondoltam, hogy egy könnyű szufléval várom a tesómékat. Előző nap főztem egy kis eper-rebarbara lekvárt, remekül lehet a szufléhoz is használni, egyszerűen csak át kell egy szitán paszírozni.
Persze ahogy lenni szokott némi kis malőr közbajött. Én úgy emlékeztem egy órával később kezdődik a program, az utolsó pillanatban tettem be a sütőbe az édességet. Toporogva, teljes harci díszben vártuk a sütő előtt, hogy végre elkészüljön, a húgom csinált egy (két) gyors fotót, forrón belapátoltuk és rohantunk. sajnos így nem is tudtuk kiélvezni az ízeket, pedig nagyon-nagyon jó kis desszert volt. Már csak ezért is muszáj lesz ismételni.
Hozzávalók:

  • kb. 2 dl lekvár
  • 2 tojás sárgája
  • 3 ek. cukor
  • 1 ek. őrőlt mandula
  • csipet só
  • 3 tojás fehérje
Mint említettem előző nap főztem fél kiló eperből és egy köteg rebarbarából kevés citromlével, pár ek. cukorral lekvárt. Ebből vettem ki egy adagot és átpaszíroztam. 
Közben a sütőt előmelegítettem 180 fokra. 6 szuflétálkát kivajaztam, porcukroztam. A tojások sárgáját a cukorral alaposan kihabosítottam. Hozzáadtam kb. 2 dl-t a sűrű eper-rebarbara szószból. Elkevertem benne az őrőlt mandulát, végül óvatosan beleforgattam a tojások keményre vert fehérjét. Elosztottam a tálkákban és óvatosan betoltam a sütőbe.
Kb. 12 perc alatt sül készre. Figyelni szoktam, addig sütöm, míg emelkedik a hab. 
Tálaláskor a maradék átpaszírozott lekvárt adtam mellé.

2011. május 13., péntek

Apátfalvi kőttes


Bízom benne, hogy a blogger végre rendesen működik és nem fog elveszni ez a bejegyzésem. Az elmúlt két nap hozzászólásainak sajnos úgy tűnik nyoma veszett.
Múlt szombaton Apátfalván voltam, az első gasztronómiai rendezvény vendégeként. A házi kenyérsütésről tartottam egy kis előadást, kóstolóval egybekötve. Sütöttem jó pár kenyeret, kalácsot a régebbi receptekből, illetve készítettem egy új desszertkenyeret is. Ez utóbbinak volt talán a legnagyobb sikere, hamarosan hozom azt is.
Szeretem az ilyen rendezvényeket, az érdeklődők nagy része bizony profi a kelttésztákban, én is mindig tanulok tőlük valamit. Ezt a kőttes receptet is ott mesélte egy kedves hölgy nekem, hálás köszönet érte. Azt nem tudom, hogy az övé is így néz-e ki, de az biztos, hogy fantasztikusan finom volt. Remekül illik egy tartalmas leveshez. Jókai babaleves kísérője volt nálunk, amit a húsvéti sonka főzőlevével készítettem el.
Hozzávalók:
  • 70 dkg finomliszt
  • kb. 5 dl tej
  • 2 tk. só
  • 1 tk. cukor
  • 3 dkg élesztő
  • 3 ek mangalica zsír (vagy liba-, vagy kacsazsír)

A zsír kivételével az összes hozzávalót bekészítettem a kenyérsütőgép üstjébe. Elindítottam a dagasztást. Könnyű, kissé lágyabb tésztát dagasztottam. 15 perc után kikapcsoltam a gépet és hagytam a tésztát 20 percig pihenni. Ezután hozzáadtam a 3 ek. puha zsírt és elindítottam ismét a dagasztás programot. 10 perc alatt beledolgozta a tésztába a zsiradékot. Ismét kikapcsoltam a gépet és hagytam a tésztát duplájára kelni. Kb. 35-40 perc elég volt neki.
A kétszeri dagasztással, így, hogy csak a másodiknál került bele a zsiradék egészen könnyű, hólyagos tésztám lett.
Amint megkelt, egy enyhén lisztezett felületre borítottam. Nem kell ellapogatni, elég hagyni, hogy magától elterüljön a tészta. Jó kétujjnyi vastag csíkot vágtam a széléből, amit kis kockákra feldaraboltam. 


Zsemleformára igazítottam, majd egy kizsírozott tepsibe sorakoztattam őket. Azonnal lekentem a tetejét olvasztott zsírral. 

Egy ruhával letakarva ismét hagytam duplájára kelni. Ezalatt a sütőt előmelegítettem 200 fokra.
Kb. 30 perc alatt sül szép pirosra.

