Oldalak

2016. június 7., kedd

Gluténmentes kovász

























Nagyon jó hír, gluténmentes lisztekből is lehet kovászt készíteni!
Pár évvel ezelőtt már próbáltam egyszer, csak hajdinából, de akkor az nem jött össze, így jegeltem a témát egészen mostanáig.
Az új próbálkozásom először cirokliszt és Nutri free kenyérliszt fele-fele arányú keverékéből készült. Nagyon biztató volt, 24 óra után már látszódtak az apró, gombostűfej nagyságú levegőbuborékok a masszában. A 7. nap végére egy gyönyörűen habos, kellemesen savanykás kovászt kaptam, amiből fantasztikusan szép és még annál is finomabb kenyeret sütöttem. Igen ám, de jöttek a facebook-on a megjegyzések, hogy a Nutri valószínűleg tartalmaz élesztőkivonatot. A Nutri Free magyarországi képviselőjétől azt a tájékoztatást kaptuk, hogy kilogrammonként 0,1 g élesztőkivonatot tartalmaz. Ez a mennyiség az EU jogszabályok szerint aromának számít. Aroma vagy sem, van benne, éppen ezért új kovász készítésébe kezdtem. Egy kedves tanács okán rizsliszt és amaránt liszt keverékéből.

Azért mutatom a cirok és Nutri Free Mix per Pane keverékéből készült kovászt. 24 órásan:



















És 7 naposan:















Kenyér belőle:




















Szerencsére a rizsliszt és amaránt liszt keverékéből ugyanilyen klassz kovászt sikerült készíteni. A módszer a hagyományos liszteknél bevált volt.

Az 1. nap üvegbe mértem 15 g rizslisztet, 15 g amaránt lisztet és 15 g langyos vizet. Alaposan elkevertem, az üveget lezártam és 24 órára a konyhapulton hagytam, mivel már kellően meleg, 24 fok volt a levegő hőmérséklete a házban.

24 óra elteltével, a 2. napon már látszódtak az apró buborékok, úgyhogy kivettem a kovászból 30 g-ot, adtam hozzá 15-15 g rizs - és amarántlisztet, valamint 30 g langyos vizet. Megint alaposan elkevertem, az üveget lezártam és 24 órára ismét magára hagytam. A kimaradt kovászt belesütöttem az aznapi kenyérbe, természetesen még élesztővel együtt.
















A 3. napon, újabb 24 óra elteltével megint kivettem a kovászból 30 g-ot, adtam hozzá 15-15 g rizs - és amarántlisztet, valamint 30 g langyos vizet. Megint alaposan elkevertem, az üveget lezártam és 24 órára ismét magára hagytam. A maradék ismét ment a kenyérbe, élesztő hozzáadásával.

A 4., 5., 6., és 7. napon az etetést már 12 óránként végeztem, reggel és este is megismételtem a szokásos módon. kivettem a kovászból 30 g-ot, adtam hozzá 15-15 g rizs - és amarántlisztet, valamint 30 g langyos vizet. Megint alaposan elkevertem, az üveget lezártam és 24 órára ismét magára hagytam. A maradékok ismét mentek az aznapi kenyérbe, élesztő hozzáadásával.
Őszintén szólva egyik nap kifelejtettem egy etetést, de a kovásznak meg sem kottyant.
A savanykás illat kicsit lassabban jött, lehet, hogy csak az amaránt erőteljes illata nyomta el, de végül azért megérkezett. Most, kb. a 10. napon nagyon kellemes az aromája.

A 7. napon sütöttem vele egy kenyeret, meg is kelesztette, de elég lassan, még több mint 4 óra kellett neki. Ma, 10. naposan már másfél óra alatt gyönyörűen megkelt a tészta és csodás kenyér sült belőle, vaslábasban.
Mutatom:




































A kenyér receptje holnap, egy új bejegyzésben jön.

Az elkészült kovászt most már "csak" életben kell tartani. Ami azt jelenti, hogy naponta kétszer meg kell etetni az eddigiek szerint. Amennyi a kovász súlya, ugyanannyi rizsliszt és amarántliszt keverékét és ugyanannyi langyos vizet kell hozzáadni. A kovásznak sűrűnek kell lennie, ha nagyon híg lenne, akkor a következő etetéskor egy kicsit kevesebb vizet kell hozzáadni.
Ha pár napig nem sütünk vele, akkor be kell tenni a hűtőbe. A következő sütés előtt egy nappal a hűtőben lévőből kell kivenni egy keveset és azt 2x megetetni sütés előtt, hogy kellően erős legyen.
Ha gyorsan kell kenyér és nincs idő a kovász felfrissítésére, akkor a hűtőből is lehet sütni a kovásszal, de ebben az esetben muszáj hozzáadni egy kevés élesztőt is.

7 megjegyzés:

  1. Kedves Limara!
    Igazán csinos kovász :) holnap indítom!
    Várva várom a kenyér receptjét! Meseszépen fest a fényképen!
    Köszönöm!
    Kata

    VálaszTörlés
  2. Jajj de jó! Régóta gondolkodom én is a gluténmentes kovász készítésén:) Most kipróbálom. :)

    VálaszTörlés
  3. Számomra nem világos, hogy amikor kiveszel 30 grammot, akkor AZT eteted tovább, vagy ami az üvegben marad? Nyelvtanilag nem tudtam eldönteni a leírás alapján. :)

    VálaszTörlés
  4. kivettem az üvegből 30 g-ot, ADTAM HOZZÁ 15-15 g lisztet és 30 g vizet. a maradékot elsütöttem

    VálaszTörlés
  5. Nem tudom,jó lett-e így,nekem savanykás ízű és illatú a kovászom/kenyerem is. Vmit rosszul csináltam,vagy ennek ilyennek kell lennie? 10 g rizslisztet,10 g amarántot és 10 g gluténmentes kenyérpor keveréket használtam hozzá.
    Köszönöm előre is a választ.

    VálaszTörlés
  6. Beírtam már egyszer a megjegyzésemet,nem értem,miért nem látom itt...azt írtam,hogy nekem savanyú ízű/illatú lett a kenyerem...vmit rosszul csináltam,vagy ennek ilyennek kell lennie?

    Köszi a választ

    Gabi

    VálaszTörlés
  7. nem szabadna neki,túlérhetett a kovászod. ez akkor van, ha nagyon eléhezik, vagy fázik

    VálaszTörlés