Oldalak

2013. február 28., csütörtök

Konyhakiállítás 2013 - Programajánló

















Holnaptól látogatható három napon keresztül a Pap László Sportarénában a Konyhakiállítás. 
Bemutatkoznak a legújabb konyhakollekciók,  konyhabútorok, konyhafelszerelések, kisgépek. Egész napos színpadi főzőbemutatókon neves séfek mutatnak új fogásokat, praktikákat.

Ezen a rendezvényen mutatkozik be Magyarországon először a Miele új generációja, itt látható először a Miele új fejlesztései.

Design for life - Az innováció diadala
Exkluzív felszereltség a tökéletes élvezetért DGC 6800 XL Miele Kombi gőzpároló/sütő - Így a sütés igazi élvezet!
Bemutatkozik az egyedülálló M Touch vezérlés, amely gyors, egyszerű, és egyedülálló. Valójában egy érintőképernyős vezérlés.

Remek program lesz, érdemes kilátogatni!

2013. február 27., szerda

Rizottó édesköménnyel

















Gyönyörű édesköménybe botlottam nem régen a Lidl-be, aztán a következő héten megint. Az ára nagyon barátságos volt, kilóját adták annyiért, amennyiért a szegedi piacon darabját kínálták. Rögtön a kedvenc rizottóm ugrott be, édesköménnyel, lazaccal. Csakhogy lazacfilét, azt a pácoltat vagy füstöltet amivel szeretem, sehol sem kaptam. Pedig futottam, helyesebben szólva tekertem néhány kört. Végül kínomban vettem halfilét, pangasiust, amit egyébként nem nagyon szoktam vásárolni.
Rizottót főzni nagyon szeretek, pedig általában türelmetlen vagyok azokkal az ételekkel, amelyek mellett sokáig kell állni. A rizsszemek kevergetése, locsolgatása viszont megnyugtat. Húsz perc egyébként sem nagy idő.
Hozzávalók:

  • 1 ek. vaj
  • 1 ek. olívaolaj
  • 1 kisebb fej hagyma
  • 1 nagy édeskömény
  • 30 dkg rizottó rizs (arborio)
  • 1,5 dl fehérbor
  • 1,5 l zöldségalaplé
  • 1 ek. mascarpone
  • 1 citrom
  • halfilé
A zöldségalaplevet felmelegítem és a rizottó készítése alatt folyamatosan takarék lángon tartom.
A vaj és az olívaolaj keverékén megfuttatom a finomra vágott hagymát és hozzáadom a rizst. Átkeverem, hogy a zsiradék mindenhol bevonja a rizsszemeket és 2-3 percig pirítom, majd hozzáadom az édeskömény felét, amit előzőleg már kockára vágtam. 
Ezután aláöntöm a bort, és hagyom, hogy gyorsan elpárologjon.
A lángot lejjebb veszem és merőkanalanként adom hozzá a zöldségalaplevet. A következő adagot csak akkor mérem rá, ha az előzőt a rizs már beszívta. 
Kb. 15 perc kevergetés után megkóstolom. A rizsnek fogkeménynek kell lennie, nem szabad teljesen puhára főnie. Ügyelni kell rá, hogy az utolsó adag alaplét ne főzzük el, az ételnek krémesnek, szószban úszónak kell lennie. Ezt az állagot kb. 18-20 perc főzés után érjük el. 
Végül sózom, borsozom és hozzákeverem a mascarponét, majd öt percre lefedem az edényt.

Ezalatt egy  másik serpenyőben felolvasztok két evőkanál vajat. Az édeskömény másik felét felkarikázom és 
a vajon megsütöm. Kiszedem és félreteszem.
A kiengedett halat (én tejben szoktam állni hagyni) sózom, borsozom,  épp csak megforgatom lisztben és nagy lángon hirtelen átsütöm. Amikor megfordítom visszateszem rá a lepirított édesköményt. Végül kevés citromlével és reszelt citromhéjjal ízesítem.
Tálaláskor a rizottó mellé teszek egy szelet halat, az aranyszínűre sütött édesköményt és megszórom a kömény zöldjével. 
Egy pohár fehérbor illik hozzá. 


