Oldalak

2014. szeptember 20., szombat

Kenyér öregtésztával és kovásszal



















Öregtészta vagy kovász, kovász vagy öregtészta ez a nagy kérdés sokszor. A kenyeres csoportban rendszeresen felvetődik a kérdés, melyik a jobb, melyikkel süssön a házi pék. Vannak mindkettőnek hívei, vannak akik fanatikus meggyőződéssel kardoskodnak egyik vagy a másik mellett.
Én személy szerint mindkettőt tartok. Kovász hosszú-hosszú hónapok óta csücsül a konyhapulton vagy a hűtőben, öregtésztát meg rendszeresen készítek.
Sütöttem már kenyeret kovásszal készült öregtésztával, ami egy nagyon finom, igazi békebeli kenyér, Népszerű is lett, ugyanakkor sokan félnek tőle, mert nagyon figyelni kell az öregtészta milyenségére ahhoz, hogy tökéletes kenyerünk legyen.
Pár nappal ezelőtt nyitottam a hűtőt, hogy kivegyem az öregtésztát. Már a kezemben volt, amikor megakadt a szemem a kovászos üvegen. Rozskovászom van, nagyon szeretem az ízét még a hagyományos fehér kenyérben is. Kivettem azt is. A dagasztógép üstjébe mértem a jól bevált fehérkenyér hozzávalóit, de élesztő helyett lesz ami lesz alapon a kovászból tettem bele. 1 dkg friss élesztő helyett 10 dkg kovászt. A kész, bedagasztott tészta gyönyörű lett, szép rugalmas, sima, fényes felületű, tele hólyagokkal, biztató volt.
Kíváncsian vártam, hogy vajon mennyi idő alatt fog megkelni a tészta, hiszen a kovász is és az öregtészta is a hűtőből került bele, egyik sem volt friss. Az öregtészta 3 napja készült, a kovászt pedig szintén 3 nappal korábban etettem meg és tettem a hűvösre.
Jó hír, ugyanolyan gyorsan megkelt, mint az öregtészta + élesztős változata.

Hozzávalók:

  • 50 dkg kenyérliszt
  • 2 tk. só
  • 2 ek. olaj
  • 2 ek. burgonyapehely (elhagyható)
  • 25-30 dkg öregtészta
  • 10 dkg (rozs)kovász 
  • 3 dl víz
Tálba szitáljuk a lisztet, elkeverjük a sóval és a burgonyapehellyel. A közepébe mélyedést készítünk, ide öntjük a vizet (1-2 evőkanállal visszatartunk és csak szükség esetén adjuk hozzá), az olajat, a kovászt és a darabokra tépkedett öregtésztát.
Dagasztani kezdünk. Amikor a tésztánk nagyjából összeáll egy gombóccá kitesszük a deszkára és ott folytatjuk tovább a munkát. Addig dagasztunk, amíg a tésztánk sima, fényes felületű lesz és elválik a deszkától és a kezünktől is. Rugalmas, inkább kissé kemény tésztát készítünk, de a felülete ne legyen szakadozott.
Természetesen dagasztógéppel vagy kenyérsütőgép dagasztóprogramjával is össze lehet állítani.
A bedagasztott tésztát kelesztőtálba tesszük és 30-35 percig kelni hagyjuk. Ezután óvatosan átgyúrjuk és még 15 percig kelesztjük.
A megkelt tésztát finoman lisztezett deszkára borítjuk és megformázzuk. tetszés szerint lehet jénaiban vagy akár vaslábasban is sütni. Előbbihez veknit formázunk belőle és a sütőpapírral bélelt jénaiba fektetjük.
Ha vaslábasban szeretnénk sütni, akkor cipót formázunk és fejjel lefelé egy ruhával bélelt kelesztőkosárba fektetjük.
A megformázott tésztát kb. egy órán kelesztjük. Ezalatt a sütőt előmelegítjük 230 fokra. Ha vaslábasban sütünk, akkor az edényt is felforrósítjuk.
A megkelt tésztát pengével bemetsszük, vízzel alaposan lepermetezzük és az edényt a forró sütőbe toljuk.
A sütési idő kb. 50 perc. 
A megsült kenyeret kivesszük az edényből és visszatesszük 5 percre a kikapcsolt sütőbe. Az ajtaját kitámasztjuk egy fakanál nyelével. Csak ezután tesszük rácsra és permetezzük le kevés hideg vízzel.



Az elmúlt napokban több recepten kipróbáltam és működött mindig. Gyönyörű, nagy lyukacsos, békebeli bélzetű kenyér lett, amibe nagyon jó beleharapni. Az illata meg.......



2014. szeptember 8., hétfő

Virslis kifli



















Gyors vacsora, legalábbis ahhoz képest, hogy kelttészta.  Sok szót nem is érdemel, mindenki ismeri, sokak kedvence...

Hozzávalók 8 darabhoz:

  • 35 dkg finomliszt
  • 30 g olaj (vagy 3 ek.)
  • 1 tk. só
  • 150 g joghurt
  • 1 kisebb tojás
  • 70 ml víz
  • 1,5 dkg friss élesztő
  • 4 nagyobb vagy 8 kisebb virsli
  • mustár
  • + 1 tojás a tetejére
Tálba szitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a sót és elkeverjük.
A közepébe mélyedést készítünk, ide öntjük a joghurtot, a vizet, az olajat és a tojást. Rámorzsoljuk az élesztőt és kézzel vagy géppel dagasztani kezdünk.
Egy kissé lágyabb, de nem ragacsos tésztát készítünk. Akkor jó, ha a tésztánk szép sima, fényes és elválik a kezünktől és a tál oldalától is.
Letakarjuk és 30-35 percig kelni hagyjuk.

A megkelt tésztát lisztezett deszkára borítjuk éskb. 24 x 40 cm nagyságú téglalapra nyújtjuk.
Hosszában elfelezzük, majd keresztben 4-4 részre osztjuk.
A tésztadarabok közepére mustárt kenünk és ráfektetjük a virsliket. Ha hosszabb virsliket használunk, akkor először elfelezzük őket.
A virsliket becsomagolhatjuk úgy, mint amikor buktát készítünk, vagy készíthetjük fonva is. Ehhez a virsli két oldalán felcsíkozzuk a tésztát és a virsli felett keresztezzük őket.

A sütőt 180 fokra előmelegítjük. 
A kifliket lekenjük egy egész, felvert tojással és a forró sütőbe toljuk. Kb. 20 perc alatt sülnek szép pirosra.
Langyosra hűtve tálaljuk.