2015. március 15., vasárnap

Marcipános keksz levendulával és fehér csokival


Tegnap elérkezett a várva várt nagy nap és megnyitotta kapuit (szobáit) a gyönyörű Szent Gellért Vendégfogadó. 
A megnyitó ünnepség nagyon kedves volt, volt ott zene, rövid ünnepi beszédek, majd miután a plébános megáldotta a házat a meghívottak körbejárhatták azt. Fantasztikus hangulata van a szobáknak, a régi felújított bútorok és a modern berendezési tárgyak nagyon jól megférnek egymás mellett. Minden apró részlet a helyén van. Biztos vagyok benne, hogy sok visszatérő vendéget vonzanak majd.
A megnyitóra sütöttem egy kekszet, levendulásat természetesen, hiszen olyan régen nem volt már levendulás recept. A tésztájában marcipán és citrom is van. A díszítése pedig fehércsoki és levendulavirág. 
Muszáj a részletekről is szót ejteni, hiszen azokban rejlik sokszor a titok...A tulajdonos a beszédében arról mesélt, hogy az építkezés alatt begyűjtöttek sok-sok citromot, de nem haraptak bele, hanem a levét összegyűjtötték és a végén adtak hozzá cukrot, citromot, mentát és levendulát, így lett belőle egy finom limonádé. Jót mosolyogtam rajta, hiszen szinte ezek a hozzávalók köszönnek vissza a kekszből, amit erre az alkalomra készítettem. És még egy: mondhatnám, hogy nem véletlenül, pedig de, a keksz mintázata megegyezik a vendégfogadó szőnyegjének mintájával. Vagy nincsenek is véletlenek?
Azt hiszem nem árulok el titkot, közös terveink is vannak, amivel hamarosan jelentkezünk...

Hozzávalók:
  • 35 dkg finomliszt
  • 10 dkg marcipán
  • 1 mk. só
  • 1 mk. sütőpor
  • 5 dkg levendulás porcukor
  • 1 citrom reszelt héja
  • 20 dkg hideg vaj
  • 1 tojás sárgája 
  • 10 dkg fehér csokoládé
  • 2 ek. levendulavirág
Levendulás porcukrot nagyon egyszerű készíteni. Egy serpenyőbe szórunk porcukrot, hozzáadjuk a levendulavirágot és lassú tűzön melegíteni kezdjük. Csak épp annyi ideig, amíg megérezzük a levendula illatát és a cukor nem kezd olvadni. Elzárjuk a lángot és kihűtjük. Ezután átszitáljuk, a virágot félretesszük, a cukrot pedig a kekszhez felhasználjuk.
Késes aprítóba mérjük a lisztet, a sót, a cukrot, a sütőport és a citrom reszelt héját és összeforgatjuk. Ezután hozzáadjuk az apró kockára vágott marcipánt, azzal is összeforgatjuk, majd a szintén apró kockára vágott hideg vajat. Morzsásra keverjük. Ekkor beletesszük a tojás sárgáját és gyors mozdulatokkal összeállítjuk a tésztát. Fóliába csomagoljuk és legalább 1-2 órára hűtőbe tesszük, de akár 2-3 napig is ott maradhat.
A tojás sárgája helyett használhatunk 1-2 evőkanál hideg tejszínt vagy hideg vizet is, de akár a citrom levéből is facsarhatunk keveset a tésztába.
Belisztezünk egy gyúródeszkát, és a tésztát 2-3 mm vastagságúra nyújtjuk. Finoman végig simítjuk a felületét liszttel és a mintázó nyújtófát határozottan végig görgetjük rajta. Ezután kiszúrjuk a kekszeket és sütőpapíros tepsire fektetjük őket.
200 fokra előmelegített sütőben 8-10 perc alatt halvány sárgára sütjük. Az első tepsinek kell a 10 perc, a másodiknak már elég a 8 is.
A kekszeket kihűtjük, csak azután díszítjük.
Egy kis lábasba 2 ujjnyi magasan vizet melegítünk, ráteszünk egy másik edényt. Amikor felforr a víz, elzárjuk alatt a lángot, az edénybe pedig beletesszük az apró kockára vágott fehércsokoládét. Állandó kevergetés mellett felolvasztjuk.
A kekszekre kenük a csokoládéból, vagy megcsorgatjuk őket vele egy evőkanál segítségével. A félretett levendulavirágot a csokoládéra hintjük.
Néhány kekszre, amit az itthoni próbasütésre készítettem, levendula helyett robbanócukorkát szórtam a gyermekeim kedvéért. 






