Mondtam, hogy jönnek sütőtökös receptek! Ez nem fenyegetés, de az idén annyira jó ízűek a tökök, hogy nehéz ellenállni nekik. Rajtam lassan a sárgaság jelei mutatkoznak, annyit ettünk az elmúlt napokban, és még mindig nem unjuk.
Tegnap feltettem ennek a frissen sült bucinak a fotóját a facebook oldalra és sikere volt, sokan kérik a receptet is. Remélem, a kóstoló után sem okoz majd csalódást. A bucikról csak annyit, hogy a sütőtök ellenes gyerkőcöm is tömte befelé.
Hozzávalók:
Aktív kovászhoz:
- 20 dkg kenyérliszt
- 20 dkg kovász (öregtészta)
- 2 dl víz
- 1,2 dkg friss élesztő
Az összes hozzávalót a kenyérsütőgép (dagasztógép) üstjébe készítem, majd 2-3 perc alatt összekevertetem, végül a gép tetejét lecsukva 2-3 órán át hagyom pihenni.
Tészta:
- az összes kovász
- 350 g kenyérliszt
- 2 tk. só
- 1 ek. tökmagolaj (vagy 2 dkg vaj)
- 1 dl író (vagy joghurt)
- 100 g sütőtökpüré
A megkelt kovászra mérem az összes többi hozzávalót. A dagasztás programon összeállítom a tésztát. A sütőtök nedvességtartalmától függően, ha ragacsos a tészta kevés lisztet, ha túl száraz, akkor kevés vizet/írót adok még hozzá. Kissé lágyabb kenyértésztát kell kapnom.
Kelesztőtálban, vagy kikapcsolt gépben duplájára kelesztem.
Enyhén lisztezett felületre borítom, majd a kezemmel óvatosan egy téglalap formára igazítom. Hosszában kettévágom. Így kapok két keskenyebb téglalapot. Egy fakanál nyelével (én lefűrészeltem egynek a fejét erre a célra) a téglalap közepébe, kb. 2 cm széles mélyedést készítek. Így, mint ennél a pánínínél:
Ez a mélyedés fog segíteni, hogy az egymásra borított tészta ne csússzon szét.
A tésztát félbehajtom, majd öt egyenlő darabba vágom.
Ugyanezt megcsinálom a másik tésztával is.
Kibélelek két nagy tepsit sütőpapírral. Mindkettőre öt, egyenként egy-egy evőkanál tökmag kupacot teszek. A magokat lepermetezem vízzel, majd ezekre ültetem a tésztát. Hagyom, hogy duplájára keljenek (kb. 45 perc), ezalatt előmelegítem a sütőt 200 fokra.
18-20 perc alatt sülnek készre. A sütést gőzös sütőben kezdem, bedobok az aljába pár darab jégkockát.
Ezzel a félbehajtásos technikával sokkal lazább, könnyebb péksüteményeket kapunk, mint a hagyományos zsemleformával. Ráadásul nagyon jól lehet belőlük szendvicset készíteni, érdemes kipróbálni más tésztákkal is.
Ha a két-három órás kovász készítése túl hosszú, nincs rá idő, akkor egyszerre is bepakolhatunk mindent a gépbe és azonnal összeállíthatjuk a tésztát, úgy is tökéletes lesz!