2013. február 25., hétfő

Bloggerina


Tegnap este kihirdette a zsűri a Cafeblog és a Nők Lapja Cafe által meghirdetett Bloggerina 2013 verseny győztesét. Legnagyobb meglepetésemre a versenyt a Limara Péksége nyerte meg, a különdíjat pedig a nagyszerű Kifli és Levendula, szeretettel gratulálok neki! 

Köszönöm szépen elsősorban a blog olvasóinak a támogatást, a zsűrinek pedig azt, hogy érdemesnek talált a díjra. Hatalmas erőt ad a folytatáshoz, bízom benne, hogy ezután sem fogok csalódást okozni és abban is, hogy továbbra is velem maradtok. 

2013. február 24., vasárnap

Mini habcsókos rózsák














Már amikor a nagy habcsókos rózsát készítettem, akkor tudtam, hogy mini, egyszemélyes változatban is ki fogom próbálni. Tegnap kenyérsütő délután volt, ahová mindig szoktam vinni valami kis kóstolót, így adódott az alkalom az elkészítésükre. Mivel nem tudtam eldönteni, hogy milyen tölteléket válasszak, így négy féle ízben készítettem el. Lett diós, kókuszos, karamellás és levendulás-csokis.

Hozzávalók:

  • 600 g finomliszt
  • 50 g cukor
  • 3/4 tk. só
  • 3 dkg friss élesztő 
  • 250 ml tej
  • 80 g olv. vaj
  • 3 tojás sárgája
Habcsók:
  • 3 nagy tojás fehérje
  • 1 tk. vanília eszencia
  • 100 g cukor

    A kenyérsütőgép üstjébe mértem a tészta hozzávalóit és egy könnyű, de nem túl lágy kalácstésztát dagasztottam.  Amikor leállt a gép kikapcsoltam és úgy hagytam a tésztát 45 percig kelni.
    Ezután lisztezett felületre borítottam és négy egyforma darabba vágtam. Téglalap formára igazítottam őket.

    A mixerrel felvertem a tojásfehérjét, közben kanalanként adagoltam hozzá a cukrot, végül a vaníliát is. Amikor szép fényes és kemény lett a hab félretettem.

    Most az első tésztából egy kb. 2 mm vastag, és kb. 20 cm széles tésztacsíkot nyújtottam.  Rákentem a tojáshab negyedét és megszórtam 10 dkg kókuszreszelékkel.  Feltekertem mint a beiglit (mint itt) és keresztben három egyforma darabba vágtam.  Ezután a darabokat hosszában kettéhasítottam egy éles késsel. Így kaptam 6 db töltött tésztarudat. Egyesével csigákat tekertem belőlük és sütőpapíros tepsire ültettem őket. 

    Ezután a második tésztadarabot is ugyanígy kinyújtottam, majd megkentem a tojáshab negyedével és megszórtam 5-6 ek. őrölt dióval. reszeltem rá kevés citromhéjat és azt is feltekertem, majd előbb keresztben három darabba, végül hosszában félbe vágtam őket. csigába tekertem.

    A harmadik tészta karamell ízesítést kapott. A hab negyedébe óvatosan beleforgattam 4-5 ek. dulche de leche krémet és azt kentem a tésztára.

    A negyediket pedig levendulás csokoládéval ízesítettem. Ehhez 10 dkg étcsokoládét és egy nagy csipet levendulavirágot késes aprítóval finomra őröltem, ezt szórtam a tojáshab tetejére.

    A tepsiket 160 fokon, légkeveréssel sütöttem kb. 18 perc alatt készre (Légkeverés nélkül 180 fok). 

















