Mutatom a réteseket, amit a Hagymafesztiválra gondoltam ki. Három ízben készült, de mindnek a hagyma volt természetesen a főszereplője. Tésztának a kedvenc, hétrétűt választottam. Az elkészítése itt található, de természetesen a kész rétestészta is tökéletesen megteszi. Ez a három töltelék elég volt egy adag tésztához, a hagymalekvárosból lett a legtöbb.
Akivel csak lehetett megkóstoltattam az elkészült réteseket. A férjemnek a krumplis, a barátok legtöbbjének pedig a füstölt tarjás ízlett a legjobban, nekem és még néhány, különleges ízt is kedvelőnek pedig a pikáns édes-savanyú hagymalekváros.
Hagymalekvár töltelék:
- 1 kg lilahagyma (sonka)
- 1 ek. vaj
- 1 tk. só
- 4 ek. méz
- 4-5 ek. balzsamecet (fügés)
- friss kakukkfű
- 1 alma
- 6 dkg mazsola
- 6 dkg aszalt áfonya
- 1 pohár száraz fehérbor
A vajat megolvasztjuk, belecsorgatjuk a mézet és kissé karamellizáljuk. Hozzáadjuk a félkarikára vágott lilahagymát, a fűszereket, az aszalt gyümölcsöket és a lereszelt almát. Meglocsoljuk a balzsamecettel és aláöntjük a bort. Addig pároljuk lefedve, időnként megkevergetve, míg sűrű, szirupos nem lesz.
Kihűtjük, úgy töltjük a tésztába.
A lekvár kiválóan illik sajtokhoz, húsokhoz is.
Füstölt sonkás-hagymás töltelék:
- 20 dkg füstölt sonka apró kockára vágva
- 3 nagy fej lilahagyma
- 1 ek. libazsír
- só, bors
- friss rozmaring
- 5 dkg reszeltsajt
A zsiradékon puhára pároljuk a kockára vágott hagymát. Hozzáadjuk a felkockázott sonkát, a rozmaringot és sózzuk, borsozzuk. Egy kevés fehérbort is önthetünk alá. Addig sütjük, míg az összes levet elfövi. Megszórjuk a reszeltsajttal és félretesszük hűlni.
Burgonyás - hagymás töltelék:
- fél kg apró kockára vágott burgonya
- 3 nagyobb lila sonkahagyma
- 1 ek. libazsír
- só, bors
- 1 ek. őrölt pirospaprika
A burgonyát sós vízben puhára főzzük.
Egy serpenyőben megolvasztjuk a zsiradékot, hozzáadjuk a felkockázott sonkahagymát és puhára pároljuk. Sózzuk, borsozzuk. Belekeverjük a lecsepegtetett burgonyát és meghintjük az őrölt paprikával. összeforgatjuk és hűlni hagyjuk.
Egy nagy abrosszal letakarjuk az asztal, meghintjük kevés liszttel és a rétestésztát kihúzzuk. A szélére teszünk egy sor tölteléket, majd az asztalterítő segítségével feltekerjük a tésztát. Én háromszor szoktam áthajtani. levágjuk és tepsire tesszük. Addig ismételjük míg az összes tészta és töltelék elfogy.
Sütés előtt a tészta tetejét vékonyan megkenjük olajjal és forró sütőben pirosra sütjük.
Csak frissen az igazi!
Csak frissen az igazi!
Gondoltam rád a hagymafesztivál kapcsán! Sokat emlegettelek! Azután hallottam hogy részt vettél, és nagyon sokat dolgoztál. Ismét nagyon kreatív dolgot találtál ki, gratulálok!
VálaszTörlésElveszett amit írtam... próbálom újra...
VálaszTörlésGratulálok a blogodhoz! Teljesen függő lettem!!
Kenyeret dagasztok, zsemlét, kiflit pogácsát sütök Uram legnagyobb örömére ;)Rendszeresen újabb és újabb recepteket próbálok ki, és - szinte - mindegyikkel sikerélményem van! Köszönöm szépen!!!!
Azt szeretném kérdezni, ha lila hagymát párolsz az ennyire elveszti a színét? Nekem mindent össze szokott fogni. Köszönöm szépen! Annamari
Kedves Annamari! Köszönöm szépen, boldoggá tettél! :)
VálaszTörlésA hagyományos lilahagyma valóban sötétebb és mindent fog, de a sonkahagyma az egészen világos, halvány színű!