2011. május 9., hétfő

Kürtőskalács


Amióta feltettem a Kenyértölcsér receptjét azóta szinte nem telik el nap, hogy az ott emlegetett kürtőskalács receptjét ne kérné tőlem valaki. Mármint a sütőben sütött változatét, a faszénparázson készültről van már itt egy remek videó, igaz nem én követtem el, hanem Szabolcs.
Sok helyen láttam már sütőben sütött kürtőskalácsot, kóstoltam is ilyet. Nagyon szépek, de nekem a legtöbbről pont az hiányzott, amitől kürtőskalács a kürtőskalács. Arra a finom roppanós karamell rétegre gondolok, ami körbeöleli a lágy kalácstésztát. Azt pedig szerintem egyszerű, meleg sütőben nem lehet elérni, ahhoz igen magas hőmérséklet, grill kell. A tészta bármilyen kalácstészta lehet, ami a kedvenc. Én egy egészen egyszerűt készítettem hozzá:
  • 50 dkg finomliszt
  • 1 mk. só
  • 3 ek. cukor
  • 1 tojás
  • 3 dl tej
  • 2 dkg élesztő
  • 5 dkg olvasztott vaj
Kenyérsütőgéppel készítettem el a tésztát. A vaj kivételével az összes hozzávalót az üstbe mértem, elindítottam a dagasztás programot. Kb. 10 perc után adtam hozzá az olvasztott vajat. Megvártam míg alaposan beledolgozza, majd kikapcsoltam a gépet és 30 percig hagytam pihenni a tésztát.
Ezalatt előkészítettem a "sütőformákat" . A papírtörlő gurigákat már jó ideje gyűjtögetem erre a célra, az ötlet ha jól emlékszem Terikétől származik.Becsomagoltam őket alufóliával, 6 db kellett ennyi tésztához. Megolvasztottam 5 dkg vajat és egy ecsettel bekentem a fóliázott hengereket. 
A közben megkelt tésztát lisztezett felületre borítottam és kb. 4-5 mm vastagságú téglalapot nyújtottam belőle. Pizzavágóval 2 cm széles csíkokra daraboltam.

Feltekertem őket a hengerekre, úgy, hogy egy kis rés maradjon közöttük. 
Ezután a munkalapon néhányszor végig gurítottam őket, így eltűntek a rések.
Egy tálcára apróbb szemű kristálycukrot szórtam. A maradék olvasztott vajjal lekentem a tésztákatt és megforgattam a cukorban. Sütőpapírral bélelt tepsire tettem, egyszerre csak hármat, hogy bőven maradjon hely közöttük.
A sütőt ezalatt grill fokozaton felmelegítettem. A középső rácsra toltam a tepsit. 2 perc után fordítottam kicsit a tésztákon, 2 perc múlva megint és megint. 8-10 perc alatt vékony, roppanós karamellréteg képződött. Folyamatosan figyelni kell, gyorsan megéghet a cukor. Amikor kivettem a sütőből talpára állítottam a hengereket, 2 percig hagytam pihenni. Utána könnyen ki lehetett húzni a gurigákat. Ilyenkor még a karamell kicsit olvadt, ismét meg lehet forgatni kristálycukorban, akár ízesítettben is (dió, fahéj, vanília), de én nem szeretem rajta azt a plusz réteget ezért el is hagytam.

Könnyű, puha tészta, ropogós karamell réteg, szinte tökéletes lett. A bódékban árusított kürtőskaláccsal simán felveszi a versenyt.

2011. május 6., péntek

Falusi írós kenyér

Az egyik boltban, ahol rendszeresen vásárolok, szoktam látni egy hasonlóan megformázott fehér kenyeret. Falusi kenyér névvel illetik, drágábban, mint a hagyományos vekniket. Tetszik ez a formázás, mindig el is határozom, hogy készítek valami hasonlót, de eddig elmaradt. Ugyanígy halogatom már egy ideje az írós kenyeret is. Ezt a nagyszerű tejterméket, ami a vajkészítés után marad vissza, sajnos nálunk csak szökő évente lehet kapni, nem is értem miért. Azon felül, hogy nagyon egészséges, remek pékárut is lehet vele készíteni.


Hozzávalók:
  • 50 dkg BL 80 kenyérliszt
  • 2 tk. só
  • 2 ek. olaj
  • 25 dkg öregtészta
  • 1,5 dl író
  • 1,5 dl víz
  • 1 tk. cukor
  • 1 dkg friss élesztő
Elkészítés:
Az összes hozzávalót a kenyérsütőgép üstjébe készítjük. Kiválasztjuk a dagasztás programot, ami 20 perc alatt összeállítja a kenyértésztát. Ha szükséges, akkor 1-2 ek. vizet még adhatunk a tésztához.
Kelesztőtálban duplájára kelesztjük. Miután megkelt enyhén lisztezett felületre borítjuk a tésztát, elfelezzük és cipót formázunk belőlük. Letakarva hagyjuk kb. 10 percig pihenni, ezalatt a sikérszálak ismét rugalmassá, nyújthatóvá válnak.
A cipókat kissé ellapítjuk a kezünkkel és fentről kezdve tekerni kezdjük, úgy, hogy minden tekerés után lenyomjuk. Az utolsó hajtás után viszont kivételesen nem csipkedjük össze a tészta széleket, hanem csak egyszerűen ráhajtjuk. A vekni két végét ellentétes irányban kissé megcsavarjuk, majd egy alaposan belisztezett vastagon hajtott abroszra tesszük az aljával felfelé. A másik cipót is ugyanígy megformázzuk. Letakarjuk és hagyjuk ismét duplájára kelni őket.
A sütőt előmelegítjük 230 fokra. A megkelt kenyérkéket egy vékony falapra óvatosan átfordítjuk (én egy egyszerű rajztáblát használok). Sütőpapírral bélelt sütőlemezre csúsztatatjuk. Alaposan lepermetezzük vízzel, majd a sütőbe csúsztatjuk. A sütő gőzösítéséről is gondoskodni kell. Bátrabbak, mint én, óvatosan egy kis vizet löttyinthetnek a sütő aljába, de remek megoldás a jégkocka is. 3-4 darabot kell bedobni, vagy a tepsi szélére tenni. 10 perc után mérsékeljük a hőfokot 200 fokra. Ezen sütjük további 25-30 percig. A megsült kenyér alja kongó hangot ad. Rácsra tesszük, és lepermetezzük kevés hideg vízzel.