    Kókuszos


    Karamellás


    Diós



    Levendulás-csokis

2013. február 18., hétfő

Pirog



















Ez a húsos pirog megint egy bűnös élvezet, de kár lenne kihagyni...
A pirog orosz eredetű étel, neve valószínűleg a pir, lakoma szóból ered. Tudomásom szerint eredetileg ezt is, mint annyi csodás ételt, maradék felhasználására találták ki, de végül önálló életre kelt. A töltelékben remekül el lehet rejteni maradék sült vagy főtt húst, bármilyen zöldséget, gombát, de létezik édes, gyümölccsel töltött változata is. Legismertebb a húsos, a káposztás, a húsos-káposztás és talán a meggyes változata.
Én tizenéves koromban (nem most volt) ettem először, és utoljára is, Szegeden. Egy bódéban árusították az akkori Domus áruházzal szemben, a villamos végállomásánál. Erről jut eszembe, hogy akkoriban még léteztek ilyen kis bódék, ahol péksüteményeket lehetett vásárolni, talán házi készítésűeket is. Ezek ma már teljesen eltűntek, helyüket a látványpékségek, fagyasztott termékeket helyben sütő üzletek váltották fel. Szerintem nagy kár...
A pirog tésztája kelttészta, amit bő, forró olajban sütnek ki. Tulajdonképpen olyasmi, mint egy sós, töltött fánk. Ma már sokszor olaj helyett sütőben sütik készre ezeket a remek kis tésztákat. Én is úgy terveztem, hogy felét olajban, felét sütőben sütöm ki, de annyira jó lett az olajban sütött első adag, hogy végül mind ott végezte.
Az olajban sütött változata nagyon hasonlít a mi töltött lángosunkhoz, a tészta lágyabb egy kicsit, a sütőben sütött változat meg a calzone-ra emlékeztet.
Próbálgattam a tésztát, készítettem csak vízzel, csak tejjel, vízzel és tejjel. tettem bele egész tojást és csak tojás sárgáját is, végül nekem ez a változat lett a nyerő:

Hozzávalók:

  • 50 dkg finomliszt
  • 1,5 tk. só
  • 1 tojás sárgája
  • 2 dl víz
  • 1 dl tej
  • 5 dkg olvasztott vaj
  • 2 dkg friss élesztő
Töltelék:
  • 40 dkg darálthús
  • 1 közepes fej hagyma
  • só, bors
  • kakukkfű
  • 2 ek. vaj
  • 2 ek. tejföl
  • ízlés szerint sajt
A töltelékkel kezdem, hogy legyen ideje langyosra hűlni. 
A vajat megolvasztom, majd a finomra vágott hagymát puhára párolom rajta. Hozzáadom a húst és nagy lángon fehéredésig sütöm. Sózom, meghintem borsozom, megszórom kakukkfűvel vagy más kedvenc fűszerrel és közepes lángon puhára párolom. Végül két ek. tejföllel elkeverem, hogy a töltelékem kellően szaftos legyen. Kerülhet bele még valamilyen sajt, vagy kockára vágott főtt tojás, zöldség, akár káposzta is ízlés szerint.
Ha kész, félreteszem hűlni.
A kenyérsütőgép vagy dagasztógép üstjébe mérem a tészta hozzávalóit a vaj kivételével. Elindítom a gépet és egy könnyű, kissé lágyabb tésztát dagasztok. A vajat csak a dagasztási idő második felében adom hozzá.
A tésztát kelesztőtálba teszem és kb. 40 perc alatt duplájára kelesztem.
Ezután egy enyhén lisztezett felületre borítom, és két-három milliméter vastagságú téglalappá nyújtom. Eredetileg valamilyen kör alakú kiszúróval szokás a tésztát darabokra osztani, de szerintem sokkal gazdaságosabb és gyorsabb, ha négyzetekre vágjuk és úgy töltjük (mintha buktákat készítenénk). 
Ezért én egy pizzavágó segítségével nagyjából 10 x 10 cm-es  négyzetekre vágom. 
Mindenek teszek a szélére egy-egy kanál tölteléket, nem sajnálom.
Két oldalról a töltelékre hajtok egy kis tésztát, majd feltekerem a négyzeteket. A két végét és a szélét alaposan összecsipkedem, végül óvatosan végig görgetem néhányszor a deszkán, hogy biztosan zárjanak:



















Egy edényben kb. két ujjnyi vastagon olajat melegítek. Kb. olyan melegnek kell lennie, mint amilyenben a hagyományos fánkot is sütjük.
Egyszerre csak két-három tésztát teszek az edénybe, mert alaposan megnőnek.
Kb. másfél percig sütöm oldalanként. A kész pirogokat papírtörlőre szedem, hogy a felesleges olajat felitassam róla.
Tálaláskor csilis tejfölt adok mellé.





















2013. február 15., péntek

Kutyakeksz


Kicsit rendhagyó bejegyzés ugyan, de remélem senki sem fogja bánni, a kutyás gazdik meg talán még örülni is fognak neki. 
Régen terveztem a kutyakeksz sütést, de eddig mindig elmaradt. Tegnap viszont szülinapot ünnepeltünk, Berta két éves lett. Persze kapott tortát is, két főzőkolbász volt rajta a gyertya.
Ma pedig megsütöttem a kekszet is neki. Ehhez adott némi lökést, hogy rendet tettem a lisztes szekrényemben és találtam pár felbontott tasak lisztet aminek a szavatossága már lejárt, de még semmi baja nem volt. A hűtőben meg összegyűlt annyi sült zsír és sült hús szaft (egy dobozba öntögettem a maradékokat), amivel már össze tudtam állítani a keksz tésztáját.
  • 30 dkg kukoricaliszt
  • 15 dkg barna rizsliszt
  • 5 dkg kölespehely
  • 2-3 ek. étkezési keményítő
  • 1 csésze bármilyen sült zsír (vegyesen volt kolbász zsír és ledarált tepertő)
  • 2 tojás 
  • húsleves, vagy sült hús szaft, netán víz
A liszteket és a pelyhet elkevertem, hozzáadtam a zsiradékot és a tojásokat, valamint annyi szaftot (húslevest), amivel összeáll a tészta. Linzer jellegű lett.
Két sütőpapír közé tettem és fél cm vastagra nyújtottam. Ezután kiszúrtam, de elég egy pizzavágóval is felszeletelni és sütőpapíros tepsire tettem. 140 fokon (légkeveréssel) kb. 40 percig sütöttem, szárítottam. 
Szándékosan használtam gluténmentes lisztet, de gondolom más lisztekkel is jó lenne....





2013. február 13., szerda

Habcsókos rózsa

















Holnap Valentin nap. Sokan szeretik, még többen rosszul vannak tőle, de azért a legtöbben valami kis aprósággal mégiscsak megünneplik.
Mi nem szoktunk különösebben foglalkozni vele, de egy erre az alkalomra formázott péksütemény, vagy a reggeli mellé odacsempészett szív alakú csoki belefér.
Most is azon gondolkoztam, hogy milyen péksüteményt készítsek. Ehhez a naphoz a virág, főként a rózsa, a csoki és a szív passzol, persze mindez piros vagy rózsaszín színekben, de az most mellékes.  A szív formát tavaly kilőttem, most a rózsa körül forgott az agyam és eszembe jutott, hogy a habcsókos kalácsból talán ki lehetne hozni. A habcsókot csokoládéval, tonkababbal ízesítve gondoltam, de lehetne vaníliával vagy akár levendulával is készíteni.
Azonnal neki is láttam, és legnagyobb örömömre az lett belőle, amit elképzeltem.

Hozzávalók:

  • 500 g finomliszt
  • csipet só
  • 2 ek. cukor
  • 2,5 dl tej
  • 2 tojás sárgája
  • 70 g olv. vaj
  • 2,5 dkg friss élesztő
Töltelék:
  • 2 tojásfehérje
  • 6 ek. kristálycukor
  • 15 dkg csokoládé
  • negyed tonkabab