2015. március 8., vasárnap

Citromkrémes-málnás csokoládétorta


Ez amolyan pikk-pakk torta, amit akár egy vasárnap délelőtti ebédfőzés közben is meg lehet sütni. Az összeállítása is csak néhány perc, utána viszont kell pár óra, amíg összeérnek az ízek.

Hozzávalók a tésztához:
  • 100 g liszt
  • 60 g őrölt mandula
  • 100 g barna nádcukor
  • 30 g holland kakaópor
  • 50 g cukor
  • 1 tk. szódabikarbóna
  • csipet só
  • 2 dl író (vagy 2 dl tej+1 mk. citromlé)
  • 100 ml olvasztott, de nem meleg kókuszsír (vagy olaj)
  • 2 nagy tojás
Kimérjük a tejet, hozzáadjuk a citromlevet és félretesszük pár percre.
Tálba mérjük a szárazanyagokat, azaz a lisztet, a mandulát, a kakaóport,a nádcukrot, a cukrot, a sót és a szódabikarbónát, alaposan összekeverjük.
A közepébe mélyedést készítünk, ide öntjük a tejet, az olvasztott kókuszsírt (vagy olajat) és a két tojást. 
Mixerrel alaposan kikeverjük a tésztát.
Sütőpapírral kibélelünk egy 18 cm átmérőjű, kapcsos tortaforma alját és a masszát beleöntjük. 
160 fokra előmelegített sütőbe toljuk. A sütési idő 50-60 perc, tűpróbával ellenőrizzük.
Amikor a tésztánk megsült, rácsra tesszük és kihűtjük.

Amíg a tésztánk sül, elkészítjük a krémet:

Hozzávalók:

  • 3 citrom leve
  • 1 citrom héja
  • 10 dkg cukor 
  • 2  tojás
  • 4 tojás sárgája
  • 10 dkg hideg vaj
  • 25 dkg mascarpone
Egy lábasba tesszük a citromlevet, a citrom lereszelt héját, a cukrot, a tojást, a tojások sárgáját és alaposan elkeverjük. Lassú tűzön főzni kezdjük. Amikor kissé besűrűsödik apránként hozzáadjuk a kisebb kockára vágott vajat. Amikor puding sűrűségű elzárjuk alatta a lángot és a krémet alaposan kihűtjük. 
Amikor kihült habosra keverjük a mascarpone-val és egy órára hűtőbe tesszük.

Ezután összeállítjuk a tortát. A piskótát kettévágjuk, az alsó lapra rákenjük a krém kicsit több mint a felét, kirakjuk málnaszemekkel (lehet fagyasztott is), ezután rátesszük a másik piskótalapot, arra rákenjük a maradék krémet, és azt is kirakjuk málnával. 
A tortát pár órára hűtőbe tesszük.

Tálaláskor megszórjuk csokoládé forgáccsal. Ehhez egy tábla étcsokoládét lefektetünk és egy éles kést végig húzunk a felületén.


 


2015. március 4., szerda

Rozskovászos kenyér



















Az igazi, a legjobb, a legfinomabb, ami csak természetes kovásszal készül, nincs benne hozzáadott élesztő.
Egy házi pékségben hirtelen felindulásból nem lehet ilyen kenyeret sütni, rá kell készülni. Persze, ha a kovászunk állandóan, 12 óránként etetve van, akkor igen. Mert ennek a kenyérnek a titka az elég erős kovász. Nem elég, hogy csak felhabzott, meg szép buborékos, szinte pufognia kell, amikor levesszük a kovászos üvegről a tetejét. Ha nem elég erős a kovászunk, akkor a kenyerünk sűrű, tömör, nyirkos bélzetű és savanyú lesz. Ha gyenge a kovászunk, az már a dagasztás alatt is látszódik, néhány sütés után érezni, tapasztalni fogja mindenki. A tészta ilyenkor nyúlós, szürke, nem rugalmas, én rágógumisnak szoktam nevezni.
Ha megérett az elhatározás, hogy csak kovásszal, hozzáadott élesztő vagy öregtészta nélkül szeretnénk kenyeret sütni, akkor először a kovászunkat kell tehát kellően felfrissíteni, azaz legalább háromszor rá kell etetni mielőtt sütnénk vele. Ha a hűtőben tartjuk, akkor kiveszünk az üvegből a sütés előtt két nappal, este, 20 g-ot. Adunk hozzá 20 g rozslisztet és 20 g langyos vizet, alaposan elkeverjük és üvegbe tesszük. Lefedjük és másnap reggelig egyenletesen meleg helyen tartjuk. Én a sütő vagy a mikró belsejébe szoktam elrejteni. Nem szabad túl meleg helyre tenni, mert akkor túl gyorsan felfut és könnyen elsavanyodik.
Másnap reggel a 60 g kovászunkhoz adunk 60 g langyos vizet és 60 g rozslisztet. Alaposan elkeverjük és estig megint magára hagyjuk. Ekkor már van 180 g kovászunk. Megetethetjük az összeset, vagy kivehetünk belőle 100 g-ot, a többit pedig a hűtőben lévőhöz kanalazzuk. A lényeg, hogy megint megetetjük, ugyanannyi langyos vízzel és rozsliszttel, mint amennyi a kovászunk súlya.
Reggel már sütésre alkalmas a kovászunk.
Ha folyamatosan etetjük a kovászt, tehát nem a hűtőből vesszük ki, akkor elég 2x ráetetni mielőtt sütünk vele.