A kenyérsütőgép üstjébe (vagy dagasztógép táljába) készítjük az összes hozzávalót és egy könnyű, hólyagos kalácstésztát dagasztunk. 
Letakarjuk és 30 percig kelesztjük.
Míg kelnek előkészítjük a tölteléket és a sütőformát. 
A csokoládét lereszeljük vagy késes aprítóval összezúzzuk (de lehet helyette forrócsokoládé port is használni), belereszeljük a tonkababot (vagy amivel ízesíteni szeretnénk).
A tojások fehérjét habbá verjük, közben több részletben adjuk hozzá a cukrot. Fényes, kemény habot készítünk.
Egy kb. 28-30 cm-es kerek formát (én pitesütő edényt használtam). Kivajazzuk, vagy kibéleljük sütőpapírral. 
Enyhén lisztezett deszkára borítjuk a közben megkelt tésztát és három darabba vágjuk (így könnyebb lesz a formázás).
Egyesével egy kb. 2 mm vastag, és kb. 20-22 cm széles téglalapot nyújtunk belőlük. Megkenjük a tojáshab harmadával őket, tetejére szórjuk a csokoládé harmadát, majd feltekerjük mint a bejglit.
Az így kapott tekercset középen egy jó éles késsel kettévágjuk. A két fél csíkot kifordítjuk, úgy, hogy a vágott részével felfelé legyen. Lehet, hogy kicsit szét fog borulni, de semmi pánik!


Az egyik nyitott csíkot elkezdjük feltekerni, mint a csigát. Amikor körbetekertük óvatosan az előkészített forma közepére emeljük. A másik felét a tésztának már itt tekerjük köré.
Most elkészítjük a második tésztát, azt is elvágjuk, kifordítjuk és a már elkészített csiga köré tekerjük. Majd a harmadik tésztadarabot is.



































25-30 percig hagyjuk a formában pihenni, kelni, ezalatt a sütőt előmelegítjük 180 fokra.
Kb. 35-40 perc alatt sül meg.
A kisült tésztát óvatosan rácsra emeljük, hagyjuk hűlni. Tálaláskor mint a tortát úgy szeleteljük.



2013. február 9., szombat

Focaccia variációk


Sokszor előfordul, hogy a mikor a gyermek pizzát kér, magunknak inkább valamilyen focaccia-t sütök.  A tésztában ugye nincs különösebb eltérés, mindkettő lisztből, vízből, sóból és élesztőből áll, a különbséget a vastagsága adja mag.
Ennek is számtalan variációja létezik, a legegyszerűbb, aminek a tetejére csak nagyszemű só, olívaolaj és friss rozmaring kerül. 
Most viszont a két kedvencünket mutatom meg. Az első, az aszalt paradicsommal, olajbogyóval, mozzarellával megpakolt már régi kedvenc, a másik, a körtés, camembert-es, diós pedig újabb szerelem. 

Hozzávalók:
  • 50 dkg finomliszt
  • 1,5 tk. só
  • 3 ek. olívaolaj ( az aszalt paradicsomról)
  • 3 dl víz
  • 2,5 dkg friss élesztő
  • 1 tk. szárított vagy egy ek. friss rozmaring
Lehet kenyérsütőgéppel, vagy dagasztógéppel összeállítani a tésztát, de én ezt jobban szeretem kézzel kidagasztani. Nem nagy munka és annyira jó a tészta, hogy a munka végére mindig sokkal jobb kedvem lesz...
Egy tálba szitálom az összes lisztet, elkeverem a sóval, a közepébe mélyedést készítek, ide öntöm az olajat, a langyos vizet és belemorzsolom az élesztőt. Elkezdem gyúrni, amint összeáll egy gombóccá kiteszem a deszkára és folytatom. Kb. tíz perc alatt bedagasztom a tésztát, ami addigra szép fényes és sima felületű lesz. Vékonyan kiolajozom a tálat, visszateszem a tésztát és letakarva 30-35 percig kelesztem. 
Ezután kiveszem, kettévágom és gyengéden átgyúrom. letakarom és még 10 percig hagyom.
Ezalatt két 28 cm-es pizzatepsit kiolajozok vagy egy nagy sütőlapot kibélelek sütőpapírral. 
A tésztákat belenyomkodom a kerek formákba vagy 4-5 mm vastagságúra húzom a sütőtepsin.
letakarom és 10 percig hagyom kelni, ezalatt előkészítem a töltelékeket.

Töltelék:
  • 8-10 db olajban eltett aszalt paradicsom
  • olajbogyó
  • egy mozzarella
  • 2 ek. olívaolaj
A tésztába az ujjaimmal kis mélyedéseket nyomkodom, ezekbe teszem a tölteléket. Az aszalt paradicsomot összetépkedem, az olajbogyót egészben teszem rá és a mozzarellát is tépkedve. Végül a tetejére locsolom, csepegtetem az olajat, amit az aszalt paradicsomról kanalazok le.
















Töltelék II.:
  • fél körte
  • egy camembert
  • dió
  • 2 ek. olívaolaj
Egy fél körtét szeletekre vágok, a tésztába nyomkodom, ugyanígy a feldarabolt camembert (szeretek chilis ízesítésűt használni). Végül megszórom dióval, meglocsolom olajjal, amit szintén az aszalt paradicsomról veszek. 








Hagyom őket még kb. 20 percig pihenni, ezalatt a sütőt előmelegítem 200 fokra.
Kb. 20 perc alatt sülnek meg. A szélük ropogós, a közepük lágy és az olvadt sajttól, hm.. nem is mondok többet!





2013. február 6., szerda

Lekváros kifli

















Viszonylag sűrűn sütök lekváros kiflit, mivel a gyermekem szereti, ha ezt csomagolok neki az iskolába, de annyira egyszerű, hogy eszembe sem jutott feltenni a blogra. Mostanában viszont ketten is rákérdeztek, hogy van-e receptem, így örömmel megosztom ezt is. Én szép nagy kifliket készítek, az ok igen egyszerű, ha ebből csomagolok egyet, azt megeszi a gyermekem, de ha kettő kisebbet teszek oda, akkor egyet visszahoz, mondván, hogy nem volt ideje megenni. Ki érti ezt?
Egyszerű édes kelt tészta az alapja, amiben a folyadék egy részét vízre cserélem. A bolti kifliket vízzel és tejporral készítik, ha jól tudom.
 Hozzávalók:
  • 60 dkg finomliszt
  • nagy csipet só
  • 2 ek. cukor
  • 5 dkg vaj
  • 2 dl tej
  • 1 dl víz
  • 1 tojás
  • 3 dkg élesztő
Töltelék:
  • 1/2 üveg házi szilvalekvár (vagy más sütésálló lekvár)
Lekenéshez:
  • 1 egész tojás

A kenyérsütőgép vagy dagasztógép üstjébe mértem az összes hozzávalót, és egy könnyű, hólyagos tésztát dagasztottam.
Letakart kelesztőtálban hagytam érni 30 percig, ezután kissé átgyúrtam és további 15 percig pihentettem.
Lisztezett felületre borítottam és nyolc (ha kisebbeket szeretnénk, akkor 16) egyforma darabba vágtam.
Mindet gömbölyítettem és letakarva hagytam még 10 percet pihenni, hogy a tésztám ismét formázhatóvá váljon.
Ezután egyesével 2 mm vastag, ovális alakra nyújtottam a gombócokat. Mindre tettem egy-egy jókora kanál házi szilvalekvárt (vagy valamilyen sütésálló lekvárt).
Óvatosan feltekertem, majd gyengéden megsodortam a rudakat, végül kifli formára hajlítottam.
Sütőpapíros tepsire fektettem őket. 4-4 darab fér el egy tepsin.




Az egyik tepsit letakartam fóliával és betettem éjszakára a hűtőbe. Reggel hideg sütőben, klímasütés programon, egy gőzlökettel sütöttem meg.
A másik tepsin lévő kifliket lekentem egy egész felvert tojással. Ezután kiválasztottam a Miele sütő kelttészta programját, a 15 perces kelesztést (lehetne 30 vagy 45 percet is választani). Kimértem a megfelelő vízmennyiséget és a sütő szívócsöve alá tartottam, míg felszívta. Majd a sütő utasításának megfelelően betoltam a tepsit, a második sínre. Elindítottam a programot.
A program végén jelzett a sütő, akkor kivettem a kifliket, a sütőt átállítottam 180 fokos alsó-felső sütésre.
Míg felmelegedett a kifliket ismét lekentem vékonyan tojással. 20 perc alatt sültek szép fényesre, pirosra.
Rácsra szedtem hűlni őket.