hozzávalók:

  • 50 dkg BL 80 kenyérliszt
  • 25 dkg érett kovász
  • 3 dl kézmeleg víz
  • 2 tk. só
  • 1 ek. olaj
Dagasztógép táljába szitáljuk a lisztet, hozzáadjuk a kovászt és a vizet, amiből 1 evőkanálnyit visszatartunk, és elindítjuk a dagasztást. Alacsony fokozaton dolgoztatjuk a gépet 5-7 percig, majd magasabb fokozatra kapcsoljuk és még 10-15 percig dagasztjuk a tésztát. Az utolsó 5 percben hozzáadjuk a maradék vizet és a sót.
A tészta lágyabb, mint amit az öregtésztásnál megszokhattunk, kissé ragacsos, de ilyennek kell lennie.
Egy fedeles dobozt kikenjük az 1 ek. olajjal és a bedagasztott tésztát belefektetjük. A doboz tetejét rátesszük és a tésztát szobahőmérsékleten 30 percig érleljük.




















Ezután következik a hajtogatás, a tésztát négy oldalról visszahajtjuk a közepéig:





























Ezután megint lefedjük a dobozt és 30 perc után megint ugyanígy meghajtogatjuk. Ismét lefedjük és megint 30 percig kelni hagyjuk.
Következik a formázás. Tetszés szerint cipóra vagy hosszúkásra is készíthetjük, én most az utóbbit választottam.

A megkelt tésztát óvatosan lisztezett felületre borítjuk:



















A szélét két oldalról visszahajtjuk és óvatosan lenyomkodjuk:



















Most fentről hajtjuk vissza középig:



















Majd lentről is:



















Ezután óvatosan feltekerjük, ügyelve, hogy ne nyomkodjuk ki a tésztából a levegőt:



















Ruhával kibélelünk és alaposan belisztezünk egy kelesztőkosarat és a tésztát fejjel lefelé belefektetjük. Ha nincs kelesztőkosarunk, akkor egy vastagon összehajtogatott abroszt lisztezzünk be és arra fektessük a tésztát, majd csomagoljuk be az abroszba:



















A ruha lelógó széleivel betakarjuk a tésztát és kb. két órán keresztül kelni hagyjuk.

A tésztát süthetjük felforrósított vaslábasban, felforrósított sütőlemezen vagy akár sütőkövön is.
Ez a kenyér felforrósított sütőlapon sült. A tepsit a sütővel együtt 250 fokra felmelegítettem. Gondoskodni kell gőzről is, az én sütőm tud gőzt vezetni a sütőtérbe, de egy hagyományos sütő esetén ez azt jelenti, hogy a sütőlemezen kívül egy kisebb fém tepsit is a sütő aljába kell készíteni és azt is alaposan fel kell melegíteni.



Ha a tésztánk megkelt (ezt onnan láthatjuk, hogy a tésztánk a hajtások mentén megrepedezett) vagy letelt a 2, maximum 2,5 óra akkor lehajtjuk róla a ruhát, meghintjük liszttel (kukoricaliszttel ha ropogósabbra szeretnénk) és óvatosan a forró tepsire fordítjuk. Éles pengével gyorsan bemetsszük és a tepsit a forró sütőbe toljuk. A sütő aljába bekészített edénybe 2 dl forró vizet öntünk és a sütő ajtaját gyorsan becsukjuk.
A sütő hőmérsékletét 15 perc után 220 fokra visszavesszük, az aljából kivesszük a vizes edényt és a kenyeret még 30 percig ezen a hőfokon sütjük.
Ha a sütési idő letelt a kenyeret kivesszük, az alját megkopogtatjuk, ha mély kongó hangot ad, akkor teljesen átsült. Visszatesszük a kikapcsolt sütőbe, az ajtaját kitámasztjuk egy fakanállal és 10 percig bent hagyjuk a kenyeret.
Ezután rácsra tesszük és kihűtjük.






























































A maradék kovászunkat pedig természetesen tovább etetjük, hogy ismét sütni tudjunk vele.

Frissen etetve:


3-4 óra múlva: